Barış için yürüyüşte geç kaldınız beyler!

0
194

Fransa’da 7 Ocak 2015’de bir mizah dergisine düzenlenen saldırıda 11 kişi, daha sonraki olaylarda da 6 kişi hayatını kaybedince sadece 4 gün sonra 1.5 milyon kişi terörü protesto etmek için biraraya gelmiş, bu yürüyüşe 50 ülkeden devlet ve hükümet başkanları da katılmıştı.
Türkiye, Temmuz ayından bu yana terörle iç içe yaşıyor, her gün asker, polis, sivil pek çok kişi hayatını kaybediyor. Buna karşın TÜSİAD’dan MÜSİAD’a, Hak İş’ten Türk İş’e, Memur Sen’den Kamu Sen’e, TESK’den TİSK’e, Türkiye Barolar Birliği’nden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne çeşitli sivil toplum kuruluşları terörü protesto etmek için aylarca bekliyor ve nihayet yarın (Perşembe) yürümeye karar veriyor. “Günaydın” derler adama… Çok geç kaldınız beyler!
++
Teröristler bombaları yeniden patlatmaya başladığı günlerde harekete geçip büyük bir yürüyüş organize etseniz belki terör olayları bugünkü vahim boyutuna ulaşmazdı.
Top kale çizgisini geçtikten sonra uçan kaleciler vardır. “Öyle bekledi, hiçbir şey yapmadı” eleştirilerini karşılamak için yaparlar bunu.
Şu anda gösterdiğiniz gecikmiş tepki bundan çok da farklı değil yani.
++
Yarınki yürüyüşe bir diğer eleştirim de şu:
Yürüyüş, Sıhhiye Meydanı’nda başlayacak, Birinci Meclis binası önünde son bulacak.
Yahu, Birinci Meclis dediğiniz, şu anda müze olarak kullanılan ve içinde birkaç memur ile birkaç müstahdem dışında kimsenin bulunmadığı bir yer.
Oraya gitmek ne alaka?
Sıhhiye Meydanı’ndan başlatacağınız yürüyüşü bugünkü Meclis önünde tamamlasanız ve terör sorununa Meclis’in el koymasını isteyen bir bildiri yayınlasanız daha doğru olmaz mı?
++
Demokratik hakları doğru zamanda etkili biçimde kullanmak gerekiyor.
Sivil toplum kuruluşları dilerim bir gün o kültür ve olgunluğa da ulaşır…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz