Bach Alaturka Danzon sanatseverlerle buluşuyor

187

Ankara Devlet Opera ve Balesi 2016-2017 sanat sezonun ilk bale prömiyerini 15 Nisan 2017 akşamı Opera Sahnesinde gerçekleştirecek. İki farklı bale eserinden oluşan prömiyer iki perde olarak sahnelenecek.

Bach Alaturka, Anjelika Akbar’ın ‘Bach A L’Orientale’ albümünde yaptığı Bach düzenlemeleri üzerine Mehmet Balkan’ın koreografisinden oluşuyor. Müzik tarihinin en büyük bestecilerinden Johann Sebastian Bach’ın müziği eşliğinde kadın-erkek ilişkilerinin soyut formda ve dansla anlatıldığı eser, bir modern dans gösterisi…

Anjelika Akbar tarafından piyano ve oryantal perküsyonla düzenlenen ve Bach’ın, içerisinde Türk motiflerinin izlerini de taşıyan bu olağanüstü müziğinden ilham alarak, Mehmet Balkan tarafından yaratılan eser her izleyicide farklı izler bırakacak.

Danzon ile kadın erkek ilişkisi kırmızı ve siyah renkler kullanarak sahneleniyor. Arturo Marquez’in müziği. Armağan Davran ile Volkan Ersoy’un koreografisi ile sahnelenecek olan bu eserde ise kadın erkek ilişkisinin en kuvvetli simgesi olan “kırmızı” ile soyluluk, ağırbaşlılık anlatılırken; gücün sembolü ve asaletin temsilcisi olan “siyah”’ın dansı yer alıyor.