• Haberler
Ana Sayfa Dış Haberler Bakan Dönmez: Doğal kaynaklar, barışa katkı sağlayacak bir etkendir

Bakan Dönmez: Doğal kaynaklar, barışa katkı sağlayacak bir etkendir

-

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kıbrıs’ta Rumların Ada’nın tek hakimi gibi davrandığını belirterek, “Biz öteden beridir doğalgazın, Ada’nın bir çatışma, tartışma konusundan çıkartılarak, barış ve huzur, refahın artmasını sağlayacan bir alana doğru gitmesini de arzu ediyoruz” dedi.

Dönmez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuiryeti’ne (KKTC) günü birlik ziyaret gerçekleştiriyor. 

Dönmez, ilk önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etti. Dönmez, “KKTC’nin hakkını sonuna kadar koruyacağız” dedi. Dönmez, “KKTC’de yaşayan soydaşlarımızın hak ve menfaatlerinin sonuna kadar yanındayız. Doğal kaynakların çatışma değil, barışa katkı sağlayacak bir etken olduğunu düşünüyoruz. İhtiyaç halinde ve arzu edildiğinde sürece katkıya hazırız” dedi. Dönmez, KKTC’nin Rumlara önerdiği ‘doğalgazda ortak komite kurulsun’ önerisini desteklediklerini söyledi.

KKTC’nin ‘doğalgaz konusunda ortak komite kurulsun’ önerisini Rumların acele ile reddettiğini ifade eden Akıncı da, “Avrupalıların bu önerinin kolay kolay öldürülemeyeceğini ifade ettiğini” kaydetti. “Kıbrıslı Rumlar eğer kendi yollarını yürüyeceklerse bizlere de kendi yolumuzda yürümekten başka alternatif bırakmadıklarını bilecekler” diye devam eden Akıncı, “Türkiye gibi büyük bir devletin dostluğundan, Rumların ve Yunanistan’ın da çok şey kazanacağına inanıyorum” dedi.

ADA’NIN ETRAFINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

- Reklam -

Akıncı’nın ardından Başbakanlık’a geçen Dönmez, Başbakan Ersin Tatar ile bir araya geldi. “Evimizde hissediyoruz kendimizi. Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanımızın yardımcısının selamlarını iletmek istiyorum” diye söze başlayan Dönmez, doğalgaz konusunun önemli bir durum olduğuna işaret etti. “Fatih batısında, Yavuz Karpaz bölgesinde, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi de Ada’nın Güney’in çalışmalarına devam ediyor” şeklinde konuşan Dönmez, “KKTC hükümetinin bu süreçte verdiği desteğe teşekkür ediyoruz” dedi.

Doğalgaz çalışmalarından netice almayı ümit ettiklerini ifade eden Bakan Dönmez, “Biz öteden beridir doğalgazın, Ada’nın bir çatışma, tartışma konusundan çıkartılarak, barış ve huzur, refahın artmasını sağlayacan bir alana doğru gitmesini de arzu ediyoruz. Rumlar öteden beri adanın tek hakimi gibi davranıyor” diye konuştu.

TATAR: TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rumlara doğalgaz konusunda yaptığı ortak komite önerisini hatırlatan Dönmez, “Rumların reddettiği doğalgaz teklifi Ada’da barış ve istikrarın sağlanması adına ortak komite kurulması teklifiydi. Ümit ederim ki, Rumlar bu teklifi yeniden değerlendirir” dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar da, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye ile birlikte hareket ettiğini ifade etti. Tatar şöyle devam etti; “Türkiye’nin kararlılığı, duruşu, bizler için gösterdiği özveriler çok önemlidir. Biz çok mutluyuz, memmunuz. Dünyaya da mesaj veriyoruz. Kıbrıs’ta iki eşit halk vardır. İki eşit devlet vardır. Türkiye ile birlikte hak ve çıkarlarımızın savunulması için ne yapmak gerekiyorsa yapılacak.”

Dönmez’e ziyaretleri sırasında KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da eşlik etti.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Bel ağrısına ‘çimento’ yöntemi

Omurga ve kemiklerde yaşanan çeşitli hastalıklarda son yıllarda ilginç bir yöntem kullanılıyor. Metin metakrilat denilen ve 'çimento' olarak adlandırılan madde cerrahi bir operasyon ile hastalara enjekte ediliyor.

AB’den ABD’li şirketlere karşı yeni tarife hazırlığı

Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret savaşları politikası ve ABD merkezli teknoloji devleri Google, Apple, Amazon, Microsoft ve Facebook’a karşı alınacak önlemler hakkında 173 sayfalık bir plan hazırladığı bildirildi.

Bitcoin’in güvenirliliği riskli

Sanal para birimi Bitcoin’in ne kadar güvenilir olduğu önemli araştırma konularından biri haline geldi.

60 bine yakın ziyaretçi deniz üzerindeki fuarda buluşacak

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı 5-13 Ekim tarihleri arasında 4'üncü kez kapılarını açacak. Boyları 5 ile 50 metre arasında değişen 200’ün üzerinde teknenin deniz üzerinde görücüye çıkacağı fuarda 60 bine yakın ziyaretçi hedefleniyor.

50 bin sosyal konutun hak sahipleri belli oldu

TOKİ tarafından 67 ilde 140 projede hayata geçirilen 50 bin sosyal konutun kura çekimi tamamlandı ve hak sahipleri belli oldu.

MSB’den Sakarya Zaferi’nin yıl dönümüne özel klip

Milli Savunma Bakanlığı, Sakarya Zaferi'nin 98'inci yıl dönümü nedeniyle hazırlanan videoyu, Twitter'da paylaştı.

Bu Haberler Kaçmaz

Basın kartı gönüllerde “sarı” Olmaya devam ediyor

Başbakanlık'a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı’nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatıldı, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'na devredildi.

Hükümet ve Memurlar Zam Konusunda Anlaşamadı

Ankara'da memurlar, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle önce iş bıraktı daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan atma eylemi yaptı.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz