Ana Sayfa Yazarlar Bu zam neyimize yetecek?

Bu zam neyimize yetecek?

-

Temmuz ayı gelince tüm çalışanlar ve emekliler için maaşlarına yapılacak yüksek zam eklentisi oluşur. Hemen belirtelim 2019 Temmuz dönemindeki zam yüzde 5’i bulursa iyi.


Siz “hayat pahallılığı, mutfaktaki yangını, bu zam neyimize yetecek” şeklinde feryat edin, istediğiniz kadar enflasyonu sağdan sola, soldan sağa toplayın, çıkarın, yüksek bir artış olmayacağının nedenleri basit: Öncelikle bütçede para yok. Uzatmalarla biten yerel seçime giden para artı ekonomik zorluklarla ödenemeyen vergiler nedeniyle yılsonu açık hedefine yılın yarısında ulaşan bütçede yüksek artış için para kalmadı. Yönetim memura, işçiye emekliye daha yüksek artış vermek, refahını korumak için iyi zam yapacak ya da borçlanacak.

Diğer bir nedende seçim, referandum dönemlerinin kapanmış olması. Yani maaş artışlarıyla göz boyayarak oy toplama niyeti bitti. Hatırlayınız, geçen seçimlerde örneğin asgari ücrette ne kadar yüksek zam yapılmıştı. Geçen Ocak ayındaki maaş zam artışı bile yüzde 10’u geçmişti çünkü Mart ayında yerel seçimler vardı. İstanbul seçiminden sonra yönetim yüksek maaş artışıyla vatandaşı ödüllendirecek hali yok ya! Şimdi sembolik artışın gerekçesi, enflasyonun yılın ilk yarısında düştüğü, ikinci yarısında da daha düşeceği gösterilecek. “Ekonomide dengeleme, toparlanıyoruz, canlanıyoruz, dolar yerinde sayıyor, burası önemli’ laflarıyla da iş geçiştirilecek. En çok da vatandaşı enflasyona ezdirmedik sözlerini duyacağız. Zaten biz vatandaşlar da bu seçimsiz dönemlerdeki ufak zamlara önce söyleniriz, sonra da unuturuz. Seçim yaklaşınca da yapılan yüksek artışlarla da kimileri siyasi görüşünü bile değiştirir. Bir anlamda al gülüm ver gülüm oyunları devamlı oynanır. Seçim bitince de bu oyunun bedeli zamlarla geri ödettirilir.

Yönetimin duymak istemediği bir gerçek daha var: Yine hatırlayınız, dolar krizini patladığı geçen Ağustos ayından buyana zamlar birbirini kovaladı. Bu zamların piyasalara ve vatandaşın cebine etkisi bu günlerde daha ağır hissediliyor.

Geçen yıl bu zamanlar, elektriğe, doğalgaza, benzine, sigaraya, alkole ödediğiniz paraya bakın, bir de bu yılki paraya. Aynı miktardaki tüketime en az yüzde 25, parasal olarak da 40-50 lira fazla para ödüyoruz. Ankara’da geçen yılın Haziran’ında bin liraya 830 metreküp doğalgaz alınırken bugün 700 metreküp ancak alabiliyoruz.

“Maziye bak ne kadar şendik” şarkısıyla da yandaki tabloya bakalım, sürekli 50
liralık benzin almaya devam edelim.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

İran: ABD kendi droneunu vurmuş olabilir

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi, Trump’ın İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğü iddialarına