• Güncel
  • Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Güncel Haberler Bay Trump ne içiyor?

Bay Trump ne içiyor?

-

Gerçekten merak ediyorum, bu ABD Başkanı Donald Trump ne içiyor? Viski mi, şarap mı yoksa bunlarla birlikte başka şeyler mi?

Karışık bir şey içiyor ki bir yerli kabile başkanının bile edemeyeceği lafları hem de Türkiye’ye karşı edebiliyor. (Not: Belki de birileri Başkanı uyutup hesabına girip yazıyordur. Bu adamın günlük hayatında bir yazıyı doğru gramerle 50 kelimeyi bir araya getireceğini sanmıyorum)

Yine de bu mesajı Trump’un yazdığını kabul edelim. Kullandığı kelime çok şey anlatıyor. Trump; mesajında Türkiye için “to devastate” yüklemini (fiil) yazmış ve ilk aşamada bu “mahvetmek olarak çevrilmiş.

Ama bu yüklemin Türkçedeki kullanımında başka anlamları da var: “Harap etmek, perişan etmek, tahrip etmek, sarsmak, viraneye çevirmek, enkaz haline getirmek, hasar vermek, yıkmak, yakıp yıkmak”.

- Reklam -

Trump’a tepki için istediğinizi seçip kullanabilirsiniz. En vahimi İngilizce-Türkçe sözlüklerde bu yüklemin siyasi dilde kullanımı “”yakıp yıkmak”.

Madem Türkiye’yi ekonomik yönden mahvetmek niyetinde, 10 Ağustos 2018 döviz saldırısını da üstlensin, gizli başkent ifşa olsun.

Yeni bir yakıp yıkmada en fazla ne olur, dolar 7, avro 8 lira olur. Zaten bu seviyeleri gördük. Kredi bulma yollarını tıkayabilir, vize yasağı getirebilir, silah satmayabilir, bazı ürünlere yine kota, yaptırım koyabilir. Halk Bankası der, tutuklu FETÖ bağlantılı isimleri gündeme getirir. Dahası var mı? Gerisine alıştık zaten.

Bay Başkan sen en iyisi birileri gibi sosyal medyadan uzak dur, başkalarının dolmuşuna binme, şu Ortadoğu işlerine fazla kafa yorma. Buralardan gideceksen de hesapları öde öyle git! Yeterince “devastate” ettin zaten.

İNGİLİZLER NE İÇİYOR?

Bazı İngiliz finans adamlarının da Trump gibi ne içtikleri belli değil. Onlar da viskilerine ne katıyorlar, sütle, krema ile mi içiyorlar, merak ediyorum.

Bir İngiliz Bankası danışmanları da karışık bir şeyler içmiş olacaklar ki, 2030 yılına ait bir rapor hazırlamışlar, demişler ki Türkiye; Çin, Hindistan, ABD ve Endonezya’dan sonra o yıl dünyanın beşinci büyük ekonomisi olacakmış.

Şurada 10 yıl var, biz dünya genelinde ekonomik büyüklük olarak 17. sıradayız. Bu tahmine ulaşmak için her yıl birer ikişer sıra atlayıp, ekonomiyi her yıl geometrik ortalama ile büyütmemiz gerekir.

Bizim son 17 yıllık AKP iktidarlarının da sabah akşam hayal ettiklerini yabancılar da söyleyince meydanlar iniliyor doğal olarak. Ama yine büyük bir yanlış içine düşüldü. İngilizlere göre meğerse satın alma gücüne göre ilk beşte olacakmışız.

Daha önce de benzeri bir çalışma çıkmıştı, yine yalakalıkta sınır tanımayanlar Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) bir raporunu çevirirken bizi bugünden ileri gelişmiş ülkeler sınıfına sokmuşlardı.

Yine meydanlar inlemiş, ama bol alkışlı sevinç kısa sürmüştü. Tesadüfe bakın o rapora göre de Türkiye 2030 yılında bu gruba girebilecek.

10 TÜRKİYE LAZIM

İngilizlerin raporuna dönelim: AB ülkelerinin yarısı kadar bir satın alma gücüne sahip bir ülke nasıl olacak da 10 yılda fırlayacak?

Bizde kişi başı satın alma gücü 10 bin 743, dünya ortalaması 24 bin 912 dolar. Bu tutarı kesintisiz her yıl en az dörde katlamalıyız ki tahminleri tutturalım.

Bunu da geçelim, bu çalışmayı yapan İngilizlerin karışık bir şeyler içtikleri şurada da görülüyor: Bu centilmenlere göre, dolar lira karşısında 2021 yılında 4.1 liraya gerileyecekmiş ve 2030 yılına kadar 5 lira düzeyinde kalacakmış.

Bay Trump ve İngiliz bankacılar; bu mesajları, tahminleri ne içtikten sonra yazıyorsunuz, söyleyin bilelim. Yoksa bizle başka türlü kafa bulamazsınız!

- Reklam -
İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz