Bu paket toplumla mücadele yasası

0
234

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İç Güvenlik Paketi için “toplumla mücadele yasası” ifadesini kullanırken, “her şey terör malzemesi olabilecek” dedi.
Balbay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İç Güvenlik Paketi’ni değerlendirdi.
Balbay, basın toplantısına 5 Kasım 2007 yılında Alsancak’tan Karşıyaka’ya aracıyla giderken polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun ve Gezi direnişi sırasında 3 Haziran 2013 tarihinde Çankaya’da temizlik işçisiyken bir akrepten atılan gaz fişeği sonucu gözünü yitiren Muharrem Dalsüren ile katıldığını ifade etti.
“183 KİŞİ ÖLDÜ”
İç Güvenlik Paketi’nin özgürlükleri ortadan kaldırmaktan başka işlevi olamayacağını iddia eden Balbay, “Bu yasa toplumla mücadele yasasından başka bir şey değildir” dedi.
2007 yılında yasada yapılan değişiklikten sonra polise kendi öngörüsüyle şüphe üzerine ateş etme yetkisi verildiğini ifade eden Balbay, “ O dönem yapılan değişikliğin sonrasında polisin amirinden izin almadan, telefon etmeden o an kendi takdiriyle ateş etmesi sonucu 183 kişi öldü” dedi.
İç Güvenlik Paketini sert sözlerle eleştiren Balbay, “Böyle 132 maddelik bence 132 bombalık diyeceğim 132 cinayet malzemesine neden olabilecek yasa geliyor. Başbakan diyor ki bu yasa çıkacak diyor. Başbakan sayıklıyor” diye konuştu.
Balbay, İç Güvenlik Paketinin “toplumla mücadele paketi” olduğunu iddia ederken, “Şimdi her şeyden terör üretecekler, her şey terör malzemesi olabilecek” dedi.
Muharrem Dalsüren de, “3 Haziran 2013, saat 4.30, 5 civarıydı. Binadan çıktım, malzememi almaya giderken akrepten atılan gaz fişeğiyle sağ gözümü kaybettim. Benim gibi 30 kişi var. Hepsi de gözünü kaybetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz