• Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Yazarlar Bankaların batık kredileri kurtarılıyor

Bankaların batık kredileri kurtarılıyor

-

Bir süredir, kulaktan kulağa yayılan ama artık resmi rakamlara yansıyan batık ve sorunlu kredilerin bankacılık sisteminde yarattığı sıkıntı derinleşiyor.

Hal böyle olunca, bugün için sadece kamu bankalarına ait;. 22 milyar lirası tamamen ümit kesilmiş batık, geri ödemeleri düzenli yapılmadığı için en az 50, toplamda yaklaşık 72 milyar, özel bankalarla birlikte 330 milyar lirayı geçtiği iddia edilen sorunlu kredi alacaklılarına çözüm getiriliyor. Ancak çözümün maliyeti yine vatandaşa yüklenecek.

Bugün, yarın uygulanmaya sokulacak yeni sistem önümüzdeki yıllarda ekonominin ve özellikle kamu maliyesinin, sonuçta hepimizin başını çok ağrıtacak. Yeni sistemin işleyişini özetle anlatalım:
Bir süre önce, başta kamu bankaları olmak tüm bankacılık sektörüne konut ve otomobil gibi (sorunlu veya sorunsuz) ipotekli kredi alacaklarına karşılık “varlığa ve ipoteğe dayalı menkul kıymet kağıdı” (VİDMK) çıkarma imkanı getirilmişti. Sistem bu kağıtlar üzerinden çalışacak. Bankalar ilk başta sorunlu kredi alacaklarını bu kağıtlar üzerinden satışa çıkaracaklar.
Bunları kim alır derseniz, alıcı hazır: Türkiye Kalkınma Bankası (TKB). Yılladır aktif olarak ekonomide bir türlü yerini bulamayan TKB’ye, yine geçenlerde sırırsız fon kurma ve menkul kıymet alım satımı olmak üzere çok geniş yetkiler verilmişti.

TKB, bu yetki kapsamında, VİDMK kağıtlarını kamuya ait devlet içi borçlanma senedi, tahvil, bono gibi nakit değeri taşıyan kağıtlarla değiştirilebilme özelliğine sahip bir fonda toplayacak ve o da buradan satışa çıkaracak.

YÜK MB VE HAZİNE’DE

- Reklam -

Buraya kadar bir işler normal görülse de önemli olan böyle kağıt alış verişinin nakte çevrilmesi. İşte bu noktada devreye Merkez Bankası (MB) ve Hazine girecek.
TKB, VİDMK’lara dayalı fonu bankalara takasla geri verilecek, bankalar da bunların nakte çevrilmesini MB’dan ya da Hazine’den isteyecek.
Böylece ilk başta kamu bankaları en az 50 milyar liralık sorunlu kredi alacaklarına karşı “sorunsuz, geri ödemesiz, taze para” bulacaklar ama MB ve Hazine de milyarca liralık VİDMK fonlarıyla baş başa kalacaklar.

GİDEN VATANDAŞIN PARASI

Sistemin diğer sonuçlarını daha da netleştirelim. Vatandaş açısından;
• Yeni sistemin sonu, sınırı yok. TKB, isterse bankaların elindeki her türlü sorunlu kredileri çeşitli fonlarla toplayabilecek. Sonra da “al gülüm ver gülüm” misali değişik fon adlarıyla para çevrilmesi için bankalar üzerinden MB’ye veya Hazine’ye gönderebilecek.
• MB ve Hazine de kendisine dolaylı yollara gelen yüz milyar liralarca VİDMK’ya dayalı benzeri fonları nakte çevirmek için kaynak arayışına girecek. Günlük nakit akışı yetmeyince tekrar borçlanmalar başlayacak, bildiğimiz faiz-borç sarmalı içinden daha da çıkılmaz hale gelecek. Örneğin, ilk aşamada 50 milyar lirayı nereden bulacaklar?
• Hazine ve MB demek, vatandaşın parası demek. Ödenen vergiler ve diğer gelirler, VİDMK fonları üzerinden banklara akacak. Tıpkı, köprü, hava alanı, şehir hastaneleri projelerinde verilen garantiler karşılığında aktığı gibi. Diğer deyişle batık ve sorunlu kredilerin bütün risklerini yine Hazine ve MB, dolaysıyla vatandaş üstlenecek.
• Eğer vatandaş kredi geri ödemesi yaparsa, bu para MB ve Hazine’ye ödenecek. Yani bu iki kuruluş vermedikleri kredinin alacaklısı olacaklar.

BANKALAR AÇISINDAN

• Bu sistemle özellikle kamu bankalarının, öz sermaye artırımı sıkıntısına girmeyecekleri, yurt içi ve dışı piyasalardan yüksek faizle para aramak zorunda kalmayacakları, ya da yönetimin, özellikle kamu bankalarına İşsizlik Fonu başta olmak üzere diğer kaynaklardan doğrudan doğruya kaynak aktarmaması öngörülüyor
• Bankalar artık bu tür batık ve sorunlu kredilere karşılığını için büyük tutarlarda karşılık ayırmayacaklar. Buradaki rahatlamayla bilânçolarda batık ve sorunlu kredileri tahsil edilmiş ve nakte çevrilmiş görülecekler.
• Bu yolla bankalarda paranın bollaşması, buna bağlı olarak kredi ve mevduat faizlerinin düşmesi hedefleniyor. MB ve Hazine bu parayı bulmak için yüksek faiz vermek zorunda kalırsa ne olacak? Kamu maliyesi yine tıkanacak.
• Bu arada faaliyet alanları yeniden düzenlenmekte olan Emlak Bankası’nın da şişmiş konutları ipotek yoluyla satın alarak bu tür kağıt oyunlarıyla inşaat sektörüne kaynak bulmak için devreye alınacağı da konuşuluyor.
Şunu hatırlatalım. Bu sistemin benzeri 11 yıl önce ABD’de uygulanmış, ipotekti konut borçlarına bağlı onlarca yeni türev kağıt çıkarılmış, bu kağıtlar elden ele dolaşırken konut satışlarının durması üzerine emlak (mortgage) krizi patlamıştı. Çok sayıda bankanın iflas ettiği o günlerde FED, 7 trilyon dolar basarak nakit para dağıtarak bankacılık sistemini ayakta tutmaya çalışmıştı. Bunun zararlarını faiz artırımlarıyla ve varlık alımlarıyla daha yeni aşıyor.
O günleri çağrıştıran bu sistemin, umarız, ilerideki yıllarda IMF gibi kuruluşların desteğine ihtiyaç duyulacak şekilde çıkmaza dönüşmez.

- Reklam -
İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz