Suriye’de iç savaş Mart-2011’de Esad rejimini yıkmak isteyen iç ve dış güçler tarafından başlatılmıştı.

6 yıldır süren savaşta TRT’nin haberine göre 470 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 2 milyona yakın kişi ise yaralandı.
İç savaş nedeniyle 12 milyon kişinin evinden olduğunu, bunların bir bölümünün başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelere sığınmak zorunda kaldığını da biliyoruz.

Bugün geldiğimiz nokta, iç savaşın başladığı 2011-Mart’ından farklı değil.
Esad’ı yıkmak için başlatılan iç savaşta Esad yıkılamadı, yine koltuğunda oturuyor.
İç savaşa müdahil olan ABD’den Fransa’ya, İngiltere’den Almanya’ya çeşitli ülkeler savaş ganimeti peşindeydiler. Suriye parçalanınca dağıtılacak petrol kaynaklarından pay almak istiyorlardı. Bu ülkelerin isteği yerine gelmedi.

Esad’a karşı savaşan güçlerden IŞİD, Suriye’de kazandığı topraklarla Irak’ta elinde tuttuğu toprakları birleştirip şeriat devleti kuracaktı. Bunu başaramayacakları anlaşılıyor.
PKK’nın kolu PYD, Suriye’deki iç savaşa müdahil olurken Büyük Kürdistan hayali içindeydi. Öyle görülüyor ki bu hayal de havada kaldı.
Türkiye, komşudaki iç savaşın faturasını ağır biçimde ödedi. Bu savaşın uzantısı terör eylemlerine hedef oldu, yüzlerce asker, polis ve sivil vatandaşını kaybetti. Fırat Kalkanı Harekatı’nda onlarca şehit verdi.

İç savaşın Esad ve onu destekleyen Rusya’nın zaferiyle biteceği anlaşılıyor.
Tabii yıllardır süren iç savaşın en çok kazananı silah tüccarları oldu.
Savaşan tüm taraflara silah, bomba, uçak, füze, radar sattı, milyarlarca doları kasasına koydu.

FACEBOOK YORUMLARI