• Haberler
Ana Sayfa Dış Haberler BofA: Ortalama insan ömrü yakında 100 yılı geçecek

BofA: Ortalama insan ömrü yakında 100 yılı geçecek

-

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Bank of America Merrill Lynch (BofA), ortalama insan ömrünün gelişen tıp teknolojileri sayesinde yakında 100 yılın çok ötesine geçebileceğini açıkladı.

BofA analistleri Felix Tran ve Haim Israel tarafından bankanın müşterileri için hazırlanan bir rapora göre ölümü ertelemek üzere yapılan çalışmalar 2025 yılına kadar 600 milyar dolarlık bir pazar ve yatırım fırsatı oluşturacak.

Tran ve Israel Illumina gibi gen dizilimi üzerinde çalışan firmaların, Alphabet gibi yüksek teknoloji oyuncularının ya da Novartis gibi bioteknoloji şirketlerinin, yürüttükleri çalışmalarla ortalama insan ömrünün kalitesini ve uzunluğunu görülmemiş ölçüde arttırmak üzere olduklarını ifade etti.

Analistlere göre genetik bilimi, big data, giyilebilir teknolojiler ve ‘wellness’ alanında ortaya çıkan bir çok yeni ürün, yakında sağlıklı ortalama insan ömrünü 100 yılın çok ötesine taşıyacak.

İnsanlığın tıp üzerindeki bilgisi 2020 yılında her 73 günde bir ikiye katlanacak.

- Reklam -

Bu süre 2010 yılında 3,5 yıldı. Genom dizilimi maliyetleri de 2003 yılından bu yana %99.999 oranında ucuzladı.

Genetik, big data, sağlık alanında çalışan yapay zeka, özel yiyecekler, hastalıksız yaşam ve üst düzey ilaçlar konularında faaliyet gösteren firmaların hisseleri şimdiden 110 milyar dolarlık bir yatırım pazarı oluşturuyor.

İnsan genomu üzerine yürütülen çalışmalarla yeni nesil gen düzenleme teknolojisi geliştirilecek ve birçok hastalığın başlamadan engellenmesi ya da tedavi edilmesi mümkün olacak. İnsan genomu sektörü 2025 yılında 41 milyar dolarlık bir pazar haline gelecek.

Genom dizilimi üzerinde çalışan Illumina, laboratuvar araçları üreten Agilent ve sağlık ekipmanları imalatçısı Danaher firmaları, insan genomu sektörünün çeşitli alanlarında faaliyet gösteriyor.

Yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ve insan bedeni hakkında toplanan veri miktarının sürekli artması ile araştırmacılar patoloji, hastalıkların nedenleri ve oluşturdukları etkiler hakkında çok daha başarılı çalışmalar yürütebilecek. Bu alandaki ilerlemeler sağlık masraflarını düşürüp kişiye özel ilaç üretimini de mümkün kılacak. 2025’e kadar 36 milyar dolarlık bir işkolu haline gelecek ‘sağlık için yapay zeka ve big data’ sektöründe Google’ın yan kuruluşu Alphabet, Amazon ve Apple gibi şirketler faaliyet gösteriyor.

BofA’ya göre özel yiyecek firmaları Dow DuPont ve WW International ise tarımsal gen düzenlemesinin yanı sıra daha sağlıklı yaşam şekilleri ve tüketim alışkanlıkları geliştirerek insan ömrünün uzamasına katkıda bulunacak.

Hastalıksız yaşam konseptinin ise 2025 yılına kadar 504 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi bekleniyor. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar arasında da Intuitive Surgical ve Zimmer yer alıyor.

Illumina, Sangamo, Vertex Pharma ve Neurocrine gibi şirketlerin faaliyet gösterdiği üst düzey ilaç sektörü ise insanların karşılaştığı en zorlu bazı hastalıklara karşı (alzheimer, kanser, parkinson vb) tedaviler geliştirmeye çalışıyor.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz