Şimdi, siz Mart ayı enflasyonu yüzde 1.03 yıllık yüzde 19,71 oldu açılamalarını, geçerli geçersiz oyları bir kenara bırakın, Ankara’da benzin litresi 6.98 kuruş, düz hesap 7 lira oldu. Yani 60 litrelik bir depo yaklaşık 420 liraya dolacak.

Bizim vatandaşımız enflasyonun karmaşık hesaplarını, gelecekte tek haneye düşecek, şu bu olacağa bakmaz, cebinden çıkan parayı sayar.
Benzine bundan sonra ne kadar para sayacağız, içinden çıkılmaz oldu, gerek aile gerekse işletmeler için ciddi bir gider kalemi oluşturmaya başladı.
Üstelik şu da var nereden çıktı benzindeki bu son 19 kuruşluk zam? Dolar yerinde sayıyor, ham petrol fiyatları artmıyor, o zaman bu neyin zammı? Son iki ay içinde böyle ufak ufak zamlarla en az bir lira artış olmuştu zaten.
Gerekçesini söyleyelim geçen sonbahar aman enflasyon yükselmesin diye satış fiyatı artırılmayıp oluşan artışlar için kullanılan ÖTV kayıplarını kapatmak için. Diğer gerekçe şu sırada elde edeceğiz başka gelir yok.
Devlet bütçesine bugünlerde günlük vergi akışı dışında gayrimenkul sermaye yani kira gelirlerine uygulanan vergilerin ilk taksitleri giriyor. Bu gelirler bize ne kadar yeter, açıkları büyümeden ne kadar dizginler, göreceğiz.
SİGARAMIN DUMANI
Elektriğe ve doğalgaza gelecek üç ay için zam yapılmayacağı açıklandı ama önemli bir vergi kalemi olan tütün ve tütün mamulleri kısaca sigara zamları bugün yarın açıklanır.
Hatırlayınız; memlekette dolar fırladı, faizler yükseldi iğneden ipliğe her şeyin fiyatı arttı, enflasyon gırla gidiyor ama bir sigaranın fiyatı değişmedi. Daha doğrusu yüksek mevkilerin ricasıyla şu günlerde yapmasak” ricasıyla zamlar ertelendi.
Seçim bitti, engel kalmadı zamlar yürürlüğe girer. Buna ek olarak alkollü ürünlere da üstü kapalı zamlar gelir keyfine doyum olmaz.
CHP OY ÇALMIŞ
Yandaş medyaya bakarsanız, özellikle İstanbul’da sayım tutanaklarında bazı rakamlar eksik veya başka hanelere yazılmış kısacası CHP oy çalmış.
Herkesi tenzih ederiz ama bu durumu değerlendiren bir dostum, “demek oyları çalına çalına CHP de oy çalmayı öğrenmiş” esprisine çok güldüğümü söylemek isterim.
Zaten AKP yöneticiler maşallah günde beş vakit vay oylarımız böyle sayılmadı, şöyle oynandı diye konuşuyorlar, sonra da sonuçlara razıyız diyorlar.
Ama kimse kalkıp da arkadaş sizin sandık temsilcileriniz o anda neredeydi, onlardan gizli saklı mı yapıldı bu işler diye sormuyor, soramıyor.
Hadi AKP’lilerin gözünden kaçtı, ittifak ortağı MHP’liler neredeydi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz