Bir dönem başkan yardımcılığı da yaptığı mevcut TÜRSAB yönetimine karşı  ‘’ Türsab Yeniden’’ sloganı ile savaş açan ve bu isimle seçime hazırlanan  Platformun  Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya ile Ankara’da acentalardan  oy istemek için yaptığı toplantıda,  genel kurul öncesi  yaptığımız söyleşide başkanlık süreci ve hedefleri hakkında görüştük.

S.Ö. Türsab’ın 5-6 Aralık tarihindeki genel kurulunda kaç aday yarışacaksınız ?

F.B. Genel kurulda 3 yarışacak aday var. Ancak biz buna buna 3 adaylı 2 ‘li seçim de diyebiliriz. Bu söylem size biraz garip gelebilir. Türsab yeniden platformu ben meslekten gelme ve bu işe bordrolu olarak başlamış, çekirdekten yetişme bundan gayrı bir işi, uğraşı olmayan bu işe gönül vermiş bir kişiyim. Rakiplerimin ise turizmden gayrı meşguliyetleri var. Sadece bu işi yapmıyorlar. Hatta bu işi koltuk dışında hiç düşünmüyorlar. O yüzden 3 adaylı 2’li seçim adanı koydum.

S.Ö. Sizi aday olmaya götüren ne yada nelerdir?

F.B. Beni aday olmaya götüren, gerek hali hazırdaki ve yeniden aday olan başkanın ve gerek se diğer adayın seyahat acentelerinin hak ve hukukuna olan duyarsızlığı ve gerçek manada sahip çıkmamalarıdır. Öncelikle mevcut başkanın sayısız kere bu son olacak bir daha aday olmayacağım. Henüz tamamlayamadığım işler var ve benzeri söylemlerle yalan söylemesi ki kendisinin bir dönem başkan yardımcılığını yaptım. Diğer adayın da seyahat acenteliğini sadece koltuk için düşündüğünü bilmem, asıl işinin seyahat acentalığı ile alakasının olmaması ve inşaat işleri yaptığını, sayısız inşaatının olduğunu söylerken turizm seyahat acentası işini ve sektörün sorunlarını iyi bilidiğini söyleyerek yalan söylemesi aday olmamı kaçınılmaz kıldı.

S.Ö. Bugün için seyahat acentalarının en büyük sıkıntıları nedir desek?

F.B. Seyahat acentelerinin yaşadıkları en büyük sıkıntıların başında transfer sorunu var. Havalimanları yada farklı lokasyonlardan kendi müşterilerini alamayan acenteler yeniden düzenlemiş yasalara takılıyor. Adeta korsan taksi muamelesi görüyor. Oysaki bizim bu konuda yaptığımız çalışmalar ve hazırladığımız değişikliklerle başka ca hiçbir ekstra ücret ödemeden ve farklı bir belgeye ihtiyaç duymadan bu tranferleri gerçekleştirecekler. Yani Acenteler kendilerine kayıtlı araçlar ile başka hiçbir belgeye ihtiyaç duymaksızın tur ve transfer faaliyetlerini gerçekleştirebilecekler.

S.Ö. Seçildiğiniz takdirde yapacağınız en önemli değişiklik için ne söyleyebilirsiniz?

F.B. Yapacağımız değişikliklerde hedefimiz acentenin hakkını korumak ve artırmak olduğu için bunları saymaktan çok icra ettiğimiz, hayata geçirdiğimiz de bunu acente bizzat görüp hissedecek. Eğitime çok önem veriyoruz. Herşeyden önce sektörün yetişmiş eleman açığı var. Bu konuda eğitim faaliyetlerine ağırlık verip, eğitimli yetişmiş eleman yetiştireceğiz. Sektörde sektör öncüleri de dahil olmak üzere tavandan tabana yayılan eğitim eksikliğini ortadan kaldıracağız. Ücretsiz olarak sadece yabancı dille sınırlı kalmayan kurslar düzenleyip sertifikalar vereceğiz. Kuracağımız Türsab Akademi ile tüm gerekli eğitimi vermeyi hedefliyoruz.

S.Ö. Neden ‘’Türsab yeniden’’ iddiasını kullanıyorsunuz?

F.B. Bakın platformumuzun adı zaten neleri hedeflediğimizin bir göstergesi . Biz ‘’Türsab Yeniden’’ diyoruz. Çünki mevcut yönetim acentelerin sorunları ile ilgilenmiyor ve doğal olarak sorunlar çözüm bekliyor. Türsab’ı yeniden , güçlü güvenilir, şeffaf ve etkin kılmak en büyük hedefimiz. Hakkını ve geleceğini düşünen tüm acentelerle, mesleğimizi çocuklarımıza değerli bir miras olarak bırakabilecek bir yatırım haline getirebilmek hedeflerimiz arasındadır. Türkiye’nin neresinde olursak olalım mesleğimizin ve hakkımızın savunulması için yeni ve güvenilir bir yönetime ihtiyaç var. Turizm sektörü güçlü ve sözü geçen yönetimlere muhtaç.

S.Ö. Yani Türsab adı gibi birliği temsil etmiyormu?

F.B. Biz biriği gerçek anlamı ile oluşturmaya talibiz. Birlikten doğabilecekleri de kendimize hedef belirledik. Birlikten kuvvet doğacak. Birlikten demokrasi doğacak. Seçildiğimiz tarihte yapacaklarımızı sıralamak gerekirse; belgesini satmak isteyen acentelerin belgeleri o günkü bedeli ödenerek Türsab tarafından geri alınacak, acente devrine müsade edilecek. İki dönemden fazla başkanlığın önü yasa yolu ile kapatılacak. Seyahat acentelerinin ihracaatçı statüsüne alınması sağlanacak. Tüketici sözleşmelerindeki damga vergisinin kaldırılması için çalışılacak. Hava yolları hizmet bedelleri güncellenecek. Turizm İhtisas mahkemeleri kurulması için çalışma başlatılacak. Acentelere yapılmakta olan teknik yardım genişletilerek devam ettirilecek. Mavi tur ve yatçılıktaki vergi oranı % 18’den %8 ‘e düşürülecek. Yapılacak olanların başlıcaları. Yenilikler acenteler lehine olacak ve saymakla bitiremeyeceğiz kadar da çok olacak.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin