Bukalemunlara….

0
78

“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük gazap gerektiren bir iştir” Buyuruyor Allahu Teala!!!

Zamanın birinde Arif bir zata uzak bir yerden, bal yemekten dolayı hasta olan bir çocuk getirilir.
Arif zat; “Bu çocuğu götürün kırk gün sonra getirin” der.
Çocuğu götürürler ve kırk gün sonra getirirler. Arif zat;
“Evladım çok bal yemek sağlığa zararlıdır. Fazla bal yemeyesin” der ve çocuk da kabul eder. Çocuğun babası sinirlenir;
“Efendim, kırk gün önce geldiğimizde de bu sözü söyleyebilirdiniz.”
Arif zat;  “Siz bana kırk gün önce geldiğinizde ben o gün bal yemiştim. Benim yaptığım bir işi başkasına nasıl yasaklayabilirdim. Hem yanlış, hem de sözüm tesirsiz olurdu.” der

Ne kadar hassas bir nokta özü sözü bir olmak ,dedikleriyle yaptıklarının uyum içerisinde olması,sözün kişiden ayrı yürümemesi öyle değil mi?
Bu tarz insanları ne çok özler olduk son günlerde ,nesilleri gittikçe tükenmekte zira…
Artık insanların fikirleri başka zikirleri ise bambaşka …
Herkes bir yerlere birilerine oynama derdinde bir furyadır başladı sonu hayrolur inşallah!!
Kendilerine taktıkları Prangalarla tutunuyorlar hayata aslında içlerinde yaşadıklarını söyleyemiyor söylediklerini de yaşayamıyorlar ne kadar acı…

Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol düsturu onlarla hiçbir şekilde uyum sağlayamıyor çünkü bukalemun misali her ortama uyum sağlıyorlar renkleri yok benlikleri yok fikirleri yok varsa da ortam neyi konuşmalarını gerektiriyorsa onu söylüyorlar…
Ve söyledikleri de asla yaptıkları olmuyor!!!
Farkındalar mı bilinmez ama ayetle uyarılıyorlar aslında!!!
Söz sahibinden ayrı yürüyorsa ikisini de bırak der Montaigne…
Bu İnsanlar zannediyorlar ki kimse bizi fark etmiyor biz kendimizi ne kadar gizlersek o kadar karşılık bulur oysa ortalıkta onlar gibi o kadar çok tiyatrocu dolaşır oldu ki gerçekten oyundan kandırılmaktan aptal yerine konmaktan iğrenir olduk millet olarak !!!
Tüm okurlarımdan ricam lütfen bir sosyal sorumluluk örneği başlatalım ve sözleriyle yaptıkları birbirine uymayan,yapmadıklarını söyleyen ,olmadıkları kişiliklere bürünen bu tarz insanlara gereken dersi verelim dinlemeyelim izlemeyelim takip etmeyelim tavrımızı net koyalım!!!
Tüm bunlar yetmiyormuş gibi artık aşağıdan yukarıya sirayet etmiş olacak ki devlet erkanının bile bunu yapmakta hayli ustalaştığını görüyoruz.
Zaten milletimiz fakirleşmeyi de geçerek giderek yoksullaşırken ve birileri ha bire bu milletin sırtından zenginleşirken siz fakirliğe sabredin biz zenginleşmeye devam edelim diyerek sanki aklımızla alay etmekteler!!
Milletin ferasetinden bîhaber olanlara gün gelecek bu milletin gereken cevabı vereceğinden şüphem yoktur.
Sabrediniz ….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz