Memleket ekonomisinde olumlu bir şey duyurulsun, üzerinden bir dakika geçmeden, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı unvanını taşıyan isimlerden bir rekabet, bir yarışma havasında, ayrı ayrı açıklama üzerine açıklama geliyor.

En son örnek büyüme verileri ile yaşandı. Vatandaş “yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüdük” duyurusunun ayrıntılarını öğrenmeden Başdanışmanlardan gelen görüşleri okudu, izledi.

Büyüme ile ilgili o kadar çok açıklama yapılmış ki gazeteci arkadaşlar, “kim ne dedi? diye toplamışlar. Sıralamada önce Cumhurbaşkanı ekonomi Başdanışmanları; Cemil Ertem, Bülent Gedikli, Hatice Karahan yer alıyor. Sonra Bakanlar; Mehmet Şimşek, Nihat Kitapçı ve Naci Ağbal geliyor. Bu kadar çok, çarşaf çarşaf açıklamaların, yorumların karşısında “bize sıra gelmeyecek” demişler, büyümede payı olan Sanayi, Ticaret, Çalışma, Kalkınma, Tarım bakanları “susma haklarını” kullanmışlar.
Başdanışman sıfatıyla ekonomiyi bir sahiplenme anlayışı gidiyor ama olumlu olanları. Bir hafta önce enflasyon yüzde 10 geçince bu isimler neredeydi? İyi bir şey olunca derin analizli, süslü cümlelerle “ver coşkuyu” misali laflar, işler ters gidince kem küm.

Zaten ekonomide geleceğe yönelik neler yapılacağını da günler öncesinden başdanışmanlardan öğreniyoruz; hem de hükümet, bakanlar, ekonomi kurumları adına bağlayıcı laflarla, kimi zaman da talimat, direktif havasında, ayar verir şekilde. Krediler, Merkez Bankası, faizler, döviz kurları, yatırımlar, tarım, gıda, kısaca o gün manşette, gündemde ne varsa, anında bir yorum, bir değerlendirme patlatılıyor, “böyle yapılırsa iyi olur” şeklinde yönlendirmeye bile gidiliyor.

Herhangi bir bakan, proje, plan üretmiş, , rakam açıklayacak, icraat yapacak siyaseten bunun ekmeğini yiyecek, üzerinde tepinecek, basın toplantısına hazırlanıyor. Bir bakıyorsunuz bir başdanışman TV’de, canlı yayında bakanın söyleyeceklerini çoktan anlatmış.

At sırtında gezen Başbakana bile şöyle “müjdeli bir haber” bırakılmıyor.
Soralım: O zaman bugünkü devlet yönetiminde kime itibar edeceğiz? Hiçbir sorumlulukları olmayan başdanışmanlara mı yoksa seçmen karşısına çıkan Bakanlara mı?
Bu açıklamalar Cumhurbaşkanı adına mı yapılıyor yoksa kişisel görüş mü? Cumhurbaşkanının diğer alanlarda da çok sayıda danışmanı var, onlar niye konuşmuyor? Kimi kritik konularda sözcü sıfatıyla İbrahim Kalın açıklama yapıyor ama diğerleri ortalığa çıkmıyor. Demek ekonomi başdanışmanlarının imtiyazları, ayrıcalıkları var. Acaba bakanlar, olup biteni anlatmakta, kamuoyu yaratmada, siyaset üretmede yetersiz mi kalıyor da başdanışmanlar mı bu boşluğu dolduruyor?

Ekonomi başdanışmanların sürekli kamuoyunun önüne çıkma hevesi, söz sahibi olma, “seçilmişlerden rol kapma” mücadelesi bugüne kadar böylesine yaşanmadı, görülmedi.
Geçmişte “çok seslilikten değil çok başlılıktan” büyük zarar gören günümüz ekonomi yönetiminde “başdanışmanlar korosunun” yeri belirlenmeli. Bu gidişle bakanlara da ihtiyaç kalmayacak.

FACEBOOK YORUMLARI