Bakan Işık: Sanayide büyüme OECD ortalamalarının üzerinde

0
148

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmesinde, “Türkiye sanayi üretiminin öncülüğünde büyümeye devam etmektedir. Bugün elde ettiğimiz rakamlar 2014 yılı büyümesinin hem AB ülkeleri hem de OECD ortalamalarının üzerinde olduğunu göstermektedir” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bugün açıklanan 2014 yılı Aralık ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. 2014 yılı Aralık ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.6, arındırılmamış endekste ise yüzde 4.6’lık bir artış olduğunu anımsatan Bakan Işık, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 1.2 artış gözlemlendiğini ifade etti.
Bakan Işık, sanayi üretiminin arındırılmamış rakamlarla son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.5 büyürken, 2014 yılının tamamında yüzde 3.6 artış kaydettiğini bildirdi.
SANAYİCİMİZİN BAŞARISI DAHA NET ŞEKİLDE GÖRÜLECEK
Türkiye’nin sanayi üretiminin öncülüğünde büyümeye devam ettiğini vurgulayan Bakan Işık, şunları kaydetti:
“Bugün elde ettiğimiz rakamlar 2014 yılı büyümesinin hem AB ülkeleri hem de OECD ortalamalarının üzerinde olduğunu göstermektedir. Türkiye AB ülkeleriyle kıyaslandığında en hızlı büyüyen ülkeler arasındadır. 2014 yılı sanayi üretiminde, çevre ülkelerde yaşanan siyasi çalkantılar belirgin şekilde etkili olmuştur. Ayrıca, yılın ikinci yarısında Avrupa ülkelerinde yaşanan durgunluk sanayi üretimi büyümesini etkilemiştir. Bu duruma özellikle 2014 yılının sonundan itibaren Euro/Dolar paritesindeki gelişmeler de eklenince sanayicimiz üzerinde aşağı yönlü baskılar artmıştır.  Sanayicilerimiz üretim artışını tüm bu olumsuz tablolara rağmen yakalayabilmişlerdir. 2014 yılında dünya ticareti yüzde 3.8 büyürken, Türkiye’nin ihracatı yüzde 4 artmıştır. 2014 yılı ihracatının da yüzde 95’inden fazlasının sanayi ürünlerinden oluştuğu göz önüne alınırsa sanayicimizin başarısı daha net şekilde görülecektir.”
Bakan Işık, değerlendirmesinde 2014 yılının ülke büyümesinde dış talebin belirleyici olduğu bir yıl olduğunu belirterek, “Alınan makro-ihtiyatı tedbirler başarıyla uygulanmış, böylelikle iç talep başarıyla yönetilerek ülke ekonomisinde kırılganlıklar azaltılmıştır. 2015 yılı ise dış taleple birlikte iç talebin de canlandığı ve büyümeye daha fazla katkı vereceği bir yıl olacaktır” dedi.
TÜM KURUMLAR ÜLKE BÜYÜMESİ VE ÜRETİM KAPASİTESİNİN ARTIRILMASI İÇİN SEFERBER OLDU
2015 yılında petrol ve emtia fiyatlarının düşmesiyle birlikte sanayide girdi maliyetleri düşeceğini, bunun da sanayiyi daha rekabetçi hale getireceğini, kar marjlarının artmasına yardımcı olacağını ve sanayinin daha hızlı büyümesine yönelik bir imkan doğacağının altını çizen Bakan Işık, şunları kaydetti:
“Ayrıca, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş enflasyon ve cari açığın düşmesine yardımcı olacak, böylelikle Türkiye bir yandan büyürken bir yandan da kırılganlıklarını azalttığı bir dönemi yaşayacaktır. Euro Bölgesi’nde son açıklanan parasal genişleme Türkiye’nin ihracat pazarlarında bir canlanma meydana getirirken, buralardan gelecek sermaye akımlarında da bir canlanma olacaktır. Türkiye’nin en büyük dış ticaret ortağı ve yabancı sermaye kaynağı Avrupa ülkeleridir. Ülkemizde tüm kurumlar ülke büyümesi ve üretim kapasitesinin artırılması için seferber olmuştur. Son olarak KOBİ’lerimize dönük açıkladığımız programlar da bunun bir neticesidir. Önümüzdeki dönem enflasyon ve cari açık beklentilerinin düştüğü bir dönem olacaktır. KOBİ’lerimizin ve sanayicilerimizin üzerindeki finansman maliyetini daha da aşağı çekebilmek için gerekli şartlar doğmuştur. Türkiye tüm kurumların desteği ve sanayicilerimizin dinamik yaklaşımları neticesinde, 2015 yılında Orta Vadeli program hedeflerini yakalayacak ve 2015 büyümesi sanayi öncülüğünde olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz