Ana Sayfa Güncel Haberler Aynur Ocak Gündoğan Canlı Resim Performansıyla Büyüledi

Aynur Ocak Gündoğan Canlı Resim Performansıyla Büyüledi

-

Ressam Gündoğan Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kapsamında Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen sergide gösterdiği canlı resim performansıyla sanatseverleri büyüledi. Gündoğan’ı performansı sırasında 47 yıllık dostları da yalnız bırakmadı.

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılını kutlamak amacıyla Ankara Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen sergiye Trabzonlu ve Ankaralı sanatçılar katıldı. Sanatçıların yanı sıra sanatseverler de sergiye ilgi gösterdi. Sergide resimlerin, heykellerle birlikte Trabzon’u tanıtan ürünlere de yer verildi.

Ebru sanatı, resim gibi sanat dallarında canlı performansların da sunulduğu sergiyi sanatseverler  ilgiyle takip etti. Bir resmi ortaya çıkartmak sanatçının saatlerini hatta günlerini alıyor. Ressam Aynur Ocak Gündoğan bir saatten kısa bir sürede canlı performansla ortaya çıkarttığı resimle sergiye katılan sanatseverlerin ilgi odağı oldu. Ortaya çıkan resimde oldukça beğenilirken, Gündoğan’ın 47 yıllık dostları canlı performans esnasında kendisini bir an olsun yalnız bırakmadı.  

GÜNDOĞAN’I YALNIZ BIRAKMADILAR

Daha önce de inanılması güç 47 yıllık dostluktan bahsetmiştik. Bu dostluk öyle sağlam bağlarla kurulmuş ki Yıldırım Beyazıt Lisesi sıralarında başlayan ve 47 yıl boyunca da hiç bir zaman kesilmeyecek sağlam temeller üzerine oturtulmuş.

Bu sağlam dostların kimisi öğretmen, kimisi ressam, kimisi gazeteci… Hangi meslek grubundan olursa olsun yılların eskitemediği dostluklarıyla herkese örnek oluyorlar. Dostlukların çok çabuk harcandığı, sahte, çıkar ilişkilerinin kurulduğu günümüzde bu ilişki kat ve kat daha önem kazanıyor.

Bu dostluğun böylesine önemli olmasının en temel nedeni saf ve çıkarlardan uzak, samimi bir ilişki olmasından kaynaklanıyor. Öyle ki bu dostlar en güzel günlerinde de, en kötü günlerinde de birbirlerinin hep yanındalar ve sonsuz desteklerini birbirlerine göstermekten asla vazgeçmiyorlar.

Günün anlamı ressam arkadaşları Aynur Ocak Gündoğan’ın sergisi ise orada da bulunmayı ihmal etmiyorlar. Dostlar, yine kalabalık ve yıllara meydan okuyan arkadaş gruplarıyla bir araya gelerek bu kez Gündoğan için oldukça önemli olan bu sergi gününde onu yalnız bırakmadılar.

Bazen her şey tamamdır. Başarılı işlere imza atarsınız, herkes tarafından çok beğenilir ancak manevi açıdan bir şeylerin eksik olduğunu hissedersiniz. Aileniz, dostlarınız yanınızda değilse maneviyatı kimseler dolduramaz. Onca başarıya rağmen hep bir eksik kalırsınız.

Bu güzel dostların birbirlerine sağladıkları destek işte böyle bir maneviyata dayanıyor. Birbirlerinde eksik kalan noktaları tamamlayarak, başarının mutluluğa dönüşmesinde önemli bir görev üstleniyorlar. Aynı şekilde acılarını da paylaşarak yüklerinin azalmasını sağlıyorlar.

Herkes her zaman omzunda ağlayabileceği, sevincini paylaşarak çoğaltabileceği bir dost arar işte bu grup, bu değerlerine tam 47 yıldır sahip çıkmaya devam ediyor.

YAŞANMIŞLIKLARI ANLATAN BİR SERGİ

“Trabzon’un eski yaşanmışlıklarını anlatan bir sergi” diyen Aynur Ocak Gündoğan etkinlikte ebru sanatını sergiyi ziyaret edenlere canlı bir gösteri ile sergiledi. Gündoğan istek üzerine birde yağlı boya çalışması yaptı.

