Bu hak gaspıdır

285

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Proje Uygulamaları Tanıtım Programı’na katıldı. CHP’nin seçim vaadinde yer alan mazot desteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “12 yılda üreticilerimize, 70 milyar lira nakit hibe desteği sağladık. Yani 70 katrilyon. Hayali bir rakamdan bahsetmiyorum. Bir kişiye değil bu sektörde olan kuruluşlara verdik. Mazot desteğini hep konuşuyorlar değil mi? Şimdi ben de konuşuyorum. 2003 yılında ilk defa biz başlattık. Bizden önce mazot desteği diye bir şey söz konusu değildi. Bugün bazıları çıkmış mazot üzerinden çiftçimize selam vermeye, mesaj göndermeye çalışıyor. Bu hak gaspıdır böyle bir şeye müsaade edemeyiz. İlk defa bunu başlatan biziz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye kritik bir dönenimin eşiğinde bölücü terörden, paralel ihanet çetesine kadar pek çok tehdit ile karşı karşıyayız. Bütün hesapların üzerinde bir hesap vardır onu da ancak Allah bilir Allah’tan başka galip yok. Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin meclislerinde arkasından vurma gayreti içinde olanlara göz yummayacağız. Yurt dışındaki sırça köşklerinde ihanet çeteleri kurup Türkiye’yi sırtından hançerlemesine asla göz yummayacağız. Bu topraklar, kendisini satanın cezasını da mutlaka verir” dedi.
3 milyar 700 milyon TL kırsal kalkınma desteği yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, “Kırsal kalkınma ve desteği kapsamında bugüne kadar üreticilerimize aktarılan kaynak bugünkü rakam ile söylüyorum. 3 milyar 700 milyon lirayı buluyor. Bu kaynak ile tam 13 bin 308 projeye destek sağlandı. Bu destek ile hayata geçirilen yatırım tutarı ise 7 buçuk milyar lira. Bunlar hayali değil uygulanan rakamlar” diye konuştu.
Erdoğan, “Ben pek cek, cak ile konuşmayı sevmem. Yaptıklarımızla konuşmayı severim. Hiç bir zaman temel atma törenlerine fevkalade projeler dışında gitmemişimdir. Sadece açılışlara giderim. İş bitecek buyurun diyeceğiz orada olacağız” dedi.
CHP’nin seçim vaadinde yer alan mazot desteğine ilişkin Erdoğan, “12 yılda üreticilerimize, 70 milyar lira nakit hibe desteği sağladık. Yani 70 katrilyon. Hayali bir rakamdan bahsetmiyorum. Bir kişiye değil bu sektörde olan kuruluşlara verdik. Mazot desteğini hep konuşuyorlar değil mi? şimdi ben de konuşuyorum. 2003 yılında ilk defa biz başlattık. Bizden önce mazot desteği diye bir şey söz konusu değildi. Bugün bazıları çıkmış mazot üzerinden çiftçimize selam vermeye, mesaj göndermeye çalışıyor. Bu hak gaspıdır böyle bir şeye müsaade edemeyiz. İlk defa bunu başlatan biziz. Bunu sözünü yapmadık, istismarını yapmadık. Biz uyguladık. Yine gübre desteğini 2005 yılında ilk defa biz hayata geçirdik. Soruyorum Allah aşkına şu başımızı iki elimizin arasına alalım. Çiftçimize Ziraat Bankası’nın verdiği kredilerin faizi neydi. 2002 yılını konuşuyorum yüzde 59 faiz. Çiftçimiz bunu nasıl ödeyecekti? Bugün çiftçimiz, yüzde 0 ile yüzde 8,25 arasında bir faiz ile kredi kullanabiliyor” diye konuştu.
Erdoğan, “Traktörü, biçerdöveri olmayan çiftçi kalmadı. Artık neredeyse traktörü, biçerdöveri olmayan çiftçi kalmadı. Öyle bir noktaya geldik. Arazi toplulaştırılması çalışması ile 12 yılda 4 buçuk milyon hektar arazi tarımın hizmetine sunuldu. Bir taraftan da toprak kazanıyoruz. Hedefimiz 2023 yılına kadar 14 milyon hektar araziyi de toplulaştırma işlemini tamamlamaktır. Verim ekonomisine ihtiyacımız var” dedi.