Başkentte yangın paniği

0
1586

Keçiören Esertepe Mahallesi Melike Sokak’ta yer alan 8 katlı binada çıkan yangın panik yarattı. Yangının çıktığı dairede 4 kişinin yaşadığı belirtildi. Yangın esnasında şans eseri daire sakinlerinden hiç birinin evde olmaması olası bir faciayı engelledi.

video – Ali Baran Fayık

Ankara Keçiören’e bağlı Esertepe Mahallesi Melike Sokak’ta bulunan 8 katlı binanın ikinci katında bulunan bir dairede ilk tespitlere göre elektronik cihazlardan meydana geldiği tahmin edilen yangında mahsur kalan 7 kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarılırdı.

Dumandan etkilenen 7 kişi de ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Hastaneye sevk edilen yaralılar arasında 80 yaşında bir kadın ve bir yaşında çocuk yer alıyor.

Foto: Ali Baran Fayık

Yangın esnasında, apartman boşluğunu dolduran yoğun duman nedeniyle evlerinden çıkamayan çok sayıda kişi pencere ve balkonlara çıkarak yardım istedi. Apartman sakinlerinin bir kısmı kendi çabalarıyla binayı terk ederken, bir kısmı da itfaiye yardımıyla tahliye edildi. Olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, polis ekibi ve UMKE geldi.

ISI 150 DERECEYE ULAŞTI

Konuyla ilgili yangına ilk müdahaleyi yapan ekipte yer alan İtfaiye Çavuşu Gökhan Karakaya, “Eve ilk geldiğimizde dairenin giriş kapısında aşırı vakum vardı. Yangının diğer camlardan taştığı belliydi. Kapıyı kırarak içeri girdik, hararet çok yüksekti. Kapıdan içeri girdiğimizde ilk yatak odasına girdik orada yangın yoktu sonra sürünerek salona geçtik orada termalle 150 derecenin üzerinde bir ısı tespit ettik. Daha sonra alevleri gördük ve ilk müdahaleyi gerçekleştirdik.

Foto: Ali Baran Fayık

Salon duvarının üzerinde 60 cm yükseklikte bulunan prizlerin uzatma kablosuyla bilgisayar ve televizyon için kullanıldığını gördük. Bu kablolar yanmıştı fakat kablolar da tomurcuklanmaya rastlanmadık.

İlk tahminlere göre cihazların teknik bir aksaklıktan dolayı aşırı ısındığı ve yangının bu ihtimalden çıktığı kanaatindeyiz, incelemelere devam edeceğiz.

Girdiğimizde daire boştu. Termal kamerayla inceleme yaptık, yaptığımız inceleme sonucunda herhangi bir canlıya rastlamadık. Kapı kitli değildi, ev sahipleri kapıyı çekip çıkmışlar tek hamlede kapıyı açtık.

Foto: Ali Baran Fayık

Bina sakini Mustafa Başkan, “Gece uyuyorduk, seslere uyandık. İlk başta binaya birileri taşınıyor zannettik. Daha sonra kokuyu fark ettik hemen eşimle birlikte kalktık ve kapıyı açtık içeriye is dolmaya başladı kapıyı hemen kapattık. Camdan aşağıya doğru baktık alt katımızda yangın var. Kimse var mı diye uyarmaya çalıştık, ses gelmedi. O sırada çocuklarımızı yan komşuya zor attık. Daha sonra itfaiyeye aradık, itfaiye gelene kadar bina sakinleri olarak yangını söndürmeye çalıştık. İtfaiye geldikten sonra yangın 2-3 saat içinde söndürüldü.

Elektrikçi bir arkadaş mühürlü olan elektriğin kırılıp kullanıldığını ifade etti. Elektriğin yanında dairede doğalgaz sayacı da bulunmuyor. Yangının tam olarak neden çıktığı henüz tespit edilemedi. Yetkililerin soruşturmanın devam ettiğini söyledi.”

Foto: Ali Baran Fayık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz