Ahmet İNCEL – MÜNİH (DHA) – Bavyera Devlet Televizyonu “Bayerischer Rundfunk” tarihinde ilk kez eyalette yaşayan Müslümanlara iftar verdi. Televizyonun, Münih’teki genel merkezinde düzenlenen iftarda konuşma yapan genel müdür Ulrich Wilhelm tüm dinlerin dayanışma, saygı ve insan sevgisi gibi ortak değerleri olduğuna değinerek “bu yıl programlarımızda eyaletimizde yaşayan Müslümanların en önemli günlerinden olan Ramazan’a ağırlık verdik” dedi.
İftarda ezan okuyan Münih İslam Forum (MFİ) Başkanı Benjamin İdriz, Almanca dua yaptı. Bavyera Televizyonu’nun ilk kez düzenlediği iftar ile ilgili görüşlerini DHA muhabirine anlatan Benjamin İdriz “bu iftarla Müslümanlar’ın bu toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunun altı bir kez daha çizildi. Uyum konusunda, Müslüman ve Gayrimüslimlerin atmaları gereken adımın bu şekilde olması gerektiğini gösterdi. Ayrıca Toplumda ön yargıların, korkuların yaygın bir hale geldiği bu dönemde, karşılıklı iletişimin önemi vurgulandı” dedi.
TÜRKİYE KÖKENLİ SUNUCU EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Bavyera Televizyonu’nun ünlü Türkiye kökenli yapımcısı ve sunucusu Özlem Sarıkaya gelen konuklarla tek tek ilgilenip, ev sahipliği yaptı. Sarıkaya, Bavyera Televizyonu’nun iftarı düzenlenmesi konusunda DHA muhabirine şunları söyledi “Bavyera eyaletinde yaklaşık beş yüz binin üzerinde Müslüman yaşıyor. Bunlar oruç tutuyorlar, dinlerinin gereklerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Biz Bavyera Televizyonu olarak bu insanlara bu topluma ait olduklarını göstermek ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu vurgulamak istedik” dedi.
KATILIM YOĞUNDU
Misafirlere Türk yemeklerini sunulduğu iftarda, Müslümanlar kendileri için özel hazırlanan mescitte namazlarını kılabildiler. İftara, Münih Başkonsolosu Mesut Koç, değişik ülkelerin diplomatik temsilcileri, Bavyera Parlamentosu Başkanı Barbara Stamm, Bavyera Hükumeti Uyum Sorumlusu Martin Neumeyer, Eyalet Milletvekilleri, değişik dinlerin temsilcileri ve Müslüman dernek ve kurumların temsilcileri, Türk kökenli sanatçılar katıldı.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin