Bilgisayar oyunları ve çocuklara etkileri

0
250

Günümüzün çocukları artık, cep telefonları, bilgisayar ve tabletlere teslim olmuş durumda. Gençli değişiyor, alışkanlıklarımız, hoşlandıklarımız, yaşam tarzımız bizi mutlu ya da mutsuz eden birçok şey değişiyor.

Çocukluğumuz, oyunlarımız bir bir dönüşüme uğruyor. Artık etrafımızda misketiyle topuyla oyunlar oynayan çocuklar yok ya da arkadaşlarıyla saklambaç oynayan çocuk görmek neredeyse imkansız.
Nörolog Dr. Mehmet Yavuz internetin bilgi ve iletişim kaynağı olmanın ötesine geçip çocukların en iyi oyun arkadaşı olduğunu açıkladı.
Dr. Yavuz’u arayarak gençleri ve çocukları etkisi altına alan bilgisayar oyunlarının etkilerini sordum.Öğrenme güçlüğü, konsantrasyon bozukluğu ve beyinde kalıcı hasarlara neden olduğunu söyleyen Dr. Yavuz’a sorularım ve yanıtları şöyle:
Bilgisayar oyunlarındaki tehlikeler neler?
Dr. Yavuz: Teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir hızla olmaktadır. Bilgisayarlar cilt cilt ansiklopedileri depolara gönderdi. Artık her istediğiniz bilgiye anında ulaşmanız mümkün. Teknoloji çocukların ödevlerini yapmaları, eğitim ve araştırma anlamında kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat iken bir tehlike halini alabilir. Bilgisayar oyunlarında, oyun kareleri (özellikle aksiyon oyunlarında) hızlı hızlı göz önünden geçiyor. Bu tür oyunlar, saatler boyu oynandığında, beyini hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye programlıyor. Ancak fizyolojisi icabı, hızlı düşünen ve aynı anda birçok şeyi değerlendiren beyin, bir konuyu derinliğine analiz ve sentez edemez. Bir diğer deyişle hızlı düşünme, bir konu ya da nesneye odaklanmayı ve yoğunlaşmayı engelleyen bir durumdur. Dolayısıyla kişinin yöneldiği her şey derinlikten uzak yüzeysel bir bakış açısı ile ele alınır.
Çocukların eğitimlerindeki başarılarını olumsuz mu etkiler?
Dr. Yavuz: Bilgisayar oyunları ile çok vakit geçirildiğinde özellikle öğrencilerde büyük sorunlara neden oluyor. Derslere yoğunlaşma olamayacağı için başarısızlığa sebep oluyor. Öğrenci ne kadar zorlarsa zorlasın üzerinde çalıştığı konuyu öğrenemiyor, zaten bilgisayar oyunları nedeniyle zamanla gelişen dikkat dağınıklığı ve değişik derecelerde gelişen hiperaktivite nedeniyle, çok çabuk her şeyden sıkılır hale getiriyor.
Sürekli bilgisayar oyunu oynamak beyni hızlı ama yüzeysel düşünmeye programlıyor. Bu durumda üst düzey öğrenme ve algılama zorlukları oluşuyor. Hatta ebeveyn, oluşan başarısızlığı çocuklarının zamanını bilgisayar ile geçirmesine bağlıyor. Halbuki asıl olay, bilgisayar oyunları ile oluşan beyindeki fizyolojik bozukluktur.
Kalıcı bozukluklara meydana
gelebilir mi?
Dr. Yavuz: Aynı bozukluğa çok hızlı okuyan insanlar da maruz kalabilir. Herhangi bir nedenden dolayı çok hızlı belge, kitap, gazete ya da dergi okuyanlar veya görüntüleri sürekli ileri geri sararak araştırma yapanlarda da bu fizyolojik bozukluk gelişebiliyor. Bu tabloda zaman içinde dikkat dağınıklığı nedeniyle odaklanma ve konsantrasyon bozukluğu kaçınılmaz oluyor.
Hatta çoğu kez kişiler, algılama ve analiz yeteneklerindeki bu ani zayıflamayı, hayatlarındaki herhangi bir aksiliğe bağlarlar ve asla sebebi bulamazlar. Bilgisayardan en az 3 ay uzak durulmalı. Tedavide her şeyden önce beyin bir süre nadasa alınması gerekiyor. Yani bilgisayar oyunları edeniyle beyin ayarı ve dengesi bozulan kişinin, en az 3 ay bilgisayar oyunundan uzak durması, hiçbir öğrenme faaliyetine girmemesi gerekiyor. Bu tür bozukluğu olan öğrencilere, bir dönem okulu bırakmalarını da öneriyorum.  Bu dönem zarfında hiçbir şey okumamalarını ve öğrenme faaliyetlerini durdurmalarını istiyorum. Zira eğer kalıcı bozukluklar gelişmemişse bir süre sonra beyin fonksiyonları eski fizyolojik normal durumuna dönüyor.
Tedavi için ne gerekir?
Bilgisayar bağımlığı olan kişilere antidepresen ya da anksiyolitik ilaçlar etkisizdir. Hatta bunlar durumu daha da kötüleştirebilir. Ancak TMS ile beyin resetlemesi sonuç verebilir. Davranışçı bilişsel terapiler, dikkat dağınıklığını ve öğrenme güçlüğünü düzeltmez ama oyun bağımlılığı konusunda işe yarayabilir. Ama en önemlisi beyni en az 2-3 ay dinlendirmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz