Buruk Dünya Çocuk Günü

0
940

Dünya genelinde Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Çocuk Günü iç savaşların, göçlerin, terör olaylarının, istismarların gölgesinde geçecek.

Savaşların, göçlerin, tacizlerin, çocuk istismarlarının olduğu bir dünyada çocuk olmak… Birilerinin çıkarları uğruna hiç gözünü kırpmadan tüm bu olaylara neden olması, dünyanın yaşanılası bir yer olmaktan çıktığının en basit göstergesidir.

Henüz küçük yaşlarında savaşın ortasında öksüz kalan çocuklar, yaşamak için mülteci olmak zorunda kalan çocuklar ve bu uğurda ölen nice Aylan bebekler. Dünyada savunmasız bir çocuk olmak ve yaşamaya çalışmak…

- Reklam -

Küresel çapta güç yarışında bulunan ülkeler özellikle kendilerini Ortadoğu’da gösteriyor. Birçok ülkenin iç işlerine edilen müdahaleler beraberinde iç savaşları da getiriyor. Bu durumdan en çok etkilenenler de şüphesiz ki çocuklar oluyor. Yakın sürece bakacak olursak yanı başımızda Suriye’nin yaşadıklarını ve devamında bize etkilerini de görebiliriz.

Ülkemizde yaklaşık 4.5 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor. Mültecilerin büyük bir bölümünü evinden, yurdundan ayrılmak zorunda kalan kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Bu noktada empati kurmak gerekiyor. Çocuk olduğunuzu ve dilini, kültürünü hiç bilmediğiniz bir ülkede yaşamak zorunda kaldığınızı düşünün. Her ne olursa olsun çocuk her yerde çocuktur.

HER 2 MÜLTECİDEN BİRİ ÇOCUK

Her iki mülteciden biri çocuk ve 65.6 milyon kişi yerinden edilmiş durumda. Bu dünya nüfusuna oranlandığında her 113 kişiden birinin yerinden edildiğine, her bir dakikada 20 kişinin yerinden edildiği anlamına geliyor. Yani dünya üzerinde her bir dakikada 10 çocuk evinden, yurdundan oluyor. Rakamlar durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

ATATÜRK NE DEDİ?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk çağının ilerisindeki düşünceleriyle her zaman yolumuza ışık olmayı başarmıştır. Atatürk’ün çocuklar hakkında ki düşüncelerine bakacak olursak;

  • “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”
  • “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”
  • “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”
  • “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

Atatürk’ün çocuklar hakkında ki düşüncelerinden sadece bir kaçını paylaştık. Ulu Önder çocuklar için sadece düşüncelerini paylaşmadı. Dünyada bir ilke imza atarak çocuklar için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı armağan etti.

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

Ülkemizde 23 Nisan’da çocuk bayramı adıyla kutlanan gün, dünyada Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Çocuk Günü adıyla kutlanıyor.

Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Çocuk Günü’ dür. Çocukların iyi yetiştirilmesi ulusların ortak sorunudur. Bu ortak sorun için ilk çalışmalar 1923 yılında başladı. İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanan kırk ülkenin delegeleri Uluslararası Çocukları Koruma Birliği’ni kurdular.

Uluslararası bu kuruluş, Birleşmiş Milletler Örgütü’ nün kurulmasını izleyen yılda UNICEF’ e dönüştü. UNICEF, “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu”nun kısaltılmış adıdır. Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında oybirliği ile Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kabul etti.

Dünya Çocuk Günü evrenseldir. Birleşmiş Milletler Örgütü’ ne üye bütün ülkelerde aynı günde kutlanır. Üye ülkelerin radyo, gazete ve televizyonlarında bu günün önemi anlatılır. Çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde durulur.

Çocuklar yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasın, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için Çocuk Hakları Bildirisi’ ni yayınladı.

Ülkemizde çocuklara sağlık hizmeti götürmek amacıyla çocuk hastaneleri açılmıştır. Çocuk yaşta suç işleyenlerin iyiye yöneltilmesi için Çocuk Islahevleri kurulmuştur. Büyük yerleşim merkezlerinde çocuk bahçeleri vardır. Çocukların yararlandığı çocuk kitaplıkları kurulmuştur. Öte yandan anasız, babasız çocukların korunması, bakımı, barındırılması için Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları açılmıştır.

Dünya Çocuk Günü’nde okullarda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerinde durulur. Dünya Çocuk Hakları ve Türk Çocuk Hakları Bildirileri okunur. Bildirilerde belirlenen belli başlı haklar konusunda açıklamalar yapılır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz