Azerbaycan’a can destek

0
25

Ermenistan’ın savaş suçları Ankara’da İyi Parti İl Başkanlığı tarafından protesto edildi. Azerbaycan ve Türk Bayrakları ile Azerbaycan Büyükelçiliği önünde bir araya gelen partililere Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve Koray Aydın eşlik etti.

Özgür ALTIN/ANKARA

Geçtiğimiz haftalarda Ermenistan tarafından başlatılan saldırılar sonucunda Azerbaycan ordusu işgal altında tutulan topraklarını kurtarmak için operasyon başlattı. Operasyonlar sonucunda ağır kayıplar veren Ermenistan sivillere yönelik saldırılarını arttırdı. Ankara’da bir grup İyi Partili Azerbaycan Büyükelçiliği önünde destek açıklaması yaptı.

- Reklam -

İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve beraberindeki heyet Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırılarını lanetledi. Öztürk: “ Ermenistan’ın, masum sivilleri nasıl katlettiğini ve Ermenistan yöneticilerinin tarihten gelen özellikleri olan iki yüzlülüklerine Gence’de yeniden, üzülerek hepimiz şahit olduk.” dedi.

‘HEPİMİZ ŞAHİT OLDUK’

Azerbaycan’ın işgal altında tutulan topraklarını kurtardığını ve uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini vurgulayan Öztürk, Ermenistan yönetiminin sivilleri katlettiğine tüm dünyanın şahit olduğunu ifade etti. Öztürk: “ Ermenistan, ateşkes kararının üzerinden 24 saat bile geçmeden ateşkesi ihlal etti ve çatışma bölgesinden 60 km ötedeki Gence’yi vurarak 10 sivilin şehit olmasına neden oldu, bu son olayla, yıllarca, ‘soykırıma uğradık’ yalanları söyleyen Ermenistan’ın, masum sivilleri nasıl katlettiğini ve Ermenistan yöneticilerinin tarihten gelen özellikleri olan iki yüzlülüklerine Gence’de yeniden, üzülerek hepimiz şahit olduk.” dedi.

Yapılan ateşkese rağmen Ermenistan’ın sivilleri katlettiğini vurgulayan Öztürk, Azerbaycan’a destek mesajı verdi. Öztürk: “ Ermenistan, Kremlin’de varılan ateşkes anlaşmasına rağmen, Azerbaycan topraklarındaki sivilleri hedef almaya devam ediyor. Cumartesi günü Hadrut ve Cebrail’e saldırıda bulunan Ermeni ordusu, Gence ve Mingeçevir kentlerini, Goranboy, Terter, Ağdam, Ağcabedi, Fuzuli

ve Cebrail illerinin köylerini top ve füze ateşine tuttu. Ermeni ordusunca 27 Eylül’den bu yana düzenlenen saldırılarda çoluk çocuk, kadın, yaşlı 41 Azerbaycan vatandaşı şehit olurken, 205 kişi de yaralandı. Ermeni terörizmi neticesinde şehit olan Azerbaycan’lı Türk kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara şifalar diliyorum. Her durum ve şartta Can Kardeşimiz Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu açıkça ifade etmek istiyorum.” dedi.

‘SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR’

Ermenistan’ın savaş suçu işlediğini vurgulayan Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “ Ermenistan’ın bu yaptıklarının uluslararası hukukta karşılığı savaş suçu ve insanlık suçudur. Ermenistan’ın ne hukukla ne insan haklarıyla, ne de uluslararası ilişkilerle yakından uzaktan

alakası olmayan, resmen terörizmle özdeşleşen tutum ve tavrını da, nefretle ve şiddetle kınıyorum. Şu bir gerçek ki, Ermeni terörünün gücü Can Azerbaycan halkının iradesini kırmaya yetmez. Dün toprakları işgal edilerek vatanlarından sürülen kardeşlerimiz bugün cephede en önde savaşırken, bugün ana babasını vatan uğruna toprağa vererek öksüz kalan Türk balaları yarın da en önde bu toprak için yine savaşacaktır. Tarih boyu ana babasını vatanı için toprağa veren ve toprağını ana baba bilen bir nesli nasıl yıldırabilirsiniz ki.”

Dünyanın ilk düzenli ordusunu kuran milletin vatanı için göze alamayacağı hiçbir şey olmayacağını belirten Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “ Dünyanın ilk düzenli ordusunu kuran milletin fertleri olarak söylüyorum ki, vatan toprağımızın tek bir karışı söz konusu olduğunda kadın erkek her birimiz asker oluruz, ordu oluruz. Canımız pahasına vatan toprağımızı koruruz. Tarihimiz topraklarımıza göz dikenlerin hezimetleriyle doludur. Ermenistan’a bir an önce Azerbaycan topraklarındaki terörizmden geri dönmesini ve birtakım

mihrakların maşası olmaktan kurtulması uyarısını yapıyorum. Zira Azerbaycan’ın Kurucu Devlet Başkanı Merhum Mehmet Emin Resulzade’nin de dediği gibi; ‘yükselen Azerbaycan bayrağını indirmeye kimsenin gücü yetmez’.  30 yıla yakın Ermenistan’ın işgali altında olan, 30 yıla yakın hayatın neşesine, çocukların sevinç çığlıklarına hasret olan Karabağ, ezelden beri Türk yurdudur, ebediyete kadar da öyle kalacaktır.”

‘KARABAĞ TÜRK’TÜR’

Ermenistan tarafından yürütülen algı operasyonlarına da değinen Öztürk ne yaparlarsa yapsınlar Karabağ Türk’tür mesajı verdi. Öztürk: “ Her türlü siyasi oyun kurgulayan, dünya kamuoyunda ters algı oluşturmaya çalışan Ermenistan ve bu oyunlara taraf olan egemen güçler bilsinler ki; Karabağ’ın Türk olduğu ve Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini kimse değiştiremez. Kardeş devlet Azerbaycan’a karşı girişilen her türlü terörizmin karşısında olduğumuz gibi, vatan savunmasında da sonuna kadar kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kere daha huzurlarınızda belirtmek istiyorum.” dedi. Konuşmasını sonlandıran Öztürk Azerbaycan Milli Marşını okudu.

Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk’ün açıklamalarının ardından söz alan Koray Aydın İyi Parti’nin soydaş Azerbaycan halkının yanında olduğunu ifade etti. Aydın: “ İYİ Parti, Türk milletinin hak ve menfaatleri söz konusu olduğunda her zaman soydaşlarının yanında olmuştur ve bu tavrını sonuna kadar devam ettirecektir. Azerbaycan Türklerinin Karabağ davası bizim davamızdır. Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık davası bizim davamızdır. Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında inim inim inleyen Uygur Türklerinin davası bizim davamızdır. Kerkük’te, Musul’da, Batı Trakya’da, dünyanın neresinde olursa olsun hakları yenen, zulme uğrayan bütün Türklerin davası bizim davamızdır.” dedi.

SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILAR KINANDI

Ermenistan tarafından sivillere yönelik saldırıları kınadıklarını belirten Koray Aydın, Azerbaycan’a destek olmaya devam edeceklerini belirtti. Ermenistan’ın hukuksuz olarak işgal ettiği Karabağ’dan çıkması gerektiğini vurgulayan Aydın, oluşturulan algıların Azerbaycan’ın haklı mücadelesini durduramayacağını vurguladı. Aydın: “ Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Çünkü geçmişte yaşanan Hocalı katliamları, son ateşkesle birlikte bu günlerde yaşadığımız kadınlara, çocuklara karşı yapılmış olan bu saldırılar, emperyalizmin şımarık çocuğunun artık işleri hangi haddeye getirdiğinin anlaşılması bakımından bütün bu yaşananlar ibretlik bir olaydır. Bütün bu yapılanlar bir savaş suçudur ve bu savaş suçları bunlardan mutlaka sorulmalıdır. O günlerin de yakın olduğunu görüyoruz. Şunu söylemekte fayda var. Azerbaycan’ın dik duruşunu destekliyoruz. Türk milleti olarak devletimizin bu konudaki duruşunun, her zaman milli konularda olduğu gibi yine yanında olduğumuzu burada özellikle belirtiyorum. Cenab-ı Allah Azerbaycan ordusunu muvaffak etsin, onların yar ve yardımcısı olsun. Bu vesileyle bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet ve bütün gazilerimize de sağlık, sıhhat Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

- Reklam -