Etkinlikle ilgili konuşan Gündoğan, “Trabzon’un 101. Kuruluş yıl dönümü sebebiyle bu etkinliği düzenledik. Resim, heykel, seramik ağırlıklı bir sergi. Aynı zamanda keçe, kitaplar, Trabzon’u tanıtan kitaplar, fotoğrafçılık kulüplerinin hazırlamış olduğu fotoğraflar sergide bulunuyor. Genellikle Trabzon’u anlatan Trabzon’un yöresel kıyafetlerini anlatan, Trabzon’un eski yaşanmışlığını anlatan bir etkinlik.

Hocalarımız konferans salonlarında Trabzon’un geçmişi, hikayeleri, oyunları, tiyatroları, sinemaları ile ilgili çok büyük konferanslar veriyor. Amacımız Trabzon’u daha çok tanıtmak. Trabzon’un kültürünü daha çok yansıtmak.

Bu etkinlik Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde ikinci kez düzenleniyor. Bu etkinliğin başkanı Bilgin Aygül bey ve ekibi, Trabzon’dan gelen sanatçı arkadaşlar ve Ankara’dan katılan isim yapmış sanatçı arkadaşlarla etkinliği düzenliyorlar.

Trabzon Plastik Sanatlar Derneği’nden arkadaşımız Mümin Candaş ile beraber bu işin organizasyonunu yapıyoruz. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bugün Ebru sanatını gerçekleştirdiğimiz bir etkinliğimiz vardı. Bende burada canlı bir performans sergiledim. Tuval üzerine kadın temalı bir akrilik çalışma yaptım” ifadelerinde bulundu.

Gündoğan’ın canlı performans sergileyerek gerçekleştirdiği resim çalışması sanatseverlerin ilgi odağı oldu. Başarılı ressamı canlı bir şekilde resim yaparken izleme şansı bulan katılımcılar yoğun bir kalabalık oluşturdu.

Normal şartlarda saatler hatta günler süren çalışmayı bir saatten kısa bir süre içerisinde ortaya çıkaran Gündoğan, sanatseverler tarafından da takdir edildi. Ortaya çıkarttığı resim ise oldukça beğenildi.

TRABZON’UN TÜRK SANATINA ETKİLERİ

Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği başkanı Mümin Candaş’da genç sanatçıların Türk sanatına olan etkilerine değindi.

Candaş,”Trabzon’un kurtuluşunun 101. yılı etkinliği kapsamında bu yılda ikincisi düzenlenen etkinlikte Trabzon’un sanatçıları Trabzon’da sanat ve Trabzon’da yaşayan sanatçıları bir araya getiren bir sergi oldu. Yüzün üzerinde eser, yağlı boya tablolar, seramik çalışmaları ve heykellerden oluşan bir sergi. Bu sergi Türkiye’de Trabzon’un Trabzon’da yaşayan sanatın, sanatçıların hangi potansiyelde olduğunu Türk sanatıyla ne kadar özdeş olduğunu göstermek açısından önemli bir sergi.

Forum fuarcılık tarafından düzenlenen bu sergiyi beş yıldır biz organize ediyoruz. Daha çok genç sanatçıların Trabzon’dan Türk sanatına olan etkilerini, onların ürettikleri eserlerin görülmesi amacıyla ve kaygısıyla beraber bu çalışmaları devam ettiriyoruz.

Derneğimiz 2007 yılından kurulmuş 2009 yılına kadar 50’nin üzerinde farklı sanat organizasyonu ve fuara katılım sağlamıştır. Sanat sergileri de sanatçıların haklarını korumayla ilgili gerekli işlemleri yapmaktadır. Bunun haricinde ulusal ve uluslararası etkinliklerde yer almaya çalışmaktayız” dedi.

1 Yorum

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Emre Yılmaz
Emre Yılmazhttps://sonsoz.com.tr
2013-2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden mezun oldu. Mayıs 2018 tarihinden itibaren Sonsöz Gazetesi'nde video editörü olarak aktif olarak devam etmektedir.

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.