Başkentte yardımsever sergi

0
71

Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneğince, ekonomik durumu iyi olmayan ailelere mensup çocukların kışlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Büyükşehir Belediye Galerisi’nde resim sergisi açıldı.

Birçok sanatseverin katkısı ile açılan Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin resim sergisi sanatseverlerin yanısıra hayırseverleri de 7 Ekim’e kadar Büyükşehir Belediye Galerisi’nde bekliyor olacak.
ANKÜSADER Başkanı Nesrin Taner, yaptığı açıklamada, derneği, yoksul çocuklara yardım etmek için 2017 yılında açtıklarını hatırlatarak “Çocuklarımız için 3 yıldır sergi açıyoruz. Sergilerimize de yoğun talep oluyor. Sanatçı arkadaşlarımız sergimize katılarak destek veriyor. Şu anda 136 sanatçıyla bu sergiyi açtık. Resimlerimizi yapanlar arasında ünlü isimler de bulunuyor.

Serginin geliri ile öğrencilerimizin kışlık giysileri montu, botu, okul araç gereçleri ve ne gerekiyorsa okul müdürlükleri bizlere bildiriyor bizde yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Derneğiniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Taner: Biz aslında üç yıl önce açılan 70 üyesi bulunan küçük ama yaptıkları ile büyümeye çalışan bir derneğiz. Şuanda yapmış olduklarımız yeterli değil aslında. Sanat severlerin sergimize katılması çok önemli ancak esas olan sergimize hayır severlerin katılması. Sergimizin davetiyesini bastırdık birçok sosyal medya mecrasında paylaştık. Gören vatandaşlarımız gelip ziyarette bulunarak katkı sağlarlarsa ne mutlu bizlere diyeceğiz. Dernek olarak üye sayımızı arttırmak adına çalışmalarda bulunuyoruz. Derneğimizin kuruluş amacı yoksul çocuklara yardım etmek. Ben şahsen 35 senedir yoksul çocuklara yardım etmeye çalışıyordum. Çalışmalarımı bir dernek altında toplamak istedim ve derneğe katılacak olan üyelerle daha çok çocuğa ulaşmayı hedefledim.

Derneğimiz bünyesinde ihtiyaç sahipleri için ikinci el giysi topluyoruz. Topladığımız bu giysileri derleyip düzenleyerek temizliyorum ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorum. Her türlü yardımı ihtiyaç sahibi vatandaşarımıza yapmaya çalışıyoruz. Esas hedefimiz her ne kadar çocuk olsa da biz dernek olarak yardıma muhtaç herkese elimizi uzatmaya çalışıyoruz.

Derneğimizin vizyon olarak bir okul yaptırma projesi bulunuyor. Bu proje için gerekli girişimleri ilgili yerlere yaptım. Çok arzu ettiğim bu okulu kırsal bir bölgede yapmayı hedefliyorum. Hedefime ulaştıktan sonra ne mutlu bana diyeceğim.

Sokak hayvanları için de projeleriniz bulunuyor mu?

Taner: Henüz dernek olarak faaliyet alanımız içerisinde değil ancak ben bireysel olarak sabah saat 6 da evden çıkıyorum bölgemizde bulunan bütün parkları gezerek onları doyurup evime dönüyorum. Bu söylediğimi her gün sabah düzenli olarak yapıyorum. Dernek olarak güzel yürekli insanlarla yolumuza devam edeceğiz.
Sergimizde, yağlı boya, kara kalem, sulu boya tabloları, ebru çalışmaları, hat çalışmaları, tezhip sanatı, el işleri yer alıyor. Sanatçı arkadaşlarımız el verdiler, umut oldular. Sergimiz 7 Ekim’e kadar açık olacak.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Taner: Çalıştığım süre içerisinde de ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulundum. Maaşımın büyük bir bölümüyle yoksul çocuklara elimden geldiğince yardım ettim. Emekli olduktan sonra da kişisel kendi adıma bir atölye açtım. Atölye de yine resimler yaptım, kişisel sergiler açtım. Açtığım bu sergilerin tüm gelirini yine ihtiya sahibi çocuklara destek amacıyla kullandım. Ben bu şekilde başkalarına yardımcı olarak yaşamayı seviyorum.
Kale Gençlik Platformu’ndan Taner’e Destek Derneğe sahip çıkılmasını gerektiğini söyleyen Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaplan, “Bizler Kale Gençlik Platformu olarak Nesrin hanımı güzel yüreği ile tanıyoruz biliyoruz.

Çocuklar için çalışmalarını, fedakarlıklarını yakından takip ediyoruz. Bizler ortak çalışmalarda yaptık kendisiyle daha önceki zamanlarda. Bizim platformumuza da çok destekleri emekleri olmuştur. Ben Nesrin Taner’in son hızla desteklenmesinin gerektiğini düşünüyorum. Yardımların belediyeler, vakıflar, dernekler, sivil toplum örgütleri tarafından desteklenmesini düşünüyorum. Bu derneğe sahip çıkılması gerektiğini tekrar tekrar sizler aracılığıyla ifade etmek istiyorum. O kadar güzel çalışmalara birçok insanın parmak basması çok önemli. Bizler burada şuanda kendisine destek olduğumuzu, kendisini taktirle alkışladığımızı göstermek adına burada bulunuyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz