Sevgili Beşiktaşlılar, siz ne yaptınız kardeşim? Tamam, güzel, takımınıza destek vermek, şampiyonluğu yaşamak için geçen hafta sonu Gaziantep’e, maça gittiniz. İyi de bu tonlarca baklava yemek, fıstık almak neyin nesi?

Şimdi Mayıs enflasyonu rakamlarında, baklava ve fıstık fiyatları ürün bazında, ayın şampiyonları olursa sorumlusu sizsiniz!
Haberlere bakılırsa, yaklaşık 30 bin Beşiktaş taraftarı, statta ayrılan yerler bu rakamı doğruluyor, şampiyonluk maçı için Gaziantep’e gitmiş. Doğal olarak bu kadar insan bir iki günlüğüne bir şehre giderse o şehrin ekonomisi de hareketlenecektir.
Hesaplara göre, Beşiktaşlılar, şehre 20–30 milyon lira para bırakmışlar. Adam başı 200 gram, – böyle adrenalini yüksek ortamda çok yetersiz bir rakam, daha fazladır- toplamda en az altı ton baklava ve bir bu kadar fıstık yemişler, satın almışlar. Buna ek olarak taksicisi, limonata, su satıcısı, otelcisi, kebapçısı, hediyelik eşyası da hesaba katılırsa adam başı harcanan para en az bin lira.
Yine haberlere göre, özellikle maç sonrasında, kebap, baklava, fıstık kalmadığı için çoğu iş yeri erken kapatmış, neredeyse küçük çaplı kıtlık yaşanmış. Sonuçta başta baklava ve fıstık olmak üzere her şeyin fiyatı artmıştır. Bu hareketlilik, eğer yetişirse, ürün ve bölgesel bazda Mayıs ayı enflasyon rakamlarına yansıyacaktır.
Yani sevgili kara kartallar, gıda enflasyonu ile mücadele edildiği şu günlerde hükümeti, Merkez Bankası’nı bir de baklava, fıstık fiyatlarındaki ani artışla uğraştıracaksınız.
Anadolu’da futbol, şehir ekonomilerine önemli katkı sağlıyor. Hele bir de büyük takımla maç oldu mu çevre illerden gelenlerle bir iki günlüğüne ekonomik canlılık yaşanıyor. Mesela bu yıl süper lige çıkan Malatyaspor’a bakın. Sivas’tan öte bu sezon süper ligde oynayacak başka futbol takım yok. Doğu ve güneydoğu illerinden binlerce insan en azından dört büyük maçlarını izlemek için Malatya’ya akın edecektir. Maçlar başlamadan yeni mahsul yaş ve kuru kayısı stoklamakta fayda var.
Futbolun yan getirilerinin farkında olan yerel yöneticileri, futbol takımlarına çeşitli destek sağlıyorlar. Ama bir o kadarı da politik oyunlar, yetersiz ve beceriksiz yönetimlerle futbol takımlarını batırıyorlar, küme düşmelerine neden oluyorlar.
Bir metre asfalt bile dökemeyen, bir çivi çakamayan ancak hangi kümede olursa olsun futbol takımını bir şekilde şampiyon yapan çok sayıda yerel yöneticilerin, hatta milletvekillerinin sadece bu nedenle tekrar seçildiği bilinen gerçek.
Bu devirde futbol topunu ve topçusunu ihmal etmeyeceksin ama bu kadar da baklava ve fıstık tüketilmez ki! Şaka bir yana Beşiktaşlılara afiyet olsun. Şampiyonluğunuzu kutlarız.

FACEBOOK YORUMLARI