BEBEKLERİ SALLAYARAK UYUTMAK DOĞRU MU?

0
393

Sallayarak uyutmanın çocuğu sersemleştirdiğini söyleyen Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven “Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir süre sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır” dedi.

ANKARA – Liv Hospital Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven bebekleri sallayarak uyutmakla ilgili bilgi verdi.
-SALLAYARAK UYUTMANIN SEBEP
OLABİLECEĞİ SORUNLAR NELERDİR?-
Bebeklerin uyutulmasına yönelik yöntemlerin büyük ölçüde ailenin sosyokültürel yapısı ile ilişkili olduğunu, farklı kültürlerde ve toplumlarda bebeklerin uyutulmasına ilişkin farklı metodlar kullanıldığını belirten Güven, “Annelerin panik ve çocuğunu uyutma telaşının nedeni uyku-uyanıklık ritmi bebeklerin beyin gelişiminin önemli bir parçası olmasıdır. Yenidoğan bebeklerde altı çeşit uyku-uyanıklık durumu tanımlanmıştır. Bunlar; REM uykusu (aktif uyku), nonREM uykusu (sakin uyku), mahmurluk (drowsy), uyanıklık (alert), yaygaracı (fussy) ve aktif ağlamadır” açıklamasında bulundu.
-BEYİN GELİŞİMİ REM UYKU İLE İLGİLİDİR-
Yenidoğan bebeklerin uykusunun yarıdan fazlasının REM uykusu olduğunu, bebeklerin ilk 4 ay içerisinde nonREM uyku sürelerinin arttığını bildiren Güven, şunları aktardı:
“Uyku başlangıcı REM uykudan nonREM uykuya geçmekte ve en uzun uyku dönemleri gece olmaya başlamaktadır. Bununla birlikte beyin gelişimi REM uyku ile ilişkili olduğundan REM uyku miktarındaki azalma insanlarda okul öncesi dönemlere kadar devam eder. REM uyku bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu sırada endojen nöronal aktivite devam etmekte böylece dışarıdan uyarının az olduğu bu sürede beyin gelişimi desteklenmektedir. Sallayarak uyumak çocuğu sersemleştirir. Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir süre sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır.”
-BAŞINI DEĞİL VÜCUDUNU SALLAYIN-
Toplumda yaygın bir uyutma biçimi olarak bebeğin sallanarak uyutulmasının, süt çocukluğu dönemindeki uyku bozukluklarında ailelere önerilebilecek bir uyutma biçimi olabileceğini ancak hızlı olmamak kaydı ile çocuğun başını değil bütün vücudunu çok hafif ritmik bir şekilde pışpışlanarak yapılmasını önerdi. (ANKA)

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz