BİRLİK MAHALLESİ SAKİNLERİ BÜYÜK ESAT VADİSİ’NE ÇÖZÜM BEKLİYOR

0
4

Ankara Birlik Mahallesi Şemsettin Günaltay Caddesi Büyük Esat Vadisi, yolların tehlikeleri geçişleri ve trafik ışıklarının olmaması ile vatandaşların can güvenliği için tehdit oluşturuyor. Birlik Mahallesi sakinlerinden Muhyettin Kaya 30 yıldır ikamet ettiği bu semtin sıkıntılarını gazetemize anlattı.

Esma ALTIN/ANKARA

- Reklam -

Ankara Birlik Mahallesi Büyük Esat Vadisi Şemsettin Günaltay Caddesi, tehlikeli yolları ile mahalle sakinlerini can güvenlikleri açısından endişelendirmeye devam ediyor. Birbirine bağlı yollar ve herhangi bir trafik ışığının bulunamaması hem can hem de mal güvenliğini tehdit ediyor. Burada ikamet eden ve bu durumdan şikayetçi olan vatandaşlar, bu yolların bir an önce düzene getirilmesi ve mutlaka trafik ışıklarının yapılarak kazaların önüne geçilmesini istiyor. Çünkü hem kendileri hem de gençler ve çocuklar için büyük bir korku haline gelen yollarda karşıdan karşıya geçmek neredeyse imkansız bir hal alıyor.

2007 YILINDAN BERİ KAPALI OLAN BAĞLANTI YOLUNUN AÇILMASI İSTENİYOR

Şemsettin Günaltay Caddesi ile 391. Cadde arasındaki bağlantı yollarının 2007 yılından beri hem yayalara hem de trafiğe kapalı olduğunu önemle vurgulayan Kaya, hem araçların hem de vatandaşların rahatlaması için bu yolun tekrar trafiğe açılması gerektiğinin altını çizdi. Özellikle bu caddede aşırı tarik kazalarının olduğunu belirten kaya, bu kazaların meydana gelmesine neden olan sebeplerden birinin de bu yolun kapatılarak yoğunluğun artırılmasından kaynaklandığını söyledi. Mahalle sakinleri de bir an önce bu bağlantı yolunun can ve mal güvenliklerini korumak adına acilen açılmasını ve tekrar kullanımına geçilmesini talep ediyor.

KALABALIK NÜFUSA TEK OTOBÜS DURAĞI

Cadde yolunun tehlikeli olmasının yanında vatandaşların ulaşım için kullanabilecekleri herhangi bir yolun da bulunmadığını dile getiren Kaya, vatandaşların, topraklı yollara tek sıra halinde taşlar döşeyerek kendilerine rampalardan yol yaptıklarını ifade etti. Özellikle nüfusu kalabalık olan bu semtte kullanılabilecek tek bir otobüs durağının bulunduğuna dikkat çeken Kaya, dönüş yolu için bulunan otobüs durağının yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde olduğunu ve vatandaşların yine bozuk yollardan geçerek buraya ulaşmaları gerektiğini söyledi.

Bunlarla birlikte özellikle öğrencilerin ve çocukların yürüyebileceği herhangi bir yaya geçidi çizgisi bulunmayan caddede, aksine yay çizgisi tabelası da yer alıyor. Burada yer alan sitelerin bazılarının önünde asfalt yol varken bazılarının önünde ise yol yapılmadan toprak yol şeklinde bırakılarak vatandaşlar bir kez daha mağdur ediliyor.

HERHANGİ BİR YEŞİL ALAN YA DA PARK YOK

Birlik Mahallesi’nde 30 yıldır ikamet eden ve buranın her bir köşesine hakim olduğunu ifade eden Kaya, buranın daha önce yeşil bir alan ve kaplumbağaların, kirpilerin yaşadığı bir yaşam alanı olduğunu anlattı. Şimdilerde ise vatandaşların eğlenebileceği ya da çocuklarının vakit geçirebileceği herhangi bir park, yeşil alan bulunmuyor. Daha önce eğlence, park alanı olarak planı çizilen, tasarlanan bölgede izin olmadan bir rezidans inşası başlıyor. Ancak burası daha sonra dava sonu ipotek edilerek inşaat durduruluyor. Bu da yine vatandaşlar için hem görsel olarak hem de yaşam standardı olarak rahatsız edici bir duruma yol açıyor.

Şemsettin Günaltay Caddesi’nin bir diğer sıkıntısı da insanlar karşıdan karşıya binbir zorlukla geçtikten sonra yürüyebilecekleri herhangi bir kaldırım yok. Karşıdan karşıya geçmek yeterince tehlikeli iken buna ek olarak caddenin kenarında hızla gelen arabaların yanından yürümek zorunda kalıyorlar.

Yokuşların ağırlıklı olduğu bir mahalle olan Birlik Mahallesi’nde vatandaşlar olmayan yollardan kendi imkanları ile yol yaparak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Eski bir yapılanmanın olduğu ve nüfusun da yoğun olduğu bu yerde hala vatandaşların hayatlarını iyileştirmek için yol, trafik ışığı, yaya geçidi, köprü çalışmalarının yapılmaması dikkat çekiyor.

DOLDURMA TOPRAK İLE YAPILAR YÜKSELTİLMİŞ

Buradaki en tehlikeli olan durumlardan biri de zamanında binaların, yolların altını toprak ile doldurarak yükseltilmeye çalışılması olduğunu kaydeden Kaya, bunun da yine binalar ve bu binalarda oturan vatandaşların can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu söyledi. Vatandaşların olmayan yollar sebebiyle kendilerine yaptıkları toprak ve patika yollarda ise tehlikeler devam ediyor. Yolu kullanan vatandaşlar solunda yapılan bir rögar sağında ise uçurumun kenarında ve binaların dibinde kalan bir trafo ile yürümek zorunda kalıyor. Bununla birlikte çevre kirliliği de söz konusu olduğuna dikkat çeken Kaya, bozuk olan yol vatandaşlar için yeterince zor iken bir de yolun yanında asfalt parçalarının yer aldığını dile getirdi. Yine elektrik direklerinin duruşu da ayrı bir endişe yaratıyor. Doldurma toprak ile her an kayacak gibi duran elektrik direkleri vatandaşları korkutuyor.

Yine yol yapmak yerine uzunca bir merdiven ile yol yapılarak vatandaşların kullanması bekleniyor. Ancak bu merdiven hem direkt caddeye iniyor herhangi bir korkuluk ya da kaldırım olmadan hem de örneğin; bebekli bir ailenin ya da engelli bir bireyin kullanabileceği bir yol değil. Herhangi bir rampa yapılmadan sadece bir çözüm yolu olarak tasarlanmış. Ancak bu vatandaşlar için yeterli olmuyor. Mahalleler çocukların çıkıp kapısının önünde oynayabileceği kadar güvenli ve uygun değil. Çünkü bir mahallede toprak yoldan yukarı çıktıktan sonra aşağısı direkt uçurum gibi görünüyor ve herhangi bir korkuluk ya da trabzan bulunmuyor. Bu da ailelerin çocukları için endişelenmesine sebep oluyor.

Biz de Sonsöz Gazetesi olarak gidip deneyimlediğimiz bu yerde vatandaşların sıkıntılarını dinledik ve mağduriyetlerine şahit olduk. Gazetemiz vasıtasıyla başta ilgili ilçe belediyesi olan Çankaya Belediye ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ve yetkililere, ilgili kurum ve kuruluşlara seslenerek Birlik Mahallesi sakinlerinin mağduriyetlerine çözüm bulunması için çağrıda bulunuyoruz. 

- Reklam -