Ana Sayfa Yerel Haberler Büyükşehir Belediye 'si büyük projelere imza attı

Büyükşehir Belediye ‘si büyük projelere imza attı

-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal ve kültürel alanda Büyükşehir’in 164 proje uyguladığını belirterek, “Bu alanda dünyada bir numarayız. Bizim kadar çok ve çeşitli proje geliştiren ikinci bir belediye yok” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal ve kültürel alanda Büyükşehir’in 164 proje uyguladığını belirterek, “Bu alanda dünyada bir numarayız. Bizim kadar çeşitli proje geliştiren ikinci bir belediye yok” dedi.
Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye’sinin, sosyal sorumluklarını yerine getirdiğini, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımların 1997 yılından beri sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:
“Bugüne kadar 4 milyon 339 bin paket gıda ve temizlik malzemesi yardımı yaptık. Bu yardımlar, her yıl belirli periyotlarda, 100-150 bin civarı aileye ulaştı. Ayrıca 142 bin aileye, toplam 250 milyon ekmek dağıttık. 2015 yılında da 166 bin aileye gıda ve temizlik malzemesi yardımı yaptık. Her yıl yaklaşık 80 bin aileye kömür yardımı yapıyoruz. 850 bin öğrenciye kaban ve bot, 750 bin öğrenciye de çanta ve kırtasiye yardımında bulunduk. Engellilere yapılan hizmetler de hiç tartışmasız Türkiye’de bir numaradır. Bu alanlarda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eşi benzeri yok. Allah’ın izniyle bu yardımlarımızı devam ettireceğiz ve 1 numara olmaya devam edeceğiz.”

“YARDIMLAR, EVLERE TESLİM EDİLİYOR”
Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin, 7’den 70’e herkesin yardımına koştuğunu belirterek, “Ankara’nın tüm ilçelerine yardımlarımızı
ulaştırıyoruz. Oradaki ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldürüyoruz. Yardımlar özenle ihtiyaç sahibinin evine kadar ulaştırılarak kapıda teslim ediliyor. Böylece yardım alanların rahatsız olmasının önüne geçiliyor. Yardımlar, temel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak hazırlanıyor” dedi.
“HER KIŞ, AİLELERİN YUVASINI ISITIYORUZ”
Sosyal yardım başvurularının titizlikle değerlendirildiğini belirten Başkan Gökçek, “Yardım alacak evler, üniversite mezunu, deneyimli ve özel görevlendirilmiş personel tarafından yerinde inceleme yapılarak belirleniyor” dedi.
1997 yılından itibaren bugüne kadar ihtiyaç sahiplerine toplam 1 milyon 251 bin 500 ton kömür yardımı yapıldığını belirten Başkan Gökçek, “Ailelerin her kış yuvasını ısıtıyoruz, her aileye 1 ton kömür yardımı yapılıyor. Uzmanlar kömür yardımı almak isteyenlerin evlerine gidip inceleme yapıyor. Evin ısınma biçimine, ısınmak için kömüre gereksinim duyulup duyulmadığına da bakıyor. Eğer evde kömür ihtiyacı yoksa bu evlere yardım gönderilmiyor. Kesinlikle kükürt oranı düşük, kalori oranı yüksek ithal kömür dağıtımı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
Özellikle engelli çocuklara eğitim veren 44 okulda yaklaşık 5 bin öğrenciye her gün ücretsiz yemek verildiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Bu sayede ailelerin, engelli çocuklarını okula göndermelerini teşvik ediyoruz” dedi.
Başkan Gökçek, Beşevler Ankaray İstasyonu’ndaki Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nin, dünyanın dört bir tarafında örnek gösterildiğini belirterek, “Ödüller alan Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde de görme engelli öğrencilerimizin Braille alfabeli kitaplardan çıktılara, sesli internetten yarışmalara kadar pek çok ayrıcalıklı hizmetten faydalanmasını sağlıyoruz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin, ilkokul, ortaokul ve üniversitede okuyan öğrencilerin eğitimlerine de destek olduğunu ifade eden Gökçek, şunları söyledi:
“Öğrencilerin her zaman yanındayız. Ankara’nın 25 ilçesinde ihtiyaç sahibi öğrencilere bot kaban yardımı yaparak, kışın üşümemelerini sağlıyoruz. Kırtasiye yardımlarının yanı sıra başarılı öğrencileri her yıl tatil kamplarımıza tatile gönderiyoruz. Üniversiteyi yeni kazanıp Ankara’ya gelen öğrencilere AŞTİ’de, Tren Garı’nda ‘hoş geldiniz’ deyip, onlara rehber olup yol gösteriyoruz. Çamaşır yıkama merkezlerimizde üniversite öğrencilerinin giysilerini ücretsiz yıkayıp, ütülüyoruz.”
YAŞLILARA VE ENGELLİLERE HER TÜRLÜ SOSYAL DESTEK
Yaşlılara ve engellilere ev temizliğinden kültürel hizmetlere, ulaşımdan fiziksel rehabilitasyona kadar pek çok konuda 365 gün hizmet verdiklerini belirten Başkan Gökçek,şu bilgileri verdi:
“Yaşlılar ve engellilerin sağlık durumları takip ediliyor, psikolojileriyle ilgileniliyor. Günlük yaşamlarında yüklerini azaltmak için evlerinde temizlik, boya, badana, yemek gibi hizmetler veriliyor. Kentin dört bir yanına yaşlılar ve engellilerin faydalanabileceği merkezler açtık. Buralarda kimi resim yapıyor, kimi internet üzerinden sohbet etmeyi öğreniyor, kimi korolarda sesinin güzelliğini sergiliyor. Daha pek çok kültür etkinliği ve sanat kursunda vakit geçiriyor, hayattan kopmamış oluyorlar.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.