Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 8 Nisan Pazartesi günü ekonomide herkesin çıkış ve çözüm olarak beklediği, adı yapısal reformlar olan bir dizi önlemi duyuracaktı. Ancak bu 10 Nisan Çarşamba gününe ertelendi. Niye, neden sorularına ilişkin de açıklama yapılmadı.

Ama gördük ki Bakan Bey, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Rusya’ya uçmuş. İyi, güzel hayırlı yolculuklar da bu Rusya gezisi iki gün önce mi belli oldu da 8 Nisan kararları ertelenmek zorunda kalındı?

Bu tür yurt dışı geziler aylar öncesinden en küçük ayrıntısına kadar belirlenir, tüm görüşmeler, anlaşmalar, konuşma metinleri, atılacaksa imzalar üzerinde karşı tarafla mutabık kalınır, öyle yola çıkılır. Kısacası bu tür programlarda ne yapılacağı, kimin nerede bulunacağı, duracağı, oturacağı bile bellidir. Yani çat kapı “ben geldim” işleri değildir bunlar.

Dahası bu tür gezilere kimlerin katılacağı da aylar öncesinden belirlenir, karşı tarafa bildirilir, onlar da aynı mevki de olanları ayarlarlar.

Bu durumda Sayın Bakan, 8 Nisan’da Rusya’ya gideceğini önceden biliyordu. O zaman niye iki üç hafta önceden kalkıp, “yeni kararları 8 Nisan’da açıklayacağım” deyip cümle alemi beklentiye sokup sonra ters köşeye yatırdı? Bu mudur seçim sonrası ekonomiye odaklanmak?

İşte bu tür gelişmeler, içte ve dışta Türkiye ekonomisine olan güvensizliği artırıyor. Arkadaş; madem iddialı bir program duyuracaksın bunu söylediğin günde yapacaksın. Yapacağın açıklama sıradan bir ekonomik veri üzerine değil ki?

Akla ne geliyor, demek ki yapılacak açıklamalar önemli değil, piyasalar, iş dünyası, vatandaş beklesin. İyi bekleyelim de daha şimdiden işin büyüsü, sihri, psikolojik etkisi kısacası gazı kaçtı.

Sonra kalkıp iç ve dış piyasalarda ekonomiye ve yönetimine neden güven oluşmuyor, belirsizlik sürekli artıyor, en ufak çatırtıda niye sıcak paracılar kaçıyor diye yakınmasın hiç kimse.

LAFLA OY ÇOĞALMIYOR

Seçim, geldi geçti ama bir türlü sona ermiyor. İtiraz demokratik hak da, sonuç istediğin gibi çıkmayınca itirazı seçim yenilemeye kadar götürmek diğer bir güvensizlik nedeni değil mi? Nerede kaldı, “seçim, demokrasi bizden sorulur” lafları?

Kaç gündür İstanbul’da yaklaşık 390 bin geçersiz oy sayılıyor, ilk güne göre 10 bin oy azalarak AKP adayı lehine yazılmış, o da çoğunlukla birleştirme tutanaklarındaki maddi hatalardan kaynaklı yani geçersiz oylar hep AKP adayına çıkmıyor. Bu kadar sayıma rağmen fark yerinde sayıyorsa ve kapanmıyorsa bir düşüneceksin. Günde beş vakit laf etmekle oyları çoğaltmıyor!

Dahası elinde bilgi belge olduğunu öne sürerek açıklama üzerine açıklama yapan bir AKP yetkilisine bakın, konuşmasında ilçeleri karıştırıyor, rakamları yanlış söylüyor, düzeltme üzerine düzeltme yapıyor sonra kendisine inanmamızı bekliyor. Hatta daha sonra açıklayacakları da varmış.

Yahu, şimdi açıkla da bilelim neymiş bu organize işler? Geride nasıl şaibeli işler var ki zamanı gelince açıklanacakmış?

Politika bu değil sayın yetkili. Eğer politika (kazandığı takdirde) İmamoğlu’nu şimdiden vurmaya başlamaksa yani “İmamoğlu şaibelidir” sloganı ile yola çıkmaksa, “Türkiye’de demokrasi, seçim diyor ama şu hale bak” diyecek yabancılarda “ekonomimize güvenin” çağrılarınıza karşılık bulamazsınız..

Yakalım şuradan zamlı bir sigara, efkar dağıtalım, Rusya seferinin dönüşünü bekleyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz