Beyaz eşya ve mobilyacılar hükümeti kandırdı

0
301
- Reklam -

Bayram değildi seyran değildi hükümetimiz, elektrikli ev ürünlerinde yüzde 6,7 orandaki ÖTV’yi kaldırdı, mobilya ürünlerinde KDV’yi yüzde 18 den yüzde 8’e indirdi.

Referandum öncesine “aman vatandaş beyaz eşyasız ve mobilyasız kalmasın” diye haberler pompalandı. “Koş vatandaş koş bu kampanya kaçmaz” denildi, üreticilerden “ilgi büyük, stoklar eridi, mal yetiştiremiyoruz. Allah razı olsun hükümetten” açıklamaları geldi. Sanırsınız memlekette herkes mobilyasız, yerlerde oturuyor, yemek yiyor, yatıyor, etini, gıdasını balkonda soğukta tutuyor.

Vatandaş, “ madem indirim var, mobilyaya, beyaz eşyaya gidelim bakalım” dedi ama hayat öyle değilmiş. Devletin enflasyonunu ölçen Türkiye İstatistik Kurumu’nun Şubat ayı veri sayfalarına gidin ve fiyatları en fazla düşen ürünler bölümüne girin. (Zahmet etmeyin, bu rakamlar yanda, bakınız lütfen). Burada aylık olarak fiyatı en fazla ucuzlayan ilk 20 ürünü aşağıdan yukarıya göreceksiniz.

- Reklam -

Vergi indirimleri yapılmıştı, ne olmuş, piyasaya ne kadar yansımış, enflasyonunu düşürmüş mü diye bakıyorsunuz, karşınıza domates, kabak, patlıcan, karnabahar çıkıyor. Bunları yüzde 11. 49 ile Umre gidiş ücretleri izliyor. (Not: Arkadaş kimsenin dini ibadeti bizi ilgilendirmez ama liranın yüzde 30 değer kaybettiği bir dönemde Suudi Arabistan’a gidiş neden ucuzluyor? Yol aynı, otel aynı, ibadet aynı. Paragöz Araplar ne yaptı da vatandaşın ibadet masrafları azaldı? Neyse, vardır referandum öncesi bir hikmeti diyelim, konuya dönelim).

Listeye bakıyoruz bu defa mevsim itibarıyla kışlık üst baş giyim ürünleri geliyor. Sebzede ve giyimde KDV, ÖTV kaldırılmadı ama ucuzlama oranları ortalama yüzde 8-10 arasında. Tam burada listeye vergisi indirilen ürünlerden yüzde 8’in üzerinde, sadece ve sadece yüzde 9.8 oranında genç yatak odası takımını görüyoruz. Demek satıcılar, bu gençler, çocuklar, yataksız yorgansız kalmasın diye acımışlar sadece bu ürünün fiyatını vergi indirimleri ile birebir tutmuşlar.

Ya gerisi? Nerede indirmelerle fiyatı ucuzlayan ürünler? En az 30 elektrikli ev eşyasında, bir o kadar mobilya ürününde indirimli vergi uygulaması fiyatlarda yok. Kusura baksınlar, bu tam bir facia, skandal ve dahası suiistimal. Hem hükümeti, hem vatandaşı aldatma, kandırma durumu yaşanıyor.

Elektrikli eşyalarda sadece ve sadece fırın ve bulaşık makinesinde yarı yarıya indirim var. Hükümet “yüzde 6.7 indirdim sende inidir” demiş, ama bu arkadaşlar “bizim fiyatlar ancak yüzde 3.88 iner” demişler. Diğer ürünlerde bu bile yok ki milletvekili adayları gibi liste dışı kalmışlar.

Demek ki vergi indirimlerinden doğan fark vatandaşa ve hükümete” çaktırmadan” kasaya girmiş. Fiyat etiketleri hep yalanmış. (Akla, madem indirimler fiyatlara yansımadı, acaba hükümete abartılı, şişirilmiş üretim, stok, satış bilgileri mi sunuldu da hükümet vergi indirimine gitti? sorusu da gelmiyor değil yani)

Şimdi, “zaten yaprak kımıldamıyordu, dolar faiz, senet sepet, maliyetler arttı, işçilik nakliye dükkân kirası” gibi lâflar bizi ilgilendirmez. Bunları bize değil hükümete anlat benim vergi indirimi uyanığı esnaf kardeşim. Bak akaryakıtçılar, herhangi bir indirimde birkaç gün sonra ayarlarız fiyatları diyor mu? O da vergi indirimi, bu da, ne farkı var?

Koca Hükmet, “halkım mutlu olsun, evi barkı mobilya ve elektrikli eşya ile dolsun, alan satan kazansın” diye memleketin, sacı bitmemiş yetimin, bir milyar liralık vergi gelirini gözden çıkarıyor, sen bu indirim farkını cebe indiriyorsun.

Bu hükümetin size açmadığı vermediği destek, kredi, teşvik, erteleme, yapılandırma, af kalmadı, ama karşılığı bu olmamalıydı!. Eğer Mart ve Nisan enflasyonunda domates, kabak kadar olamazsanız, ne hükmet ne vatandaş hakkını helâl etmez.

Sayın vatandaş sen her önüne çıkan“ÖTV devletten, alması sizden” reklâmlarına inanma. Mal alırken indirim öncesi ve sonrası faturaları iste, farkı gör içine sinerse al. Şu kandırılma alışkanlığını kırmak için bari biraz gayret göster.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz