Ana Sayfa Güncel Haberler Başkent'te Sivas rüzgarı

Başkent’te Sivas rüzgarı

-

Bu yıl Ankara’da 4’üncüsü düzenlenen Sivas Günleri’nde, Sivas adeta Ankara’ya taşındı. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yarın son bulacak organizasyona vatandaşların ilgisi ise oldukça yoğun.


Tarihin ve medeniyetin kenti Sivas, Atatürk Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Sivas’a dair köftesinden, Kangal Köpeğine kadar ne varsa bulabileceğiniz fuara, Ankara’da yaşayan Sivaslıların yanı sıra, memleketi başka bir yer olan ancak Sivas kültürünü merak eden vatandaşlarda yoğun ilgi gösteriyor.

STANDLAR KURULDU

Sivaslı firmalar, Sivas’ın meşhur yiyecekleri, içecekleri ve Sivas’a özgü el işi çalışmaların yer aldığı fuarda birden çok stant kurularak Sivas kültürü en iyi şekilde anlatılmaya çalışılıyor.

Vatandaşlar stantlara yoğun ilgi gösterdi

Sivas’a özgü simgelerin yanında her ilçesi içinde ayrı stantlar kurularak ilçelere özgü ne varsa tanıtılıyor.

AŞIK VEYSEL UNUTULMADI

Türk tarihinin en ünlü halk ozanlarından olan Aşık Veysel’e fuarın her alanında yer verildi. Fuarda Veysel’in heykeli de yer aldı. Heykeli gören vatandaşlar fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştirdi. Fuarda çalan müziklerde de Veysel’e sık sık yer verildi.

Vatandaşlar Aşık Veysel heykeliyle fotoğraf çektirdiler

Fuara meşhur Kangal Köpeği de getirildi. Heybetli boyutlarıyla ilk kez görenleri şaşkınlığa uğratan Kangal’la fotoğraf çekinmek isteyen vatandaşlar sıraya girdi.

Fuar binasının dışına kurulan büyük çadırlarda ise kendinizi Sivas’ın çarşılarında hissetmemeniz için hiçbir neden yok. Sivas’ın meşhur ne kadar yiyecek ve içeceği varsa burada bulmanız ve satın almanız mümkün. Satın almasanız bile peynirinden, sucuğuna, zeytininden köftesine ve pidesine kadar her şeyi tadabilirsiniz.

EN YOĞUN KOYULHİSAR

İlçe stantları arasında en yoğun olan ise Koyulhisar olarak göze çarpıyor.

Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli

Fuar için düşüncelerini aldığımız Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli, “Bu yıl Ankara’da Sivas Günleri’nin 4’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyonu valilik, belediye, sivil toplum örgütleri olarak Ankara’da Sivaslı derneklerimiz oluşturmuş olduğu federasyon organize ediyor. Bizde ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar ve esnaflar olarak burada yer alıyoruz” dedi.

Sözlerine devam eden Epsileli,

“Ankara’da ikamet eden veya Sivaslıyı tanımak isteyen, Sivaslı’nın geleneklerini, göreneklerini, kültürünü tanımak isteyen vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Bizlerin kültürel olarak hemşerilerimizle buluşmamızı, kaynaşmamızı sağlıyor. Geçmişi geleceğe taşıyoruz bu konuda aracılık yapıyoruz.

Destek verenlerden, yardımcı olanlardan memnunuz. Tüm valilerimize, belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

İSTANBUL DAHA KALABALIK

Son olarak katılımdan bahseden Epsileli, “İlgiden bahsedecek olursak Ankara yer olarak biraz daha kısıtlı. İstanbul yer olarak daha geniş. Orada katılım, ilgi haliyle daha fazla oluyor, organizasyon daha yoğun bir biçimde geçiyor. Ankara oraya göre biraz zayıf geçiyor. Hafta sonu burada da yoğunluk yaşanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Öte yandan vatandaşlar halk oyunları gösterilerinin yapıldığı, konserlerin verildiği fuar da son derece keyifli vakitler geçirdi. Yarın son bulacak fuara Sivas kültürünü merak eden vatandaşlar bekleniyor.

Mehmet Akgün
Mehmet Akgünhttps://sonsoz.com.tr
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun olup, Sonsöz Gazetesi'nde 2017 Mart ayından beri aktif gazetecilik yapmakta...

Bu Haberler Kaçmaz!

Sahte içki zehirlenmesinden Adana’da 9 kişi öldü

alkol zehirlenmesi şüphesiyle 70 kişinin il genelinde hastanelere başvurduğu ve tedavi altına alınan bu kişilerden 9'unun hayatını kaybettiğini bildirdi