AYM’de RTÜK taktiği zor!

142

2005 yılında Ak Parti Hükümeti yaptığı yasal değişiklikle RTÜK üyelerinin 9’unun da görevine son vermiş, onların yerine yeni üyeler seçmişti. Çünkü o tarihte Ak Parti kontenjanından seçilen üyeler RTÜK’te azınlıktaydı ve bu durum Hükümeti rahatsız ediyordu.

Ankara kulislerinde şimdi Anayasa Mahkemesi’nde de (AYM) RTÜK benzeri bir operasyon yapılıp yapılamayacağı, yani AYM Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yasa’nın değiştirilip mevcut üyelerin yeniden belirlenip belirlenemeyeceği tartışılıyor.
++
Konuyu hukukçu bir dostuma sordum.
Ak Parti’nin Meclis’teki çoğunluğuna dayanarak AYM’le ile ilgili yasada istediği düzenlemeleri yapabileceğini, ancak Anayasa’da bazı hükümleri değiştirmeden AYM’nin bugünkü kompozisyonuna dokunamayacağını, şu aşamada da Anayasa’yı tek başına değiştirecek gücünün olmadığını söyledi.
++
Her şeye karşın Ak Parti’nin gündeminde “AYM’nin aykırı sesler çıkmayan bir yapıya kavuşturulması” olduğunu, bunun için koşulları zorlayacağını söyleyebilirim.
Ak Partililer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Can Dündar ve Erdem Gül’ün AYM kararıyla serbest bırakılmasını bir türlü içine sindiremediğini, buna çok üzüldüğünü, adeta onur sorunu yaptığını düşünüyorlar ve buna çare arıyorlar.
++
Erdoğan’ın Nijerya’da gazetecilerle sohbeti sırasında Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmasını değerlendirirken, “Bu işin bittiği anlamına gelmez. Savcı karara itiraz edebilir. İtiraz durumunda üst mahkeme yeni bir süreci başlatabilir. Bize de bu durumda yargının işleyişini izlemek düşer” demesi boşuna değildir.
Cumhurbaşkanı bu sözleriyle sanırım savcıları AYM kararına itiraz etmeye, üst mahkemeyi de Dündar ve Gül’ü yeniden tutuklamaya davet etmektedir.
++
Görünen köy kılavuz istemez.
Bana öyle geliyor ki önümüzdeki günlerde iki gazeteci arkadaşımız Dündar ve Gül’ün yeniden tutuklanması sürpriz olmayacak.