Borcu olmayan kimse kalmadı

0
25

Öğrencisinden mezununa, çiftçisinden tüccarına, esnafından tüketicisine kadar Türkiye’de borcu olmayan neredeyse hiç kimse yok.Genç işsiz sayımızda rekor üstüne rekor kırılıyor. Ülkemizde açlık sınırının altında çalışan milyonlarca vatandaş var. 280 bin genç haciz kıskacında.


Her yıl yüzbinlerce öğrencinin yüksek öğrenim sürecinde kullandığı ve Kredi Yurtlar Kurumu’nca (KYK) verilen krediler, mezuniyetten sonra öğrencilerin belini büküyor. Bilindiği gibi öğrencilerin mezun olduktan sonra 2 yıl içinde bu borçlarını ödemeye başlaması gerekiyor. Ancak üniversite mezunları iş bulamadıkları için bu borçlarını ödemekte zorluk çekiyor.  
İşsiz gençler öğrenim kredisi borçlarının ötelenmesini istiyor. 2006 yılından 2019’a kadar borç erteleyenler yüzde 416 oranında artış gösterdi. Görüldüğü gibi borç ertelemesi isteyen ya da borç erteleyenlerde rekor artış yaşanıyor.
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişinin öğrenim kredisi borçlusu bulunduğunu ve bunun 300 bininin icralık durumda olduğunu belirterek bu duruma adil, kalıcı bir çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.


Türkiye’nin genç işsiz sayısında rekorlar kırdığını vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu ülkenin kötü yönetilmesinin bütün yükünün vatandaşların sırtına yüklendiğini, gençler için üniversite diplomasının artık iş kapısını değil yeni bir borç kapısını açtığını ifade etti,
İşsizlik ise aldı başını gidiyor. Geçen yıla göre iş ilanları yüzde 30 oranında düştü. İşkur’un iş ilanı duvarları boş kaldı. 2019’un ilk 6 ayında iş ilanı 1 milyon 75 bini buluyordu.  Resmi verilere göre  geçen yıl 688 bin kişi iş buldu. Bu yıl ise ancak 384 bin kişi iş bulabildi. İse yerleştirilenlerin sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı.


Üniversite mezunu gençler işsizler ordusuna katıldı.  Önemli bölümlerden mezun gençler asgari ücretle işe başlamak zorunda bırakıldılar. Arkeoloji mezunlarının yüzde 76’sı, Diş hekimliği mezunlarının yüzde 39’4’ü, İşletme mezunlarının yüzde 66’ü, matematik mezunlarının yüzde 61’i ve Uluslar arası ilişkiler mezunlarının yüzde 67’si asgari ücretle işbaşı yapmak zorunda kaldı.
İhtiyaç kredisi borçluları da artıyor. Türkiye’de İlk kez kredi  çekenler  yüzde 8 kat artış gösterdi. Salgının etkisini gösterdiği Nisan ayında 920 bin kişi kredi çekti. Daha önce ayda 120 bin kişi kredi çekiyordu. Normalleşme sürecinde “ ucuz kredi” muslukları açılınca vatandaşın borcu da 720 milyar liraya ulaştı.


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Nisan ayı raporuna göre, bankaların vatandaşa kullandırdığı bireysel kredi hacmi bir yılda 122 milyar lira artışla 642 milyar liraya dayandı.
Sadece mezun gençler mi, ihtiyaç kredisi kullananlar mı borçlarını ödeyemiyor. Tabii ki hayır. Esnaf da kredisini ödeyemiyor. 
Salgın boyunca kapalı kalan esnafın kredi ve kira borcu arttı. Yüksek kiralara direnemeyen mağazalar bir bir kapanıyor. Esnaf salgın öncesi günleri mumla arar oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz