Bakan Işık: Teknoloji üreten ülke olmak için çalışıyoruz

0
355

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin teknoloji üreten bir ülke haline gelmesi için çalıştıklarını belirtip, bu konudaki yatırımların artması gerektiğini söyledi. Bakan Işık, Türkiye’nin akıllı telefon kullanımında milliyetçi olması gerektiğini de dile getirdi.

İlker KILIÇASLAN/MANİSA, – Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Manisa’da, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki elektronik ve beyaz eşya üretiminde öncü tesislerden olan Vestel’i gezdi. Bakan Işık’a Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Zorlu ve Manisa Valisi Erdoğan Bektaş eşlik etti. Fabrika gezisine 5 saatlik bir zaman ayıran Bakan Işık, tüm birimleri dolaşıp, tek tek inceledi. Uzun zamandır bu ziyaretini yapmayı planladığını belirten Bakan Işık, Vestel’in teknoloji alanında geldiği noktanın Türkiye’ye büyük katkılar sağladığını söyledi.
TEKNOLOJİ GÖKTEN
ZEMBİLLE İNMİYOR
Teknolojiye yapılan yatırımların önemine dikkati çeken Bakan Işık, Vestel’in teknoloji alanındaki yatırımlarına destek verdiklerini söyledi. Bakan Işık, “Vestel Türkiye’nin teknolojiye en fazla yatırım yapan ve Türkiye’nin dünyada önümüzdeki süreçte en güçlü markası olma yolunda ilerleyen bir firması. Bu, bizi heyecanlandırıyor ve gururlandırıyor. Teknoloji öyle bir şey ki gökten zembille inmiyor. Çok ciddi bir birikimin, her gün işlenmesi ve geliştirilmesi ile ortaya çıkıyor. Bugün dünyada 10 büyük firmanın 7 tanesi teknoloji şirketi. Bir tek şirketin toplam cirosu Türkiye’nin gayri safi milli hasılası kadar. Teknoloji bu kadar önemli. 1 milyondan daha az çalışana sahip olan bir şirket 78 milyon insanın çalıştığından, ürettiğinden, ihracatından daha fazla ihracat yapabiliyor. Bu noktada Türkiye’nin mutlaka teknoloji üreten ülke olması gerekiyor ve dünyada marka çıkarması gerekiyor. Burada büyük bir fedakarlıkla herkesin başka alanlara yatırım yaptığı bir dönemde teknolojiye ve sanayiye yatırım yapılmasının sonuçlarını gördük. Büyük bir memnuniyet duyduk. Önümüzdeki süreçte Vestel ileri teknoloji alanında dünyadaki en önemli markalardan biri olacak. Buna inanıyorum. Hükümet olarak Vestel’in bu yürüyüşünde her zaman yanında olmak her zaman desteklemek, uluslararası yükümlülüklerini dikkate alarak verebilecekleri desteğin en iyisini vermek arzusundayız” dedi. Vestel’in özellikle Ar-Ge ve inovasyon açısından TÜBİTAK’la daha yakın işbirliği yaptığına da dikkati çeken Bakan Işık, “Bu Türkiye’nin tüm birikiminin Vestel tarafından değerlendirilmesi, aynı şekilde Vestel’in birikiminin de Türkiye tarafından değerlendirilmesi açısından önemli. Vestel ve onun gibi firmalarla Türkiye’nin dünya teknoloji yarışında hak ettiği yeri alacaktır” diye konuştu.
TÜRKİYE AKILLI TELEFONDA MİLLİYETÇİ OLMALI
Bakan Işık, gazetecilerin TÜBİTAK’ın yerli akıllı telefon çağrısına yönelik soruya ise şöyle cevap verdi:
“Bu çağrıdan 8 başvuru kabul edilmiş, 3 tanesi donanım, diğerleri yazılımla ilgili. Oradaki çağrı olumlu, güzel cereyan ediyor. Bu çağrılar sonucunda Türkiye kendi akıllı telefonlarını daha fazla üreten bir ülke olacak. Akıllı telefona uygulama bazında da son derece ciddi katkılar sağlayan, katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkması ve bundan dolayı da ülkenin kazanması sağlanacak. Burada Türkiye’nin biraz daha milliyetçi olması gerektiğini düşünüyorum.
Eğer Türkiye yerli telefon üretiyorsa bunun kullanılmasında daha arzulu olmalıyız. Bunu eğer yaparsak Türkiye’nin iç pazarından güç alan firmalarımız tüm dünyaya iyi mallar satar, yarışta çok daha güçlü olur.
Uluslararası yükümlülüklerimize halel getirmeden yerli üretimi kamu alımlarıyla, desteklerle, teşviklerle sürekli artırmanın gayreti içindeyiz. Halkımızdan da bu noktada daha fazla hassasiyet bekliyoruz. Türkiye teknoloji üreten bir ülke olarak yoluna devam edecekse kendi ürettiği teknolojiyi mutlaka kullanması gerekiyor. Bu noktada yerli malı kullanımına yönelik hassasiyet var. Bu hassasiyetin daha da artması en temel arzumuz.”

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz