Başkan; Yeni stat işine el atmalı

82

Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna işlere hızlı başladı. Göreve başladığında günlerde kendisine “öncelikli olarak başta Çankaya olmak üzere delik deşik yolların onarmasını” önermiştik.

Tuna, -tesadüfen- bulunduğumuz yerdeki caddeden başlayarak çok sayıda yolun asfaltlama işine girdi, böylece kışın, karda çamurda asfalt serilmez düşüncesini de yok etti. Eski başkanın “benimsenmeyen işlerini” göz önünden kaldırdı, suda indirim yaptı, çalışma arkadaşlarını da değiştirdi. Bunlar tamam da şimdi Tuna, daha büyük ve kısa sürede sonuç alabileceği projelerle Ankaralıların dikkatini çekmeli. Bunlardan birinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yeni bir Atatürk Kültür Merkezi olduğunu biliyoruz. İkincisini de biz önerelim: Ankara Büyük Stadyumu işi.
Memleketin her köşesine ilçelerine dahi stat yapılırken iş Ankara’ya gelince nedense bu stat işi gaiplere karışıyor.
On yıldır Ankara’ya başta 19 Mayıs Stadı’nın yıkılıp yerine yenisinin yapılacağı konuşuluyor. “Projesi hazırlanıyor, bugün yarın yıkılacak” derken yıllar geçti. Ortada ne elle tutulur proje, ne ihale süreci, somut bir gelişme yok. Üstelik gerek Cumhurbaşkanı, gerekse Başbakan’ın yapılacak vaatlerine rağmen.
Tuna bu fırsattan yararlanmalı ve şu yeni stat işini üstlenmeli. Evet, 80 yıllık 19 Mayıs stadını yıkmak biraz zor çünkü stat alanı içinde çok sayıda amatör spor tesisleri de var. Kısa süreliğine bu sporlar başka tesislere kaydırılabilir. Bunlar sorun değil, sorun bu işe birilerinin ön ayak olup başlaması ve süreci hızla yürütmesinde.
Diğer yerlerde nasıl oluyor bu işler bilinmez ama güçlü olduğu ve kredisinin yüksekliğini sürdürdüğü bu günlerde Tuna’nın yeni stat projesini sahiplenmesi heyecan yaratabilir.
***
İşte Arda’nın yeni takımı
Spor, futbol demişken bizim İspanya sokaklarında kaybolan bir zamanlar gururumuz bir olan bir futbolcumuz vardı. Bu arkadaş, günden güne gözden düştü, kadro dışı bırakıldı. İlk başlarda bu arkadaşa “şu takım bu takım talip” diye haberler zaman içinde “takım aranıyor” şekline dönüştü.
Olabilir, oynayacaksa bir takım bulunur da bizim medyamız da gün aşırı “İşte Arda’nın yeni takımı” diye “boş, asılsız haber” yazmayı bırakmalı. Yarın gerçekten bir takıma gitse kimse inanmayacak.
***
Üniversitelerde dersler boş geçiyor
Memlekette 200’e yakın üniversite ve bunlara bağlı fakülteler, yüksek okullar açıldı. Ancak her gün değişik üniversitelerden yapılan duyurulara, verilen ilanlara bakılırsa akademisyen açığı bir türlü kapatılamıyor.
Anlaşılan büyük ümitlerle kurulan bu üniversitelerde dersler boş geçiyor ya da iki haftalığına bulunan “part-time” hocalarla dersler hızlı bir şeklide tamamlanıyor. Sonra da diplomalı işsizler, üniversiteler arasındaki eğitim kalitesinden yakınıp duruyoruz. Kampus, bina yapmakla iş bitmiyor. Bu işi planlayacak Yüksek Öğretim Kurulu, öncelikle bu konuyu çözmeli.