Batan geminin malları bunlar…

0
20

Nazım Hikmet’in Saman Sarısı şiirinde Abidin Dino’ya “Bana mutluluğun resmini yapabilir misin?” dizesiyle sorması üzerine Abidin Dino belki mutluluğun resmini yapamadı ama yazdığı şiiriyle mutluluğu anlatmaya çalıştı. Pandemi koşullarında da “ev hapsi sendromunu aşmanın” dizisini yapın deseler yanıtı; The Kominsky Medhod mini dizisi olurdu…

Eleştirmen Asuman Turhan “Komedi dizilerinde izlemeye alıştığımız genç insanların aşk /arkadaşlık/ kariyer üzerine dönen mizahına karşılık yönetmen Chuck Lorne iki yaşlı insanın mizahını çok zekice planlamış… İlk iki seride Sandy ve Norman hayatın doğal akışında ölümü ve ölümcül hastalığın nefesini enselerinde hisseden iki karakterdi. Onların 50 yıllık dostluğunun sempatik gelmesinin sebebi konum mekân ve statü fark etmeksizin herkesin yaşayabileceği türden olmasıydı. Herkesin kariyer endişelerinin, herkesin çocuklarıyla ve sevgilileri ile problemler yaşadığının farkına vardık bir kez daha. Ve tabii Michael Douglas ve Alan Arkin’in karşılıklı döktürmesi de bayıla bayıla izlememizi sağladı” diyerek içeriği çok güzel betimliyor…Üçüncü ve son sezonunda şarabi yatak odası gırtlak sesiyle Kathleen Turner da yeni sezonda Sandy”nin eski eşi olarak katılınca The Kominsky Method dizisi iyice katran karası günlerin vazgeçilmezi oldu.

- Reklam -

KENDİNİZE DAİR BİRŞEY BULAMAZSANIZ PARANIZI İADE EDERİM
Sandy mandy… bu ne samimiyet demeyin dizi tamamen bize, kuşağımızın son Mohikanlarına ait… Oynayanlarda bizim çocuklar… Spartacus Kırk Douglas’in oğlu Fatal Attraction’in öldüren cazibeye kapılan iyi aile babası Michael Douglas baş rolde. Eskiyi sorgulamalar bugüne göndermeler gırla gidiyor. Esprili laf sokmalar olayımızın sosu.75’ine gelmiş Sandy aktörlük atölyesi yöneten oyuncu koçu…Yalnız pek fazla umutlanmayın “cami yıkılmış ama Mihrap yerinde diye bir şey söz konusu değil” izlerken kendinizi enkaz kaldırma çalışmalarına yada daha doğrusu arkeolojik kazıya katılmış  gibi hissediyorsunuz. Keyif veren tarafı her seferinde bit yıldızları enkazdan kurtarmak…Kimler geldi kimler geçti hayatımdan her birisi yek diğeri kadar sevildi dizisi bu…Beyaz perdede gördüğünüzde “Ve Tanrı kadını yarattı” kallavi lafını nida olarak mırıldandığınız ve  zamanında erişilmez kadınların bugünleri çaktırmadan sublime keyif veriyor.. Yaşamı boyu kendisi yapamadığı için öğretmeyi tercih eden bizim oyunculuk koçu Sandy finale doğru hayatının rolünü hayatı boyu itişip didiştiği dostu Norman’ın referansıyla kapıyor…Ernest Hemingway’in ünlü “Yaşlı adam ve Deniz”inin yeniden çekimi.. Hayatının rolü aynı zamanda hayatının ta kendisi… Küba’da roman kahramanı ihtiyar balıkçı Santiago’nun salaş çekekten bozma evini gezmiş olduğumdan anılar dizi şeridi gibi gözlerimin önünden geçti…tam orda koptum bende..

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz