Büyükçekmece’de üniversiteli genç yavru ayıyı telefonla görüntüledi

0
15

 

İSTANBUL,(DHA) BÜYÜKÇEKMECE’de oturan Feraye Talay isimli üniversite öğrencisi evinin yakınına gelen yavru ayıyı cep telefonu kamerası ile görüntüledi. Genç kadın, “Burada birilerinin besliyor olabileceğinden şüphelendik. Zarar görmesini istemiyoruz.” dedi. 
Büyükçekmece ilçesi, Cumhuriyet mahallesi, Kemerdere vadisi mevkiinde oturan üniversite öğrencisi Feraye Talay evinin yakınına gelen yavru ayıyı fark etti. Genç kadın 2 gün üst üste gördüğü yavru ayıyı cep telefonunun kamerası ile görüntüledi. Talay, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ve Büyükçekmece Belediyesi’ni aradı. Ayının görüntülendiği bölgede arama yapan ekipler  ayıyı bulamadı. Ayının yavru olduğu tespit edilirken zarar görmeden yakalanabilmesi için ortaya çıktığı bölgeye kapan kuruldu. Ancak iki gün üst üste ortaya çıkan ayı bir daha görülemedi.  Yavru ayının bölgeye nereden geldiği araştırılırken burada yaşayan birileri tarafından kaçak olarak beslendiği veya bölgeye terk edildiği ihtimali üzerinde de duruluyor.

“BURADA BİRİLERİNİN BESLİYOR OLABİLECEĞİNDEN ŞÜPHELENDİK”
Feraye Talay, “Birkaç gün önce burada bir ayıya rastladık gece ama ayı olduğunu fark edemedik. Önce yavru köpek olduğunu düşündük. Sonraki gece tekrar geldiği zaman onu video kaydına da aldık ve ayı olduğunu o zaman fark ettik. Hemen Büyükçekmece Belediyesi’ne haber verdik. Çünkü burada birilerinin besliyor olabileceğinden şüphelendik. Zarar görmesini istemiyoruz. Büyükçekmece Belediyesi de bizi Milli Korumaya yönlendirdi. Oradan yetkililer geldi. Burada kapan kuruldu. Yaklaşık 2 gece kapan kaldı ancak ayıya bir daha rastlamadık. Bir daha göremedik onu ve de dediğim gibi başına bir şey gelmesinden endişeleniyoruz. Gereğinin yapılmasını istiyoruz. Şehir içinde ayı görmemiz bizi endişelendirdi aslında. Buradaki meyve ağaçlarına ve arı kovanlarına gelebileceğini düşündük.” dedi.