Belediye Başkanı Cemal Akın; Daha güzel bir Bartın için ekiplerimizle birlikte var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Biz borç almadan yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Suyla ilgili ciddi sıkıntılarımız vardı. Çok uğraştık Allah’ın izniyle. Her şeyi kalıcı yapmak istiyoruz. Bu memlekette tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Hiç kredi kullanmadık.

Ben belediyede olduğum müddetçe inşallah meclis üyelerimizle çalışan kardeşlerimizle beraber belediyeyi borçlandırmayacağız Bartın’ı “Mega Kent” yapmak için tüm gücümüzü ortaya kocayacağız” dedi.

Bartın’a ilk dönemde verdikleri sözleri ikinci dönemde de bir bir yerine getirmeye çalıştığını belirten Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile bir söyleşi yaptık. Akın, Sözlerine Bartın’a verdiği destekten dolayı Sonsöz Gazetesi’ne teşekkür ederek başladı.
“İlk dönem Belediye başkanlığını kazandığım zaman Bartın’ımızın birçok problemi vardı. Bunların başında da hava kirliliği en üst düzeydeydi. Biz Bartın halkına söz verdiğimiz gibi sözlerimizi ve vaatlerimizi bir bir yerine getiriyoruz” diyen Belediye Başkanı Akın bugüne kadar yaptıkları ve bundan sonra yapacakları projeleri şöyle sıraladı:

yeni%20itfaiye%20araci%20icin%20toren%20duzenlendi%208

YENİ İTFAİYE BİNASI HİZMETE AÇILDI

Bartın Belediyesi Yeni İtfaiye Hizmet binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Çok sayıda davetli ve vatandaşın katıldığı açılış töreninin ardından itfaiye binası davetlilere tanıtıldı.
Hiç Kredi Kullanmadık, Hiç Borç Almadık

Açılış töreni öncesi konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın; ”Yeni İtfaiye Binamız  2500 m2 alan üzerinde, 850 m2 taban alanlı, iki katında 1700 m2 kullanım alanına sahip yeni  itfaiye binası 10 aracın rahatlıkla girebildiği garajı, akıllı santral sistemi, Avrupa standartlarında yatakhanesi, itfaiye erleri için spor ve dinlenme alanlarının yanı sıra birçok özelliği ile akıllı bina şeklinde dizayn ve inşa edildi.

14 Mart 2014 tarihinde bu arsanın bulunduğu yerde itfaiye binasının ihalesi yapıldı ve temeli atıldı. Bu binanın bitiş tarihi 9 Şubat 2016 yılıydı. Müteahhidimiz iyi çalıştı ve erken bitirdi. Tabi ki bizde burayla ilgili bütün maddi kaynakları sağladık. Bu yatırımın hiçbir borcu yoktur. Hiç kredi kullanmadık, hiç borç almadık. Buranın toplam 2 bin 20 metrekare alanı var. 1.735 metrekaresi inşaat alanıdır. İçinde mutfak, dinlenme odası, spor odası, eğitim salonu, yatakhane, çamaşırhane, mescit ve idari binalar bulunuyor. Binamız çevre düzeni ile birlikte ortalama 2 milyon TL’ye mal oldu.” dedi.

Daha sonra ise Yeni İtfaiye Binasının açılış töreni dualar okunarak ve kurban kesimi yapılarak gerçekleşti. Açılışın ardından Başkan Akın ve davetliler yeni belediye binasında itfaiye erlerinin çalışma-dinlenme, araç ve ekipman parklarını gezdiler.

elmalikyasammerk

YAŞAM MERKEZİ AÇILDI

Bartın Belediyesi’nin Yaşam Merkezleri projesi kapsamında oluşturulan Elmalık Yaşam Merkezi de düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Tören, Kemerköprü Mahallesi’nde Belediye hizmet binası arkasındaki Elmalık Yaşam Merkezi’nde düzenlendi. Belediye Başkanı Cemal Akın Elmalık Yaşam Merkezi’nin açılış kurdelesini kesmeden önce yaptığı konuşmada; Seçimlerin üzerinden geçen 1yılın sonunda, bir taraftan peş peşe açılışlar yaparken bir taraftan da yeni projelerin temellerini attıklarını ifade ederek bunlardan biri olan Elmalık Yaşam Merkezi projesinin de Bartın halkı için hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Akın, konuşmasında, “Bartın’ı Yaşam Merkezleri ile tanıştırıyoruz. Bu devam edecek nasipse. Çocuk oyun gruplarımızdan, her türlü etkinliğin yapılabileceği, mahalle sakinlerinin ve dileyen herkesin istifade edebileceği, hekim dostlarımızın sağlık eğitimi verebileceği, bayanların doğum günlerini ve gün etkinliklerini yapabileceği birçok hizmete hitap edecek bu yaşam merkezimizi de hizmetinize sunuyoruz.

Burada aynı zamanda resim sanatını icra eden dostlarımız da eserlerini sergileyecekler. Bu, Bartın Belediyesi’nin 20 civarındaki kültür etkinliklerinden 1 tanesidir. Burası daha önce çok kötü bir durumdaydı. Bir süre alt yapı gereksinimlerinin karşılanması için bekledik.  Bu caddenin etraftaki inşaat çalışmaları süren binaların yapımı ve diğer tüm alt yapı gereksinimleri karşılandığında kaldırım ve yol düzenlemelerini de en güzel şekilde tamamlayacağız” dedi.

Başkan Akın, Elmalık Yaşam Merkezi’nin açılış kurdelesini kestikten sonra Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde Aysun Eskin eğitmenliğinde faaliyetlerini sürdüren Resim Grubu kursiyerlerinin eserlerinden oluşan resim sergisini gezdi. Açılışta vatandaşların yoğun ilgisi ve teşekkür yağmuruyla karşı karşıya kalan Belediye Başkanı Cemal Akın, herkese teşekkür ederek hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Törende ayrıca Belediye Halk Müziği Korosusaz ekibi tarafından seslendirilen bir birinden güzel eserler de etkinliğe ayrı bir renk kattı.

BARTIN BELEDİYESİ 140. YIL PARKI GÖZ KAMAŞTIRDI

Bartın Belediyesi 140. Yıl Parkı 29 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 14.00’da gerçekleşen törenle hizmete açıldı. Yoğun katılım olduğu töreninin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cemal Akın;” Daha güzel bir Bartın için ekiplerimizle birlikte var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Açılış törenimize gelen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, Bartın Belediyesi 140. Yıl Parkı’nın ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cemal Akın;”  Bartın Belediyesi olarak birçok önemli projeyi hayata geçiriyoruz. Bunlardan bir tanesi olan Bartın Atık Su Arıtma Tesisi, İnkumu Atıksu Ön Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı Projesiydi.

Dallıca Mevkii’nde ki tesisin yapım çalışmaları tamamlandı. 10 15 gün sonra artık kanalizasyon ırmağa akmayacak. İnkum’da da Paket Arıtma Derin Deniz Deşarjı projesi kapsamında 11 km kanalizasyon yaparak orada ki sıkıntıyı giderdik.

Bartın’ın en büyük hibeli projesi olma özelliğine sahip olan bu proje ,%85’i Avrupa Birliği hibesi, %9’u Bartın Belediyesi Bütçesi, %6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi ile yapıldı. İlimiz her geçen gün büyüyor.
İlk göreve geldiğimizde 47 bin civarında olan nüfus bugün 66 bin civarında. Bu su demek yol demek kanalizasyon hattı demek doğalgaz demek yani hizmet demek.  Su konusunda yapmış olduğumuz çalışmalarla Bartın 30 yıl su sorunu yaşamayacak. Bunun yanı sıra doğalgaz çalışmalarında da yavaş yavaş sona geliyoruz.

Doğalgaz çalışmalarının tamamlandığı noktalarda ise yol ve kaldırım düzenleme çalışmaları yapıyoruz. Bu güne kadar 30 milyon Türk Lirası para harcadık. Ayrıca göreve geldiğimiz günden bu yana 135 tane çocuk parkı yaptık.

Bunların dışında Ebu Derda Türbesi’ni yeniden düzenleyerek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yine Karaçay Piknik Alanı’nı sil baştan düzenleyerek çok daha güzel bir hale getirdik. İtfaiye Müdürlüğü Binamızı Kavaklı Bölgesinde alarak Sanayi Sitesi’ne taşıdık. Bu çalışmaya 2,5 Trilyon civarında para harcadık. “ dedi.

ALTERNATİF SU GELDİ

Bartın Belediyesi tarafından Çayır Köyü’nde bulunan ve kente 12 bin 900 ton ilave su sağlayacak Alternatif Su için tören düzenlendi.
Belediye Başkanı Cemal Akın, günde 12 bin 900 ton ilave su sağlayacak alternatif su ile çok büyük bir sorun olmadığı sürece kentte bir daha su sıkıntısı yaşanmayacağını önemle vurguladı. Belediye Başkanı Cemal Akın yaptığı konuşmada, “Bartın’ın çeşitli meselelerine 2.dönem daha fazla üzerine giderek, kalıcı çözümler üretiyoruz.

Bugün burada su ile ilgili yaptığımız çalışmaları göreceğiz. Bu ay ve Mayıs ayı açılış ve temel atmalarla geçecek. Mayıs’ın 6’sında Karaçay Piknik Alanı’nda temelimizi atacağız. Burada büyük bir piknik alanı meydana getireceğiz. Hamamımızı restore ettik. Mayıs’ın 11’inde açılışımızı gerçekleştireceğiz.

Mayıs’ın 15’inde Belediye Bahçesi hizmete girecek. Mayıs’ın 18’inde garaj dediğimiz alan sanayiye taşınacak. Sanayiye yeni belediye garajının temelini atacağız. Mayıs’ın 19’unda da Taş Ev’in oradan Orduyeri Köprüsü’ne kadar aydınlatmalarıyla birlikte eğlence düzenleyeceğiz. Bunları yaparken borçlanmıyoruz. Parasını hazırlamadan hiçbir iş yapmıyoruz.
Eski dönemlerde çalışanına dahi ödenemeyen paralar olmuş. Piyasaya paralar ödenememiş. Biz borç almadan yatırımlarımıza devam ediyoruz. Suyla ilgili ciddi sıkıntılarımız vardı. Çok uğraştık Allah’ın izniyle. Her şeyi kalıcı yapmak istiyoruz. Hava kirliliğini bitirmek istiyoruz ki çalışmaları devam ediyor.

Su işini bitirmek istiyoruz ki, su ile ilgili sıkıntıyı çözüyoruz. Kanalizasyon ırmağa akmasın biz bunu hak etmiyoruz diyoruz ve onunda çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. İtfaiyemiz, iç maliyetiyle iki buçuk trilyona mal oluyor.

Ve bunları yaparken hiç borç almıyoruz. Peki, bu paraları nereden bulduk. Sizden bulduk. Bu memlekette tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Hiç bir yerden borç almadık, hiç kredi kullanmadık arkadaşlar. Ben belediyede olduğum müddetçe inşallah meclis üyelerimizle çalışan kardeşlerimizle beraber belediyeyi borçlandırmayacağız. Belediyeyi borçlandırmak demek halkı borçlandırmak demektir. Hizmet yapmamak demektir. İnşallah bu çalışmaları bu sene gerçekleştirdiğimizde bu yaz su meselesi kalmayacak

MAYIS AYINDA TESTE HAZIR HALE GELECEK

Kanalizasyon ve su şebekesinin yaz ayına yetiştirileceğini belirten Başkan Akın: “Uzun mesafelerden geçtik. Ama bugün itibariyle sadece İnkumu’nda 2 Aralık gecikecek. Devlet Su İşleri bu aralıklarda su çalışması yapacak. Bu nedenle bu aralıklarda çalışmalar biraz uzayacak. Diğer aralıkların kanalizasyon hattı bitti. Yine İnkumu’nda ki tüm su şebekeleri de değiştiriliyor. Evlere girmesiyle ilgili yeni bir ihale yaptık. O da 360 bin liraya çıktı.

Allah nasip ederse 2 gün sonra bu çalışmamız da başlıyor. Sol taraf için de kanalizasyonun evlere bağlanması için yarın ihalesini gerçekleştireceğiz. Aralıkları parke taşı yapacağız. 10 gün önce ihalesini gerçekleştirdik. Kaldırımlardan da yapımına başladık. İnşallah Mayıs ayında teste alınabilecek noktaya geleceğiz.

Bugün temelini attığımız eserin 6 metre altında depolama alanı var. İşin en zor kısmını yaptık. 1 ay sonra üstte 2 kat göreceğiz inşallah. Bunu da gerçekleştirmiş olacağız. Yolların asfaltlamasını yapacağız. Seneye 15 Ekim’den sonra da kaldırımlara başlayacağız. Çünkü yetişmiyor. Ama kanalizasyonu ve suyu yaz sezonuna yetiştireceğiz” klinde ifade etti.

FACEBOOK YORUMLARI