Baş, asgari ücreti nasıl 10 bin lira yapacağını açıkladı

0
87

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, asgari ücreti nasıl 10 Bin Türk Lirası yapacaklarına dair açıklamalarda bulundu. Açıklanan asgari ücret rakamının yetersiz olduğunu ifade etti.

Özgür ALTIN/ANKARA

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, asgari ücret tartışmaları sırasında 10 Bin Türk Lirası teklifi ile yeni bir tartışma başlatmıştı. Açıklanan asgari ücret rakamlarının yetersiz olduğuna dikkat çeken Baş, kendi tekliflerinin nasıl hayata geçirileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

- Reklam -

‘ÇOK YETERSİZ’

Açıklanan asgari ücretin çok yetersiz olduğuna dikkat çeken Baş, iktidara geldiklerinde asgari ücreti 10 Bin Türk Lirası yapacaklarını ifade etti. Baş: “Yoksulluk sınırının 8 bin 197 Türk Lirası(TL) olduğu ülkemizde asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş açıklanmasının ardından 30 milyon asgari ücretli geçinmek zorunda ve çok yetersiz. Yoksulluk sınırını 8 bin 197 TL olduğu ülkemizde Milli Ekonomi Modelimizin gereği olarak 10 bin lira açıklamıştık.” dedi.

Yıl sonu demek asgari ücret demek olduğunu vurgulayan Baş sözlerine şöyle devam etti; “Evet, yılsonuna gelmiş bulunuyoruz. Tabiî ki konumuz her yıl olduğu gibi asgari ücret.  Peki, asgari ücret neden bu kadar çok konuşuluyor. 2 Sebep sayılabilir. Birincisi ülkemizde 30 milyon insan asgari ücretle geçinmek zorunda. İkincisi asgari ücret yetersiz.”

ASGARİ ÜCRETİN TANIMINI YAPTI

Asgari ücretin tanımını yapan Baş, asgari ücretin nereden çıktığına dikkat çekti. Baş: “Sahi hiç düşündük mü asgari ücret kavramı nerden çıktı. Asgari ücret, bir vatandaşın asgari geçim koşullarını sağlayabileceği ücrettir. İnsani bir biçimde, yaşadığı coğrafyada enflasyon hesaplarının yapıldığı ürün değerlerinin baz alındığı hülasa yoksul olmamak şartını sağlayabileceği ücrettir. Doğduğun ev kaderindir diyorlar dimi. Neyse biz kadere şimdilik girmeyelim.  Bizim yaşadığımız coğrafyada Resmi verilere göre yoksulluk sınırı 8 bin 197 lira. Peki, İfade ettiğimiz gibi asgari ücret yoksulluk yaşamadan hayatı devam ettirmeye yetecek bir ücretse, bu ücret Türkiye’de ne kadar olmalı? En azından belirlenen yoksulluk sınırının üzerinde olması gerekir, değil mi? Bu ücret esasında insani ücrettir. Vatandaşın bu ücreti nereden elde ettiği vatandaşın sorunu değildir. Ben öyle bir hayale sahibim ki, benim ülkemde yoksul olmasın. Bu ücreti devlet vermiş, işveren vermiş, vatandaş yerde bulmuş falan filan hiç önemi yok, önemli olan kişinin bir aylık geçim koşulunun sağlanmasıdır. Tabi sosyal bir devletsen ve dünya seni kıskanıyorsa, bir zahmet vatandaşa bunu vermelisin.

Aramızda kalsın. Milli ekonomi modelini uygulama imkânı bulursak bu ücreti devlet olarak biz karşılayacağız. Evet, yanlış duymadınız. Bu devletin sorumluluğudur.” dedi.

KAYNAK SORULARINA CEVAP VERDİ

10 Bin Türk Lirası asgari ücreti nasıl vereceklerini ifade eden Baş sözlerine şöyle devam etti; “Asgari ücreti Milli Ekonomi Modeli kapsamında Rahmetli Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi 10 bin Türk lirası yapalım ve yine aynı kapsamda tüm işsizlere de iş olanağı sağlayarak tam istihdamı sağladığımızı da düşünelim, Hesabını yaptık ve bize ayda 10 milyar dolar lazım. Yoksulluğu yok etmek için 10 milyarcık. Yılda 3.5 milyar lira harcama yapan bir sarayı olan devletin yoksul vatandaş bırakmaması için 10 milyarcık lazım. 3-4 tane köprüye 8 milyar garanti ödeme vadeden bir ülkenin yoksul vatandaş bırakmaması için ihtiyacı olan para 10 milyarcık. Şehir hastanelerine 18 milyar lira ödeyen bir devletin yoksul vatandaş bırakmamak için ihtiyacı olan para 10 milyarcık.

3-4 tane yandaş şirketin milyarlarca lira borcunu silen devletin yoksul vatandaş bırakmamak için ihtiyacı olan para 10 milyarcık.

Yılda 100 milyar lira faiz ödemesi olan bir devletin yoksul vatandaş bırakmamak için ihtiyacı olan para 10 milyarcık. Bu örnekler uzar gider, bahsettiğim savurganlıklar belki yoksulluğu ortadan kaldırmaz ama zenginliğimizin de ispatıdır. İnsanlık tarihinin en büyük yoksulluğunu yaşamıyoruz ama insanlık tarihinin en büyük eşitsizliğini yaşadığımız kesin. Bunları bir kenara bırakalım biz büyük resme dönelim. Aslında Milli Ekonomi Modelin’de bu ödemelerin kaynakları ayrıntılarıyla açıklanmış. Türkiye’nin değerli maden yatakları, senyoraj geliri, katma değerli üretim imkânları, tüketim kaynağının getireceği büyük gelirler. Biz sadece madenleri ele alalım. Bor, toryum, alüminyum, altın, mermer, bakır, gümüş, demir, fosfat, linyit, kurşun, nikel, çinko, krom, sodyum, ve diğerleri. Hatta biz sadece toryuma bakalım. Toryum nerden hatırlayacağız, yakın geçmişe dönersek tekrar rahmetle analım Isparta uçak kazasında kaybettiğimiz değerli Engin Arık hocamız ve çalışma arkadaşları. Toryum nedir biliyor musunuz? Toryum yeni yüzyılın en önemli enerji kaynağı, ‘Yeşil Nükleer Enerji’ diye adlandırılıyor. Dünya toryum rezervinin yüzde 15’i Türkiye’de. Bunun değeri 120 trilyon dolardır. Bize ne lazımdı ayda 10 milyar dolar. Buda yılda 120 milyar dolar eder ve yüzlerce sene bize yetecek bir kaynak olduğu ortadadır. Bir diğer madenimiz bor. Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ü Türkiye’de. İşlenmiş değeri hesaplamalara göre trilyon dolarların üzerinde. Diğer tüm zenginliklerimize girmiyorum bile. Sonuç olarak bize para lazım demenin manası yok. Bize lazım olan asgari geçim koşullarını sağlayacak bir asgari ücret ve azami cesarettir.”

- Reklam -