Seçim Yasası’nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis’te görüşülüyor. Teklifin bazı maddelerine kimsenin itiraz edecek hali yok. Örneğin, partilerin seçim ittifakı yapması, siyasette uzlaşma kültürünün oluşması açısından akıllıca atılmış bir adım sayılabilir.

Yatağa bağımlı hastalar için seyyar seçim sandıkları oluşturulması da iyi bir şey. Böylece binlerce hasta vatandaş oy kullanabilecek.
Yerel seçimde seçilme yaşının 18’e indirilmesi hükmü de pratik değeri olmasa da gençlere verilen önemi gösterdiği için takdiri hak ediyor.
++
Ama teklifin tartışılması ve değiştirilmesi gereken maddeleri olduğu da bir gerçek.
Örneğin, üzerinde sandık kurulunun mührü bulunmayan oy zarflarının da geçerli sayılacak olması sakıncalı. Son derece düzgün yapılmış bir seçime bile gölge düşürecek bir madde bu.
Sandık kurulu başkanlarının mutlaka kamu görevlileri arasından seçilmesi hükmünü öngören maddenin de gözden geçirilmesi şart.
Ve tartışılması gereken bir diğer madde de şu:
Herhangi bir vatandaş, sandık başında seçim güvenliğinin olmadığını belirterek polis ve jandarma çağırabilecek. Bu madde istismar edilebilir ve seçim günü birçok sandığın başında bekleyen polis ve jandarmalar görülebilir.
++
CHP ve HDP milletvekillerinin Meclis’te kavgaya meydan vermeden eleştirilerini net biçimde anlatmaları ve kendi önerilerini ortaya koymaları gerekiyor. Ak Parti ve MHP ise, “Biz yaptık oldu” mantığı ile hareket etmemeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz