BUNLARA SARI SENDİKA DEMEK İLTİFAT OLUR

0
31

Asgari ücret tespit komisyonunun çalışmaları devam ediyor. Sızan bilgilere göre bu sene TÜİK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda bir işçinin aylık asgari geçim tutarını “Üzerimize kalıyor” diyerek hesaplamak istememiş.

Komisyonda işçileri temsil eden Türk-İş, her yıl ilk toplantıda TÜİK’ten bir işçinin yaşayabilmesi için yapması gereken asgari harcama tutarının belirlenmesini istiyor. Türk-İş’in bu talebini anayasa ve yasalara dayanıyor. Türk-İş, anayasanın öngördüğü “çalışanların geçim şartlarının” TÜİK’in yapacağı hesap ile ortaya çıkmasını istiyor. TÜİK de bu yıla kadar bekâr bir işçinin aylık asgari geçim tutarını “ağır, orta, hafif” işlerde çalışanlar için ayrı ayrı hesaplayarak genellikle komisyonun 3. toplantısında heyete sunuyordu.

Bakın bu noktada TÜİK’e güvenmenin bile tuhaflığı ortada değil mi?

- Reklam -

TÜİK topa girmekten imtina edince bu konuda tarafların yaptığı hesapları Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder açıkladı.

Önder toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. Türk-İş diyor ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor. Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik. Bu sene üçüncü toplantıyı ilk defa bu kadar erken yaptık. Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak. Üç tarafa da uygun olan bir tarihte son toplantıyı yapacağız” dedi.

Burada iki tarafa söylenecek çok şey var ama ilk lafını işveren temsilcisi TİSK’e söyleyeyim:

Öncelikle TÜİK verileri fasa fiso, enflasyon hesabını yapacaksanız ENAG verilerini kullanın ya da gerekten yaşam koşullarının nasıl değiştiğini, yaşamın nasıl daha pahalı bir hale geldiğini görmek istiyorsanız döviz kurlarını baz alın. Nasıl kendi malınızı satarken kur hesabını baz alıyorsanız, emekçinin geçim hesabını yaparken de kurları kullanın! Bunu yapmıyorsanız sizde TÜK hesaplarını kullanıp zam yaparken bu hesabı temel alın tamam mı? TİSK patronları temsil ediyor, onlar ellerinden gelse işçiyi bedava da çalıştırmak isterler. Netice itibari ile birçok patronun işçiyi kayıt dışı, vergi ve sigorta ödemeden asgari ücretin bile altında çalıştırdığı ülkemizin bir gerçeği değil mi? Bu yüzden TİSK’in yaklaşımı beni kızdırmıyor. Beni asıl kızdıran işçileri temsil ettiği söylenen aslında alınacak kararlara kılıf hazırlamaktan başka bir fonksiyonu olmayan TÜRK-İŞ.

Türkiye’de asgari ücret üçlü bir mekanizma olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyonda beş hükümet, beş işveren ve beş işçi temsilcisi yer alıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararları oy çokluğu ile alınmakta ve kesin nitelik taşımaktadır. Komisyon kararlarına itiraz mümkün değildir. Burada aslında iktidar kararı kendi veriyor, lakin işçilerin tepkisini çekmemek için işi komisyona havale ediyor. Burada dolgu malzemesi olan, ne dediği ne yönde oy kullandığı bir önem taşımayan ise TÜRK İŞ.

TÜRK İŞ’in hesabından sonra bu sendikaya sarı sendika demek bile iltifat olur! Bu günkü geçim koşullarında işçinin, emekçinin açlık seviyesinde bir yaşama mahkûm edilmesinde kullanılmak bir sendika ve sendika yöneticileri için o kadar ağır bir durumdur ki kullanılacak kelime bulamıyorum.

TÜRK İŞ yöneticileri kaç para maaş alıyorlar? Kaç paralık evlerde oturup kaç paralık arabalara biniyorlar? Neye göre işçinin yaşam gideri olsa olsa 3bin 900 lira olur diye hesap yapabiliyorlar? Dört işlem hesap yapmayı mı bilmiyorlar, yoksa çarşı pazardan mı haberleri yok?

Kaldı ki ülkemizde artık asgari ücret ortalama ücret olmuştur, sadece işe yeni başlayan niteliksiz elamana verilen ücret değildir. Ev geçindiren, aile sorumluluğu taşıyan nitelikli personel de asgari ücretle ya da asgari ücretin az üzerinde bir ücretle çalıştırılmaktadır.

Merkez Bankası’nın yıllık ortalama Cumhuriyet altını fiyatlarına göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken 2021’de yıllık net asgari ücretle sadece 10,4 ve güncel fiyatlara göre ise 7 Cumhuriyet altını alınabilmektedir, erime buradan da çok net olarak bellidir.

Bakın buradan açık ve net olarak söylüyorum: TÜRK İŞ’in iktidarın memleketi ucuz işçi cenneti Çin’e çevirme hevesine teşne olması kabul edilebilir bir durum değildir! Bu işbirlikçi tutum, memleketteki iş barışını bozar, açlığa yoksulluğa mahkum edilen emekçiler bunun hesabını sandıkta sorar…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz