Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’a ihanet ettik, hâlâ da etmeye devam ediyoruz” dedi. Erdoğan, İstanbul’un bugünkü hale neden geldiğini açıkladı ama çözümün ne olduğu konusunda herhangi bir şey söylemedi.

Bana kalırsa İstanbul’un kurtuluşu göçün önlenmesinden geçiyor.
Dengini hazırlayan, bavulunu toplayan İstanbul’a gelememeli, bu kente yerleşmek özel izinlere bağlı olmalı.
++
Sadece 15 milyonluk İstanbul değil, 5.5 milyonu aşan Ankara, 3 milyonu bulan İzmir ve 2 milyonu geçen Bursa için de benzer şeyler söylemek mümkün.
Bir yandan Anadolu’dan büyük kentlere göç önlenirken diğer yandan büyük kentlerden Anadolu’nun küçük kentlerine göç etmek isteyenler iş imkanları yaratılarak, konutlar verilerek teşvik edilmeli.
++
Almanya, kentlerinin gereğinden fazla büyümesine izin vermiyor.
3.5 milyon nüfuslu Berlin, Almanya’nın en büyük kenti.
Onu 1.8 milyon nüfusuyla Hamburg, 1.4 milyon nüfusuyla Münih, 1 milyon nüfusuyla Köln izliyor. Frankfurt, Stuttgart, Essen gibi kentler 1 milyonun altında nüfuslara sahipler.
Yani dünyayı yeniden keşfetmeye lüzum yok. Başarılı örnekler gözümüzün önünde.
++
Tabii, bir yandan küçük kentlere yerleşme teşvik edilirken, diğer yandan büyük kentlerdeki kimi sanayi tesislerinin, ticaret merkezlerinin o kentlere taşınmasının yolu da bulunmalı.
Çorum’da, Çankırı’da, Kırşehir’de, Kars’ta, Adıyaman’da, Iğdır’da, Kahramanmaraş’ta geçimini sağlayacak iş imkanları bulan bir kişi ya da bir aile neden maceraya atılıp büyük kentlere göç etmek istesin ki…
++
Evet, Türkiye’nin önündeki büyük sorunlardan biri büyük kentlere göç olayıdır.
Buna çare bulmadan İstanbul’u da, diğer büyük kentleri de kurtarmak mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz