Bay Trump ne içiyor?

0
115

Gerçekten merak ediyorum, bu ABD Başkanı Donald Trump ne içiyor? Viski mi, şarap mı yoksa bunlarla birlikte başka şeyler mi?

Karışık bir şey içiyor ki bir yerli kabile başkanının bile edemeyeceği lafları hem de Türkiye’ye karşı edebiliyor. (Not: Belki de birileri Başkanı uyutup hesabına girip yazıyordur. Bu adamın günlük hayatında bir yazıyı doğru gramerle 50 kelimeyi bir araya getireceğini sanmıyorum)

Yine de bu mesajı Trump’un yazdığını kabul edelim. Kullandığı kelime çok şey anlatıyor. Trump; mesajında Türkiye için “to devastate” yüklemini (fiil) yazmış ve ilk aşamada bu “mahvetmek olarak çevrilmiş.

Ama bu yüklemin Türkçedeki kullanımında başka anlamları da var: “Harap etmek, perişan etmek, tahrip etmek, sarsmak, viraneye çevirmek, enkaz haline getirmek, hasar vermek, yıkmak, yakıp yıkmak”.

Trump’a tepki için istediğinizi seçip kullanabilirsiniz. En vahimi İngilizce-Türkçe sözlüklerde bu yüklemin siyasi dilde kullanımı “”yakıp yıkmak”.

Madem Türkiye’yi ekonomik yönden mahvetmek niyetinde, 10 Ağustos 2018 döviz saldırısını da üstlensin, gizli başkent ifşa olsun.

Yeni bir yakıp yıkmada en fazla ne olur, dolar 7, avro 8 lira olur. Zaten bu seviyeleri gördük. Kredi bulma yollarını tıkayabilir, vize yasağı getirebilir, silah satmayabilir, bazı ürünlere yine kota, yaptırım koyabilir. Halk Bankası der, tutuklu FETÖ bağlantılı isimleri gündeme getirir. Dahası var mı? Gerisine alıştık zaten.

Bay Başkan sen en iyisi birileri gibi sosyal medyadan uzak dur, başkalarının dolmuşuna binme, şu Ortadoğu işlerine fazla kafa yorma. Buralardan gideceksen de hesapları öde öyle git! Yeterince “devastate” ettin zaten.

İNGİLİZLER NE İÇİYOR?

Bazı İngiliz finans adamlarının da Trump gibi ne içtikleri belli değil. Onlar da viskilerine ne katıyorlar, sütle, krema ile mi içiyorlar, merak ediyorum.

Bir İngiliz Bankası danışmanları da karışık bir şeyler içmiş olacaklar ki, 2030 yılına ait bir rapor hazırlamışlar, demişler ki Türkiye; Çin, Hindistan, ABD ve Endonezya’dan sonra o yıl dünyanın beşinci büyük ekonomisi olacakmış.

Şurada 10 yıl var, biz dünya genelinde ekonomik büyüklük olarak 17. sıradayız. Bu tahmine ulaşmak için her yıl birer ikişer sıra atlayıp, ekonomiyi her yıl geometrik ortalama ile büyütmemiz gerekir.

Bizim son 17 yıllık AKP iktidarlarının da sabah akşam hayal ettiklerini yabancılar da söyleyince meydanlar iniliyor doğal olarak. Ama yine büyük bir yanlış içine düşüldü. İngilizlere göre meğerse satın alma gücüne göre ilk beşte olacakmışız.

Daha önce de benzeri bir çalışma çıkmıştı, yine yalakalıkta sınır tanımayanlar Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) bir raporunu çevirirken bizi bugünden ileri gelişmiş ülkeler sınıfına sokmuşlardı.

Yine meydanlar inlemiş, ama bol alkışlı sevinç kısa sürmüştü. Tesadüfe bakın o rapora göre de Türkiye 2030 yılında bu gruba girebilecek.

10 TÜRKİYE LAZIM

İngilizlerin raporuna dönelim: AB ülkelerinin yarısı kadar bir satın alma gücüne sahip bir ülke nasıl olacak da 10 yılda fırlayacak?

Bizde kişi başı satın alma gücü 10 bin 743, dünya ortalaması 24 bin 912 dolar. Bu tutarı kesintisiz her yıl en az dörde katlamalıyız ki tahminleri tutturalım.

Bunu da geçelim, bu çalışmayı yapan İngilizlerin karışık bir şeyler içtikleri şurada da görülüyor: Bu centilmenlere göre, dolar lira karşısında 2021 yılında 4.1 liraya gerileyecekmiş ve 2030 yılına kadar 5 lira düzeyinde kalacakmış.

Bay Trump ve İngiliz bankacılar; bu mesajları, tahminleri ne içtikten sonra yazıyorsunuz, söyleyin bilelim. Yoksa bizle başka türlü kafa bulamazsınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz