Burdurlu fasulye üreticisinin yüzü güldü

0
150

 TÜRKİYE’nin taze fasulye ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unun karşılandığı Burdur’da bu yıl üreticiler, fiyatlardan memnun. Hava şartları nedeniyle üretimin geçen yıla göre yüzde 40- 50 oranında azalmasına rağmen fiyatlar üreticiyi mutlu etti.

Burdur merkeze bağlı İnsuyu bölgesinde 20 yıl önce yaklaşık 1000 dekar arazide başlayan fasulye üretimi, bugün 15 bin dekar alana ulaştı. Türkiye’nin taze fasulye ihtiyacının yüzde 30’luk kısmının karşılandığı bölgede temmuz ayı başında hasada başlayan üreticiler fiyatlardan memnun. Fasulye 2.5- 3 lira arasında satılıyor.

Çatağıl Köyü’nde 20 yıldır fasulye üretimi yaptığını anlatan 63 yaşındaki Hasan Akbulut, “Bu yıl havanın kötü gitmesi nedeniyle ürün az ama fiyatlar yüksek olduğu için yüzümüz güldü. Fasulye iyi para ediyor” dedi.

- Reklam -

‘3 LİRA CİVARINDA SATILIYOR’

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Burdur’un Türkiye’nin taze fasulye üretiminin yüzde 30’unun karşıladığını anlatırken, “Çiftçilerimizin sorunlarını dinledik. Bu yıl fasulyede iklim değişikliklerinden dolayı geçen yıla göre yüzde 40, yüzde 50 oranında verim düşük ancak fiyatlar iyi. 3 lira civarında satılıyor. Çiftçi fiyattan memnun. Günde yaklaşık 250 ton fasulye çeşitli illere gönderiliyor” diye konuştu.

Fiyatların bu şekilde devam etmesi halinde çiftçinin 2017 sezonunu memnun tamamlayacağına vurgu yapan Demir, şöyle dedi:

“İnsuyu bölgesinde 15 bin dekar alanda fasulye üretimi yapılıyor. Çevredeki Halıcılar, Lengüme, Bayındır, Kayaaltı, Çine, Taşkapı, Yakaköy ve Çatağıl köylerinde de fasulye üretimi yapılıyor. Bölgede fasulye üretimi çok önemli. Havza bazlı üretim modeli var. Fasulye bu yıl iyi para ediyor ama önümüzdeki yıl para etmeyebiliyor. Çiftçimiz buna alternatif olarak seracılık, küçük ve büyükbaş hayvancılık yapıyor. ‘Birinden para kazanamazsam diğerinden kazanırım’ diyor. Halbuki fiyatlarda belli bir standart oluşsa, fiyat istikrarı sağlansa bu bölgedeki üretici sadece fasulye üretecektir.”

Ziraat Odası Genel Sekreteri Gökhan Yeşilyurt da üreticinin ürününün bereketli olmasını diledi.

FOTOĞRAFLI

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz