Ana Sayfa Yazarlar Bir yangını seyrederken…

Bir yangını seyrederken…

-

Paris’in simgelerinden 856 yıllık Notre Dame Katedrali’nin yanışını televizyonda naklen izlerken şunları düşündüm:


-Büyük devlet olmak, yöneticilerinin büyük laflar etmesinden değil, başkentinin ortasındaki bir yangını sekiz saat boyunca seyretmeyip söndürebilmekten geçer.

-“Efendim, tadilatta kullanılan malzemeler tutuştu” sözü mazeret olamaz. Buna da tedbir alınmalıydı.

-Bizim bazı kanallar da dahil dünyada pek çok televizyon kanalının yangını canlı yayınlaması iyi bir habercilik örneğiydi.

Ama aynı duyarlılık acaba neden Avrupa’ya kaçmak isterken batan teknelerde, Suriye’deki savaşta ve Afrika’daki açlıkta ölenler için gösterilmiyor?
Yanan katedralin aynısı oraya yapılabilir ama batan tekneler ile savaşta ve açlıkta ölenler yüzünden yanan insanlığı yerine koymak mümkün müdür?

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Dünya mirasına ait bir mimari şaheserin tahrip olması tüm insanlık için büyük bir felakettir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, “Büyük üzüntü içindeyiz. Notra Dame Katedrali sadece Fransa’nın sembolü değil, aynı zamanda insanlığın ortak mirasının bir parçasıydı” mesajını yazdı.

Bunlar anlamlı paylaşımlardı. Ne var ki, Paris’teki bir tarihi eserin yanması karşısında duyulan bu üzüntü keşke şimdiye kadar bizim tarihi eserlerin birer birer yok edilmesi karşısında da gösterilebilmiş olsaydı.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

Bu Haberler Kaçmaz!

Geleceğin mesleği: Çizgi Film ve Animasyon

TEKNOLOJİ ile birlikte her alana etki eden animasyon sektörü, yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı da artırdı.