Bir İsveç olamadık..!

142

İsveç iki önemli siyasetçisini sokakta kurban verdi. Biri Başbakanları Olof Palme diğeri Dışişleri Bakanı Anna Lindh.

Olof Palme ve Anna Lindh’in siyasi kariyerleri İsveç sınırlarını aşmış iki önemli siyasetçisiydi. Olof Palme 1986 Şubat ayında, Anna Lindh Ekim ayında sokakta kimliği hala meçhul kişiler tarafından öldürüldüler.

Palme Stockholm’ün en işlek caddesinde bir gece yarısı eşi ile sinemadan eve giderken, Anna Lindh ise yine Stockholm’ün en NK alışveriş merkezinde gündüz vakti yaşamlarını yitirdiler.

Bu iki cinayettin sırları bugün hala saklı. Olof Palme cinayetinde bir alkolik İsveçli Christer Petterson bir süre içeri alındı sonra serbest bırakıldı. Olay kapatıldı. Anna Lindh’in katili ise bir Sırp asıl genç Mijailo Mijailovic katili olarak yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve olay kapatıldı.

Bu iki önemli ve dünyaca ünlü siyasetçisi öyle basit bir alkol bağımlısı ya da bir Sırp genci tarafından ortadan kaldırılmadılar.

Olayın bir perde arkası vardı. İsveç devleti hep bunu örtbas etti ve kapattı. Dallandırmadı, One Minute demedi. Mültecileri kapıları açıp size salarım diye ulu orta tehdit etmedi.
En yakın komşun ve en büyük kozun bir ülkenin savaş uçağını düşürmedi. Peki, bunların hepsini yaptı da ne kazandı. İşte sonunda İsrail örneği büyük bir şov ile kazandık edaları ile siyasi bir zafer olarak verildi.

Yakın bir zamanda da Rusya ve Putin ile barışta kapıda. Peki, madem bunları yapacaktın da niye tribüne oynarsın. Ulusal gururunu böyle tribüne oynayarak kazanmak sana oydan fazla ne kazandırdı?

Oy kazandırdı ancak işte bu sene bir Rusya seni turizmde özellikle şap diye oturttu. Aynı şekilde İsrail ile yaşanan o meşhur Davos Fatihi olmaktan başka ne kazancımız oldu.

ŞİMDİ AB İLE OYNANIYOR
İngiltere halk oylamasında AB’ye hayır deyince 57 yıldır AB kapısında gereksiz, keyfi, çifte standart bir uygulama ile Türkiye’yi durdurulması aklıma geldi.
Ancak bu süreç içerisinde AB’nin de kriter diretmesi ile insan hakları, demokrasi ve genel yaşamımızda ufak tefek güzel şeyler olmadı da değil.
O nedenle Sezar’ın hakkını Sezar’a verecek olur isek AB’nin de bugünkü Türkiye’de bu hakkı vardır. Ben de AB kızgınlığım nedeniyle Onurunu Kurtar Türkiye diye bir yazı yazdım. Bugün hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da bu doğrultuda açıklamada bulunarak masa altında “AB’den çıkma” sopası gösterdiler.
Bu olur ya da olmaz. Ancak AB için güzel bir tehdit. Ancak söylemler baktığınız zaman diplomatik bir zaaf var. Özellikle Putin’e uçak düşürmek sırasında sarf edilen sözler ile dün gönderilen dostluk mesajları okuduğunuz zaman Gerçekken tutarsızlığın açık bir resmini gördüm.

NE YAP NE DE GERİ ADIM AT
İşte o nedenle bir İsveç olamadık dedim. İki önemli siyasetçisini kurban veren bu ülkenin siyasetçileri, Başbakanı, Kral’ı medyası çıkıp asarız, keseriz demedi. Bir şekilde ülkenin devamı ve devletin varlığı için soğukkanlı davrandılar. Belki bu cinayetlerin arkasındaki ülkeleri biliyorlar. Ancak örtbas ettiler. İşte İsveç Türkiye’ye güzel bir örnek. Ne yap ne de git özür dile ve gerdi adım at.
Duruşun devletin bekasına uygun olsun ki, itibarında hep öyle kalsın.