Böbrek sağlığı için sıvı tüketimi şart

0
352

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk Dünya’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’nin de küresel ısınma ve mevsim değişikliklerinden nasibini aldığını belirtti.

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için su, ayran, maden suyu, açık çay gibi içecekler mutlaka tüketilmesi gerektiğini söyledi. “Gazlı içecekler, şeker ilave edilmiş meşrubatlar, kremalı ve aromalı soğuk kahveler hem vücudun şeker dengesini bozar, hem de düşünüldüğü gibi vücudun sıvı ihtiyacını gidermez” diyen Erk, şunları söyledi:

“Dünyanın farklı noktalarında yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki, her bir mevsimin olması gerektiği gibi yaşandığı günler artık geride kaldı. Özellikle İstanbul gibi hava sıcaklığına nemin eşlik ettiği bölgelerde aşırı terleme ile vücuttan çok fazla sıvı kaybediyoruz. Normal şartlar altında kişi başına günlük sıvı tüketimi 2-2,5 litre olması gerekirsen aşırı sıcak ve egzersiz sonucu bu miktarın 3-3,5 litreye çıkarılması gerekebiliyor. Oysa günlük hayattaki sıvı tüketimimizde bu ölçülerin yarısına bile yaklaşamadığını çoğu zaman fark etmiyoruz. Yaşlılarımızda ise bu sorun daha yaygın. Bu durum ne yazık ki böbrek sağlığını olumsuz etkiliyor. Susuzluğu gidermek ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için su, ayran, maden suyu, açık çay gibi içecekler mutlaka tüketilmelidir. Gazlı içecekler, şeker ilave edilmiş meşrubatlar, kremalı ve aromalı soğuk kahveler ise anlık bir ferahlık sağlamakla birlikte hem vücudun şeker dengesini bozar, hem de düşünüldüğü gibi vücudun sıvı ihtiyacını gidermez.”

“SU TÜKETİMİNİ KEYİFLİ HALE GETİRMEK İÇİN LİMON, NANE YAPRAĞI VEYA MEYVE TANELERİ İYİ BİRER ALTERNATİF”

TBV Başkanı Erk,

“Dünyada izlenen iklim değişikliğinden nasibini alan ülkemizde de havaların beklenenden sıcak geçtiği bu dönemlerde ilki sabah kalkınca oda sıcaklığında bir bardak suyla başlamak üzere günlük sağlıklı sıvı tüketimi alışkanlıklarına daha fazla özen gösterilmesi yerinde olacaktır. Böbreklerin sağlıklı çalışması için sıvı tüketimi alışkanlığının mutlaka edinilmesi ve sürdürülmesi gerekir. Su içmeyi keyifli hale getirmek için suya limon, taze zencefil, nane yaprağı, meyve taneleri ve çubuk tarçın eklenebilir”

diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz