Burun estetiği sadece güzelleşmek için yapılmaz!

0
236
- Reklam -

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara burun estetiği ile ilgili bilgi verdi. Erkara, Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği ameliyatını yaptırmanın en önemli nedeni olarak güzelleşme isteğini gösterdi.

Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Defne Erkara, burun estetiği ile ilgili bilgi verdi. Burun estetiği yaptıranların sayısının arttıkça konu ile ilgili merak edilenlerin de arttığını dile getiren Erkara,”Etrafında bu ameliyatı olan kişiler kendileri için de burun estetiğinin uygun olup olmadığını sorguluyorlar. Rinoplasti adıyla da bilinen burun estetiği ameliyatı yaptırmanın en önemli nedeni güzelleşme isteğidir.

Burun şeklinden memnun olmayan kişilerin estetik cerrahlara başvurarak bu sorunlarından kurtulmaları mümkün. Özellikle akıllı telefon ve sosyal medyada fotoğraf paylaşımlarının artması kişilerin daha güzel görünme isteklerini arttırdı. Özellikle yüz yapısına uygun ve doğal görünümlü burun estetiği ile ameliyat olunduğu belli olmadığı için imkanı ve şikayeti olan kişiler bu operasyonu yaptırır oldular. Neredeyse saç boyatmak kadar doğal hale geldi. Sosyal alanda kendine güven duyabilmek için yani güzelliği ile de ön planda olabilmek için burun estetiği yaptırmak en önemli ameliyat olma sebebidir” dedi.

- Reklam -

“Rahat nefes almak”

Birçok kişinin burun şeklinden memnun olmadığını ama burnun asli görevi olan nefes alma fonksiyonun problemli olduğunun farkında olmadıklarını söyleyen Erkara,

“Burun yapısındaki anatomik bozukluklar, burun kanalını da daraltarak sağlıklı nefes almayı da engelleyebilir. Bazen sadece kanala müdahale yeterli olurken çoğu zaman da burun çatısını düzelterek rahat nefes almak mümkün hale gelebilir. Yine burun çatısındaki bozukluklar normal burun fizyolojisini bozarak iç yapıyı değiştirebilir. Bu da burun işlevlerinden biri olan koku alma duyusunu azaltır. Akabinde tat alma duyusu da bozulur. Burun estetiği ameliyatından sonra çoğunlukla koku alma duyusu da yerine gelir”

şeklinde konuştu.

“Sosyal sorunlardan kurtulmak”

Çocukluktan itibaren burun şekli yüzünden şakalara maruz kalan kişilerde sosyal ortamlardan uzaklaşma görülebildiğinin altını çizen Erkara,

“Başka kişilerin eleştirilerine maruz kalınmasa bile eğer kişi kendi burun şeklinden mutsuz ise kendini toplumsal hayatta rahat hissetmeyebiliyor. Eğer sosyal handikapın sebebi burun eğriliği ise estetik ameliyat sonrası kişi birden bire özgüvenine kavuşabilir. Burun pasajı dar olan ve rahat nefes alamayan kişilerde zaman içinde nasone ses yapısı dediğimiz burundan konuşma diye de tabir edilen bir ses yapısı ortaya çıkar. Bazen sadece burun içindeki yapıların düzeltilmesi ile bu sorun halledilebilirken bazen de burun estetiği yapmak elzem hale gelebilir”

diye konuştu.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz