“BAL LİGİ TÜM LİGLERİN TEMELİDİR”

0
93
- Reklam -

Bölgesel Amatör Ligi (BAL) Başkanları pandemi nedeni ile ligin başlama tarihinin ertelenmesi ile amatör lig kulüp yöneticilerinin ve futbolcuların mağduriyetlerini dile getirmek amacı ile Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Konuşmacı başkanlar Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı (TASKK) Ali Düşmez’e yönelik eleştirilerde bulundu.

Esma ALTIN/ANKARA

BAL ligi kulüp başkanları ligin başlayacağı tarihin pandemi nedenleri ile ertelenmesi üzerinde Ankara’da basın toplantısı gerçekleştirdi. Kayseri EMAR Grup Futbol Kulübü Başkanı Emre Arıkan önderliğinde toplanan amatör lig kulüp başkanları, yöneticilerin ve futbolcuların yaşadığı mağduriyetleri de dile getirdi. Arıkan: “Amacımız bu ligin en geç Nisan’ın 24-25’i veya 1-2 Mayıs’ta oynanmaya başlamasıdır. Biz özellikle bu karardan geri dönülmesi değil, en azından 24-25 Nisan veya 1-2 Mayıs’ta ligin başlaması yönünde çabalıyoruz. Mayıs’ın sonu veya Haziran başları denilmesi iklim şartlarının futbolcuların sağlığı yönünden olumsuz olacağından dolayı özellikle bu tarihler üzerine duruyoruz. Bu tarihleri zikredeceğimiz kurum Spor Bakanlığı ve Sayın Cumhurbaşkanımız olacaktır.” dedi.

- Reklam -

‘BAL LİGİ RASYONEL BİR LİGDİR’

BAL ligi maçlarının başlama tarihin ertelenmesi üzerine bir araya gelen başkanlar tek tek söz alarak temsil ettikleri ve tüm Türkiye’deki amatör liglerin sorunlarını dile getirdiler. Kayseri EMAR grup Futbol Kulübü Başkanı Emre Arıkan, ligin başlaması için en ideal tarihlerin neler olduğu ile ilgili açıklama yaptı ve sözlerine şöyle devam etti; “Toplantımızın ana gündem maddesi 31 aralık katılım evraklarımızı teslim ettiğimizden bu zamana kadar BAL liglerinin resmi olarak bakanlık tarafından açıklanmasını oluşturuyor. Bunun resmi açıklanması bize verilmiş bir haktır ve bu hak geri alınamaz. Bunun üzerine de davamızı sesli bir şekilde duyurmak için burada toplanmış bulunuyoruz. 266 BAL ligi temsilcileri ile bir araya geldik. Verilen bu karardan bir an önce geri dönülmesi taraftarıyız. Burada amacımız bu ligin en geç Nisan’ın 24-25’i veya 1-2 Mayıs’ta oynanmaya başlamasıdır. Biz özellikle bu karardan geri dönülmesi değil, en azından 24-25 Nisan veya 1-2 Mayıs’ta ligin başlaması yönünde çabalıyoruz. Mayıs’ın sonu veya Haziran başları denilmesi iklim şartlarının futbolcuların sağlığı yönünden olumsuz olacağından dolayı özellikle bu tarihler üzerine duruyoruz. Bu tarihleri zikredeceğimiz kurum Spor Bakanlığı ve Sayın Cumhurbaşkanımız olacaktır. Yetkili olarak muhatap olacağımız kurumlar bunlardır. Takımlarımızın futbolcularımızın sıkıntılarını dile getirmeyi amaçlıyoruz. Hala antrenman sahası tedarik edemeyen, masrafları ödenemeyen kulüplerimiz var. 266 BAL ligi başkanları ve 10 binin üzerinde futbolcu kardeşlerimiz adına burada toplanmış bulunuyoruz. BAL ligi olarak ismimiz amatör olarak geçebilir ama bizler rasyonel bir ligiz. Hafife alınacak, küçümsenecek bir grup değiliz. BAL ligleri futbolun temelini ifade etmektedir. BAL ligi olmaz ise 3’üncü lig, 2’nci lig ve ilerideki üst liglerin olmayacağını bilmeleri gerekmektedir. Temeli simgeleyen BAL liginin ciddiyetinin, hassasiyetinin bilinmesinin altını özellikle çizerim.”

TFF’nin kendileri için faydalı olmadığını iddia eden Arıkan şunları aktardı; “Burada BAL ligi dediğimiz bu kurumun yaklaşık 9 bin öğrencisi futbolcu kardeşlerimiz adına konuşuyoruz. Evlerinde bizleri büyük bir özveri ile bekleyen ve 9 aydır antrenmanlarını sürdüren futbolcu kardeşlerimiz adına buradayız. BAL ligi neden oynanmıyor sorusunun cevabını artık öğrenmek istiyoruz ve bize ertelenme değil, maçlarda sahaların açık olduğunu, maçlarımızın başladığını gösterecek bir fikstür istiyoruz. Burada 31 Aralık’tan bu zamana kadar yapılan bu maceralığın, bu manidarlığın neler olduğunu öğrenmek için bu konuşmalarımızı, sesimizi duyurabilirsek ne mutlu bize. Artık sesimizi duyurabileceğimiz tek makam ve kuruluş bu saatten sonra Spor Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığımız makamıdır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında amatör liglerin başlaması ile ilgili verdiği sözün yerde kalmayacağına inandıklarını belirten Arıkan şunları dile getirdi; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü kesen futbolcu kardeşlerimize, Cumhurbaşkanlığımız ve Cumhurbaşkanımızın bize verdiği bir söz vardı; evet artık bu amatör ligler başlasın, ibaresi ile Cumhurbaşkanımızın sözünün yerde kalmayacağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanımızın sözünü yerde bırakan eğer federasyon ise eğer bakanlık kuruluşları ise eğer ki bu sözü yerde bırakan sağlık kuruluşları ise bize burada hodri meydan diyoruz ve Cumhurbaşkanımızın sözünü yerde kalmayacağına inanarak da bu liglerin başlayacağını en kalbi duygularımla ve net ifadelerimle söylemek istiyorum.”

‘BAL LİGİ TÜM LİGLERİN TEMELİDİR’

BAL liginin spor camiasının özellikle futbolun temelini oluşturduğunu vurgulayan Arıkan şunları söyledi; “Bölgesel lig dediğimiz bu kategori, bu futbol platformu süper ligin ve Türkiye futbolunun milli takımlarının temelinde oynandığı bir ligdir. Bölgesel lig olmasa bir üst liglerin olmayacağını özellikle belirtmek istiyorum. Bu pandemi şartlarında Korona Virüsten dolayı öncelikle dünyada salgın olarak biz de kabul ediyoruz. Bu virüsten ölenlere rahmet, geride kalanlara da başsağlığı diliyoruz. Virüsün de geçmesini en iyi şekilde temenni ediyoruz. Burada virüs sadece BAL ligine mi uğruyor, sadece BAL liginde mi var? Bu soruların cevabını arıyoruz. Çünkü spor müsabakaları devam ederken, salon sporları devam ederken neden bizim liglerimizin devam etmediği sorularının cevaplarını net bir şekilde arıyoruz. Artık virgüllü konuşmalara son verelim, nokta diyeceğim açıklamalar ve cevaplar istiyoruz. Yetkili kurum sadece bakanlık ve Cumhurbaşkanlığımız diyerek tekrar altını çiziyorum. Bizim futbolcu kardeşlerimiz evlerinde beklerken hepsinin geçim kaynağının futbol olduğunu unutmasınlar. Sadece futbolcu kardeşlerimiz değil, yöneticileri ile teknik ekibi ile malzemecisi ile yaklaşık 50 bin kişiye hitap eden bir platformun liderleriyiz.”

Sporun sağlık ile eşdeğer olduğunu savunan Arıkan şunları aktardı; “Sporla sağlığın eş değer olduğunu unutmamalıyız. Önce spor önce sağlık diyoruz ve BAL ligi ile ilgili verilen bu karardan en hızlı bir şekilde en azami bir şekilde dönülmesini istiyoruz. Bu kararın tamamen yanlış olduğunu söylüyor ve bu kararın üzerinde verilebilecek tarihini BAL ligi başkanları adına bu platformda, futbolcu kardeşlerimiz adına şu tarihi beyan ediyorum; 24-25 Nisan’da başlamalı ya da 1-2 Mayıs’ta bu ligler başlamak zorundadır diyoruz. Aksi takdirde Mayıs’ın sonuna ertelenen bir lig iklim şartlarında sporcunun sağlığını daha riskli bir duruma düşüreceği için bu liglerin verdiğimiz tarihlerde başlamasını net bir şekilde beyan ediyoruz. Bu kararda da geri dönülmemesini, bahane ile mazeret ile değil net ifadelerle bize dönüş yapılmasını istiyoruz ve bu liglerin bir an önce başlamasını tekrar yineliyorum.”

Futbolun evrenselliğine dikkat çeken Arıkan; “Buradaki amacımız tamamen futbol, futbolcu kardeşlerimiz ve futbolda istihdam eden yaklaşık 100 binin üzerinde insanımız. Federasyonun cevaplarından bıktık, usandık. Artık cevabın bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı olduğunu söylüyoruz. Cumhurbaşkanımıza Ankara’dan sesimizi tekrar duyuruyoruz. Bu sesimizin tamamen iyi niyet ve sağduyu çerçevesinde olduğunu dile getiriyoruz. Bu çabamız tamamen futbolcu kardeşlerimizin geleceği için ve onların hayalleri ile oynamayalım. Futbol sağlıktır, futbol sıhhattir, futbol başarı demektir, futbol bir şehrin, bir ülkenin lokomotifi gibidir. Futbol olmaz ise turizm olmaz, futbol turizm ile sağlık ile eşdeğerdir. Futbol evrenseldir. Bu futbolun temeli olan BAL ligin temsilcileri olarak bu ligin acilen başlamasını arzu ediyoruz. Sesimizi futbolun evrenselliği ile dile getiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın sözünün yerde kalmayacağına inanıyorum ve futbolcular adına tek yürek olduk.” ifadelerini kullandı.

‘HEPİMİZ MAĞDUR OLURUZ’

Çanakkale Bölgesi Bigaspor Kulübü Başkanı Serkan Özkan, tarihin bir sonraki seneye ertelenmesi durumunda başta futbolcular olmak üzere bu işten ekmek yiyen herkesin mağdur olacağına dikkat çekti. Özkan: “Futbolcularımızın 45 ile 60 gün idman yapmaları gerekiyor. Bölgesel liglerin bir ya da iki hafta gecikmeli de olsa başlaması kanaatindeyim. Mayıs ayı sonuna kalacaksa da hepimiz ortak karar verip bunu onaylamadığımızı beyan etmek istiyorum. Bigaspor olarak Eylül ayında takımımızı kurmuştuk. Liglerin oynanacağına inanarak haklı mücadelemiz var. Peşinatlarımızı ödedik. Mücadelemizi tüm sosyal medya üzerinde gösterdik. Buradaki amacımız özellikle futbolcu kardeşlerimizin haklarını savunmak. Çünkü bu lig seneye kalırsa gerçekten hepimiz mağdur olacağız. İlk önce de futbolcu kardeşlerimiz mağdur olacak. Böylece işin içinden hiç çıkamayacağız. Aslında 52 grup olması da çok yanlıştı. Ama futbolcu kardeşlerimizin mağduriyeti giderilsin diye ses çıkarmadık. Takım sayısı da çok fazlalaştı, 266 takım var. Dolayısıyla maçlarımızın en geç 1-2 Mayıs gibi oynanmaya başlamasını istiyoruz. Bigaspor Kulübü olarak da elimizden geleni yapmaya çalışacağız.”

Orduspor Kulübü Başkanı Savaş Şimşek, ligler arasında bir adaletsizlik olduğunu iddia etti. Diğer liglerin oynandığına ama kendilerinin oynamadığına dikkat çeken Şimşek şunları dile getirdi; “Orduspor olarak 8’inci aydan bu yana çalışıyoruz. Ama ciddi bir mağduriyetimiz var. Türkiye’de bütün ligler oynanırken biz oynamıyoruz. Yine salon sporları oynanırken biz oynamıyoruz. Birebir yapılan sporlar oynanırken biz oynamıyoruz. Her şerden bir hayır doğar misali belki de bizim bir olmamız için, sesimizi duyurmamız için bir araya gelmemiz gerekiyormuş. Gerçek gücümüzü de birlik ve beraberlik altında gösterelim istiyoruz. Bu saatten sonra yapılacak her şeyde birlik ve beraberliği savunarak alacağımız kararlarla amatör spor kulüpleri olarak, BAL ligi olarak bizim de neler yaptığımızı, ne tür fedakarlıklarda bulunduklarımızı herkesin bilmesi gerekiyor. BAL ligi normal bir lig değil, pahalı bir lig, masraflı bir lig. Bu saatten sonra bize söylenecek şu kelimeye katılmıyorum; harcamasaydın, bana mı sordun? Evet sana sordum. Seni temsilci olarak veya yetkili olarak devletin üst kademelerinde görev yapan insan olarak bizi temsil etmek için orada olduklarına inanıyorum. Hakkımızı da arayacağımızı söylememiz kadar normal bir şey de yok. Bunu hep birlikte karar vererek Nisan ayı içinde, sonunda oynamak şartıyla sonuçlandırmak istiyoruz. Mayıs ayında belki Karadeniz biraz daha serin olduğu için maçlar oynanabilir ama diğer yörelerdeki sıcaklık ve sentetik sahaların rahatsızlığı hepimize zarar verebilir. Burada sen ben yok, hepimiz varız.”

BAL liginin yok sayılmaya çalışılması ile ilgili sorular yönelten Şimşek şunları belirtti; “Birçok futbolcumuz ile Antalya’da hazırlık kampı yapıp kam dönüşü siz oynayamazsınız şeklinde bir cevapla karşılamanın çok acı olduğunu söylemek istiyorum. Bunu söylerken BAL ligini yok mu sayıyorlar? Türkiye futbolunda amatör spor kulüplerini BAL ligi üzerinden yok mu sayıyorlar? Türkiye’de oynayan amatör spor kulüplerinde ve BAL liginde oynayan sporcu kardeşlerimizi yok mu sayıyorlar? Yöneticileri, kulüp başkanlarını ve şehrini, ilçesini temsil eden kulüpleri, camiaları yok mu sayıyorlar? Eğer yok sayılıyorsa bu çıkıp söylesinler. 266 tane kulübün başkanının yönetimini, sporcusunu, taraftarını, camiasını, şehrini, ilçesini herkesi yok sayıyoruz, bizim için önemli olan profesyonel ligdir, desinler. Biz de ona göre bir yol çizelim. BAL ligi yok sayılamaz. Milyonları temsil ediyoruz. Orduspor Kulübü olarak Ordu şehrinin ortalama şehirde yaşayan ve dışarda yaşayan 2,5 milyon insanı temsil eden bir kulüp başkanı olarak buradayım. Eğer bu ligin oynamasını istemiyorlarsa söylesinler, 266 lig kulübü de ligden çekilsin. Ama oynatacaksınız da bizim isteklerimize bizi yok saymayarak harcanan limitleri, insanların gözyaşlarını biraz da olsa dindirmek adına Spor Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu işe el atmalarını istiyoruz.”

‘ALİ DÜŞMEZ LİGDEN DÜŞMÜŞTÜR’

Gebzespor Kulübü Başkanvekili Abbas Sır, TFF Başkanvekili ve TASKK Başkanı Ali Düşmez’e yönelik eleştirilerde bulundu. Ali Düşmez’i seslerini duyuramadıkları ve mağduriyetlerini gidermediği yönünde eleştiren Sır şunları ifade etti; “30 tane sporcu, 15 tane antrenör ve çalışanla birlikte toplam her kulüpte 45 insan var. 266 ile çarptığımızda 11 bin 970 tane insan ediyor. Ortalama 12 bin. 12 bin insanı her birinin eşi, çocuğu var. Bunlarla beraber yaklaşık 40 bin kişiden bahsediyoruz. Kulüplerin bütçesi ortalama 2 milyon ile 5 milyon arasında değişiyor. 25 yıldır spor yöneticiliği yapıyorum. Bir kulübün bütçesi ortalama 3 milyon lira olsa 266 ile de çarptığımızda 798 milyon lira gibi bir rakam ediyor. Burada ciddi bir endüstri, ciddi bir para, ciddi bir kaynak aktarımı var. Biz Ali Düşmez’in artık yakamızdan düşmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında söylediği sözünün yerde kalmasını istemiyoruz.”

TASKK Başkanı Düşmez’in spor camiasını düşman olarak gösterdiğini iddia eden Sır şunları söyledi; “Ali Düşmez özellikle 50 bin nüfuslu bu çiftliği, Ak Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımıza düşman etmek için çaba harcıyor. Kesinlikle ne AK Parti’ye ne de Cumhurbaşkanımıza yönelik bir tavrım var. Ben AK Parti’yi de seviyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızı da seviyor ve sayıyorum. Buradan TFF Başkanı Nihat Özdemir’e de sesleniyorum. Ali Düşmez, kesinlikle ligden düşmüştür ve kesinlikle şu anda toplumdaki 50 binden fazla olan nüfusu Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Spor Bakanımıza ve spor camiasına düşman etmek için çaba harcamaktadır. Bu lig oynanacaktır.”

1074 Çankırıspor Kulübü Başkanı Arif Poyraz Dede de TASKK Başkanı Düşmez hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Bir şehrin umudu olduklarını vurgulayan Dede; “Burada toplanma sebebimizin ana kalemlerinden bir tanesi Ali Düşmez’in ligden düştüğü kanaati var. Biz bir şehir takımı olarak esnaflardan bütçe topluyoruz. Birçoğumuz sponsorlar aracılığıyla para topluyor. İnsanlara umut vaat ediyoruz. Biz 1074 Çankırıspor olarak bir şehrin umudu sloganı ile çıktığımız bu yolda federasyonun geçen yıl da yaptığı yanlı tutumla, bu sene de yaptığı farklı veya keyfi çözümlerle bu şekilde yürümesine hep birlikte, el birliği ile bir dur deme kanaati geldiğinden toplanmış bulunmaktayız. Emre Bey’in başkanlığında bir başka heyet seçilmesini öneriyorum ve sesimizi en ücra yere kadar duyuralım. Bu federasyonla ve Ali Düşmez ile bu ligin devam edemeyeceği kanaatindeyiz. Hep birlikte bir yumruk olursak bu işi çözeceğimizi umuyorum. Bana göre de Mayıs ayının sonundan itibaren lig maçları oynanmaz. Eğer ki bizim ligimizi kapatıyorlarsa bütün ligler kapansın. O zaman hemfikiriz. Ama şahsi tutumu olanların her seferinde BAL ligini hedef göstermelerine karşıyız.” şeklinde konuştu.  

- Reklam -