Büyükşehir Zabıta’dan moloz çağrısı

81

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, şehrin değişik yerlerine gelişi güzel dökülen kaçak hafriyat, moloz ve çöplerin Alo 153 Mavi Masa hattına bildirilmesini istedi.
Vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini kaydeden Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, gezici ekiplerle ya da vatandaşlardan gelen ihbarlar sonucu tespit edilen kaçak hafriyat ve moloz dökümü yapan kişi veya firmalara ağır para cezai işlem uygulandığını söyledi.
Karabudak, Kaçak hafriyat döktüğü tespit edilen aracın parka çekildiğini, Kabahatler Kanununa göre 4 bin TL ile 10 bin TL arası cezai işlem uygulandığını belirtirken, Kaçak hafriyat ve moloz dökümü ile çevreye verilen zararın büyüklüğüne göre de Çevre Kanunu uyarınca 42 bin TL ile 126 bin TL arası cezai işlem uygulandığını belirtti.
Abdurrahman Karabudak, Başkent’in dört bir tarafında gezici ekiplerle denetimlerde bulunduklarını ancak her an her yeri kontrol etme imkanlarının olmadığını belirterek, “Ekiplerimiz 24 saat esasına göre sürekli görev yapmış olsa da kontrollerimiz imkanlarımız dahilinde yapılıyor. Her an her yeri kontrol etme imkanımız bulunmuyor” diye konuştu.