BOZKURT KURUÇ ÖĞRETMENİM

0
168
- Reklam -

Bozkurt Kuruç öğretmenim 2003 yılında metnini Güngör Dilmen’in yazdığı” Midas’ın Kulaklar”ı satirik operasını (yergi ile ilgili yergi niteliği olan) Devlet Opera Balesinde sahneye koymuştu.

Eserde Gordion halkını temsilen eserin korosunda öğretmenimle çalışma imkânı buldum. Çalışma disiplini ve bilgisiyle kısa sürede Midas’ın Kulakları operasını seyircimizle buluşturmuştu. Konservatuarda tiyatronun temel taşlarından biri olan Bozkurt Kuruç öğretmenim Tiyatro oyunculuğu ve rejisörlüğü ile hem tiyatroda hem de Operada birçok oyunu yönetti, sahneye koydu.
Kendisiyle hem konservatuarda hem sahnede olmak benim için çok büyük şans oldu.
Konservatuarda teori pratiği öğreniyoruz ama işin aslı ve en büyük sırrı sahneye çıkıp seyirci ile buluşmak oluyor. İşte bu işin sırrını bize öğreten mimarlarından birisi de Bozkurt Kuruç hocamdı.
Konservatuarda sahne derslerine başladığım ilk yıllarda sahne dersi öğretmenimiz sahnenin bir başından diğerine sadece yürümemizi söylemişti. Gelin görün ki o kısa mesafeyi yürümek maraton yürümek gibi ağır gelmişti ve yürürken sağa sola yalpalayarak zar zor kulise geçebilmiştik.
Bozkurt Kuruç öğretmenim aynı zamanda diksiyonu ile Türkçenin ne kadar müzikal bir dil olduğunu bizlere öğretti.
Hafta içinde öğretmenimiz Bozkurt Kuruç’u bu dünyadan üzüntü ile uğurladık. Sanat adına yaptığı güzellikleri unutmayacağız. Geride bıraktığı biz öğrencileri onu her zaman anmak ve anısını yaşatmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.
Ülkemize, tiyatro ve operaya katkıları, aynı zamanda bize ışık tutan bilgi birikimi ve oyunculuğu karşısında saygı ile kendisini anmak istedim.
Bozkurt Kuruç öğretmenimiz,
Ankara’da 1935’te doğdu, 1960 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu.
Devlet Konservatuvarında Mahir Canova, Cüneyt Gökçer, Salih Canar, Nusret Şenbay, Nurettin Sevin gibi ustalardan ders alan Kuruç, mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldı.
Kuruç, 1962-1965 yılları arasında İngiltere’de rejisörlük eğitimi aldı. Usta sanatçı, Devlet Tiyatrolarında 100’den fazla oyunda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı.
Hacettepe Üniversitesine bağlanan Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde öğretim üyeliğine getirilen Kuruç, burada 1987 yılında doçent, 1988’de profesör oldu.
Kuruç, 1999’da ABD Chicago’da Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye” adlı eserini İngilizce olarak ABD’li oyuncularla sahneledi.
1987’de İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne, 1988 yılında da Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne atanmasının ardından 1989’da Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atanan sanatçı, 1998’e kadar bu görevi yürüttü.
1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını alan sanatçı, 2003 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında Profesör ünvanıyla Tiyatro Anasanat Dalı öğretim üyeliğinde bulundu.
Kuruç, sonrasında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünde ders verdi.
Devlet Tiyatrolarından 2000 yılında emekli olmasına karşın sahneleri bırakmayan, 2019-2020 sanat sezonunda İzmir’de “Kanlı Düğün” oyununun rejisörlüğünü üstlenerek sahneledi.
Kuruç, tiyatro dışında “Kurtlar Vadisi Pusu” başta olmak üzere bazı dizi filmlerde de rol aldı.
Tiyatroya hizmetleri dolayısıyla İzmir Devlet Tiyatrosu sahnelerinden birine “Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi” olarak Kuruç’un ismi verildi.
Devlet Tiyatrolarında aktör ve rejisör olarak yüzün üstünde eserde görev aldı. Kuruç’un rol aldığı eserlerin başlıcaları: Woyzeck, Hortlaklar, Cephede Piknik, Macun Hokkası, Kral Oidipus, Deli İbrahim, Midas’ın Kulakları, Midas’ın Altınları, Euridice’nin Elleri, Hedda Gabler, Uçurtmanın Zinciri, Julius Caesar, Bizim Şehir, Leonce ile Lena, Rüya Oyunu, Onikinci Gece, Issız Topraklar, Yapı Ustası Solness, Strinberg Oyunu, Ağzı Çiçekli Adam, Küskünler Kahvesi, Andorra, Chaliot’daki Deli, Kerpiç Memet, Bizim Şehir, Yangın Memet, Ermiş Memet, Pusuda, Köroğlu, Amedee, Phlip Hotz’un Büyük Öfkesi, Ağzı Çiçekli Adam, Fizikçiler, Atçalı Kel Memet, Öp Beni Kate (müzikal), Bağdat Hatun, Oyunlarla Yaşayanlar, Tartuffe, Kafesten Bir Kuş Uçtu, Kuvayi Milliye Destanı.
Turan Oflazoğlu’nun yazdığı ‘Deli İbrahim’ adlı eserle En İyi Erkek Oyuncu, ‘Kafesten Bir Kuş Uçtu’ adlı eserle de En İyi Sanatçı ödülüne layık görüldü.Kuruç, Türk Dil Kurumu ödülü, Türk Yazarlar Birliği Hizmet Ödülü ve 28.3.2002 tarihinde de ‘Şaylok’ adlı eserle Yılın En İyi Rejisörü ünvanını aldı.
Sahneye koyduğu eserler; Phlip Hotz’un Büyük Öfkesi, Huzur Çıkmazı, Cennetin Çocukları, Doktor Faustus, Canlı Maymun Lokantası, Kamp 17, Bernarda Alba’nın Evi, Romanov ile Jüliet, Fizikçiler, Bay Hiç, Sonsuzluk Kitabevi, Cimri, Carmen(opera), Sokullu, Çamaşırhane, Budala, Midas’ın Kulakları (opera), Dördüncü Murat (opera), Atçalı Kel Memet, Kanlı Düğün, Köprüden Görünüş, Genç Osman, Yağmur Sıkıntısı, Küçük Terzi, Faust ile Yorick, Anahtar Deliği, Gişe, Makine, Sherlock Holmes, Anahtar Deliği, Kral Oidipus Üçlemesi, Ankara Devlet Operası-Carmen, Yaban Ördeği, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Küçük Şehir, 4.Murat, Fil Adam, Haydutlar, Şaylok, Özünün Celladı, Cadı Kazanı, Gerçek Çeşitlemeleri, Kanuni Süleyman, Ankara ve İstanbul Devlet Operası’nda Midas’ın Kulakları operası, eseridir.
Öğretmenim Bozkurt Kuruc’u saygı ve sevgilerimle anıyorum.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz