Basın özgürlüğü önündeki engeller kaldırılsın

0
262

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı çerçevesinde, Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen “Özgürlük İçin Basın” adlı proje birinci yılını tamamladı. Proje uyarınca, çeşitli illerde verilen eğitimler sonunda, Birinci Ulusal Konferans da Ankara’da toplandı. Yedi coğrafi bölge Komite Başkanları ve bazı üyelerin katılımı ile gerçekleşen konferans, Proje Koordinatörü Yusuf Kanlı tarafından açıldı. Konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardından Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in konuşması ile başladı. Bilgin, projenin önemine değinerek yaptığı konuşmasında gazetecinin önce milli olması gerektiğini belirterek, “ yüz yıllardır, dinleri dilleri kucaklamış bu topraklarda ancak bu sorumluluğu taşıyarak gazeteci olabilirsiniz” dedi.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Sonuç bildirgesi benim düşüncelerimin de ötesinde yaşananları hiçbir komplekse kapılmadan gerçekleri bir aile gibi yansıtan bir sonuç bildirisi olmuştur” dedi.
Bilgin, basın ve ifade özgürlüğü sorunlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:” Biz ancak hatalarımızı görürsek düzeltebiliriz. Karanlığı hissedersek aydınlığın değerini biliriz ve aydınlığa da ancak kol kola el ele demokrasiye ve basın özgürlüğüne inan insanlarla yürüyebiliriz. Meslek hayatım boyunca basının bu kadar yanlı ve susturulmuş olduğu bir dönemi yaşamadım. Gazetelerde köşe verilen her kişi, köşe yazarı değildir. Bir gazetede çalışması insanı gazeteci yapmaz, gazete çalışanı yapar. Kişinin gazeteci olabilmesi için önce ahlaki bir takım normları taşıması, tarafsız olması, bu ülkeyi sevmesi ve bu ülkeyi ileriye götürmek için çaba göstermesi gerekir. Ancak bunları yapıyorsa gazetecidir. Yoksa bazı kişilerin borazanlığını yapmak veyahut da mevcut iktidarların söylediği her şeyi doğruymuş gibi anlatmak için ekran ekran dolaşmak gazetecilik değildir. Ben bunları meslektaşım olarak görmüyorum. “
Projenin bir yıllık çalışmalarının konu edildiği gösterimden sonra ilk oturum, Ulusal Komite Başkanı prof. Dr. Korkmaz Alemdar başkanlığında yapıldı ve Ulusal Daimi Komite Üyeleri; Av. Tuncay Alemdaroğlu ve gazeteciler Ali Şimşek, Muharrem Sarıkaya ile Sibel Utku Bila rapora ilişkin sunumlarını yaptı.
Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Ümit Gürtuna Başkanlığındaki ikinci oturumda, Akdeniz Bölge Komite Başkanı Mevlüt Yeni, Güneydoğu Anadolu Komite Başkanı Murat Atay, Ege Bölgesi Komite Başkanı Yar. Doç. Oğuzhan Kavaklı, Karadeniz Bölge Başkanı Turgut Özdemir ile Marmara Bölgesi Komite adına Av. Turgut Özkan, İç Anadolu Bölgesi Komitesi adına da Prof. Mustafa Şeker bölgelerindeki çalışmaları anlattı.
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, basın iş yasasında yapılan değişikliklere dikkat çekerek, “ Basın iş yasasında yapılan çalışmalar içerisinde maalesef her yasa daima daha ileriye götüren ve daha iyi hakların sağlanmasını gerçekleştiren, şikayetlerin ortadan kaldıran düzenlemeler olması gerekirken maddeleri incelediğimizde hepsinin mevcut yasadan daha geriye götüren düzenleme çalışmaları olduğunu görüyoruz. Basın İçin Özgürlük Projenin bu konuda yapılan yasal düzenlemelere de el atması, çözümlemelere gitmesi büyük yarar sağlayacaktır“ dedi.
Proje Koordinatörü Yusuf Kanlı “Yaşam hakkı insan haklarının en temelidir.Yokluğunda diğer haklar anlamsızlaşır aynı şekilde demokrasi de halkın bilinçli karar vermesi üzerine kurulmuş bir sistemdir.İfade ve basın özgürlüğ yoksa demokrasinin olması da mümkün değildir.
Bugün ülkemizde hem yönetim erkinde olanlar hem RTÜK hem TİB hem BDDK ve TMSF ile medya baskı altında tutulmakta, hem de sendikasızlaşan medyada gazetecilerin iş, aş korkularıyla özgürlükleri kısıtlanmakta oto sansür yaygınlaşmaktadır.
Gözaltında veya mahkum 21 gazeteci son 2 yılda gazeteciler aleyhine 200’ü aşkın dava, sadece 2014’te binin üzerinde olan meslektaşımızın işini kaybetmesi Türk medyası’nın ne kadar acı bir dönemden geçtiğinin açık göstergesidir”dedi. Özgürlük İçin Basın Projesi, Birinci Ulusal Konferans Bildirisini de, Gazeteciler Cemiyeti Basın Meclisi Başkanı Yaşar Aysev açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz