Ana Sayfa Güncel Haberler Başörtüsüzler bagaja...

Başörtüsüzler bagaja…

-

Sıcakların arttığı yaz aylarında İran’da kadınlar, arabanın içinde olsun biraz rahatlayabilmek için başörtülerini çıkarıyorlar.

Artan sıcaklar yüzünden bunalan kadınlar kendi kullandıkları arabalarda veya eşlerinin yanında başörtülü çıkartabiliyorlar. Ancak ülkede bu da bir tartışma konusu oldu. İran’ın ılımlı cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu konuda, insanların özel alanlarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtmiş ve arabalarında başörtülerini çıkaran kadınlara karışılmasına karşı çıkmıştı.

İki sene önce yaptığı bir konuşmada, “Polis bir şey yapamaz ve ben bunu diyebiliyorum çünkü Allah öyle söylüyor. Bu bir polisin işi değil” demişti.
Bunun üzerine özel alan ve kamu alanı diye ayrım yapmaya başlanmıştı.
Pekçok zaman özel alanların kamu alanı olarak iddia edilmesi ile kadınlar ahlak polisleri tarafından yakalanıp ceza işlem yapılıyordu. Sıcak havalarla beraber bu tartışmalar yine gündeme geldi. Özellikle arabaların içinde ferahlamak için başörtüsünü çıkaran kadınlar hedefte. Bazı radikal İslamcılar ise, arabanın özel alan olmadığını, o yüzden kadınların başörtüsünü çıkartmamaları gerektiğini savunuyor ve sadece bagajın özel olan olabileceğini iddia ediyorlar. Bu durumda başörtüsünü açan kadınların, “bagajda mı seyahat etmesi gerekiyor” diye bir soru akla geliyor…

İran’da kadınlar ve âhlak polisleri arasındaki bu çekişme yaz aylarında son hız devam ediyor.
Biz hala arabanın içinde başımızı açabiliyorsak ve bagajda seyahat etmiyorsak bunu borçlu olduğunuz kişiye teşekkür etmeliyiz!
Polisler bu sürücüleri durdursa, onlara ceza yazsa ya da arabalarını bir süreliğine bağlasa bile bu tür eylemlerin devam ettiği belirtiliyor İran’ın ılımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani.
Pek çok İranlı’nın arabanın kişinin özel alanı olduğuna inandığı belirtiliyor.
Geçen hafta İran’ın en üst düzey yargı görevlisinin yardımcısı Hadi Sadeghi, “Arabanın görünmez kısmı, örneğin bagaj, özel bir alan, ama bu arabanın görülür yerlerini kapsamıyor” dedi.

Rana Elik
Rana Elikhttps://sonsoz.com.tr/
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.

Bu Haberler Kaçmaz!

Ay dede hastalığına dikkat

Yüz ve göbek çevresinde yağlanma ile kendisini gösteren ve vücudun fazla kortizona maruz kalmasıyla ortaya çıkan Cushing Sendromu halk arasında ‘Ay dede’ sendromu olarak da biliniyor.